Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.
W ramach tych incydentów 22 z nich określono jako incydent w podmiocie publicznym, czyli incydent, który powoduje lub może spowodować obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego realizowanego przez podmiot publiczny.
Ponadto CERT Polska wpisał aż 286 domen na listę ostrzeżeń, czyli oszukańczych stron przede wszystkim wyłudzających dane i pieniądze Polaków (zobacz więcej o liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami).
Otrzymane zgłoszenia dotyczące cyberbezpieczeństwa są podstawą rejestracji nowych zagrożeń lub incydentów bezpieczeństwa, bądź też są przypisywane do zgłoszonych wcześniej incydentów. Mogą także być rejestrowane do celów statystycznych jako niemające charakteru zgłoszenia realnego zagrożenia bądź incydentu.
Statystyki zgłoszeń obejmują liczbę zgłoszeń o zagrożeniach (z podziałem na rodzaje zagrożeń), liczbę zgłoszeń incydentów utworzonych na podstawie zgłoszeń o zmaterializowanych zagrożeniach, oraz liczbę zgłoszeń nielegalnych treści z podziałem na pornografię dziecięcą (CSAM) oraz pozostałe treści, wraz z informacjami o działaniach podjętych wobec zgłoszeń o potencjalnie nielegalnych treściach.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 09-06-2024 09:20:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!