Pątnicy już w drodze. Na trasie pielgrzymów odwiedzać będzie biskup

fot. Wiesław Kajdasz
„Pielgrzymka to miejsce, gdzie czekamy na nasze dusze#” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że jest ona czasem „zatrzaskiwania drzwi codziennej gonitwy i zgiełku świata, by na miejscu pustynnym regulować rytm serca z biciem Serca Jezusa i Matki Najświętszej.
Z bydgoskiej katedry – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – po raz dwudziesty wyruszyła piesza diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. – Raduję się, że jesteście i jako wspólnota trwacie na drodze wiary, którą chcecie objawiać w polskiej przestrzeni, tam, gdzie będziecie wędrowali – dodał biskup.
Ordynariusz diecezji dodał, że dwudziesta już wędrówka jest właśnie przejawem wiary, która mówi, że całe życie jest wielką pielgrzymką. – To droga, która ma jasno określony cel ostateczny. Jest nim sam Bóg i nasze zbawienie. Kiedy przez te jedenaście dni będziecie zdążali z Bydgoszczy oraz innych miejscowości, to także odkryjecie, że zmierzacie do trwałego fundamentu, jakim jest dla Polaków Jasna Góra – podkreślił.
Zaraz potem dodał, że o nieprzemijalności Pani Jasnogórskiej pisał wybitny polski poeta Jan Lechoń w wierszu Matka Boska Częstochowska. „Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała, a wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała. I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną, a wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno” – cytował.
Biskup Krzysztof Włodarczyk zauważył, również, że wspólnota pielgrzymkowa udaje się zgodnie ze wskazaniem Jezusa na miejsce pustynne spotkania z Bogiem. – To czas na modlitwę i Eucharystię w drodze. To czas na wewnętrzną refleksję – jak i po co żyję – zakończył.
Tegoroczna pielgrzymka, którą tworzy osiem grup i kilkaset osób, przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Dziękujemy Panu Bogu, że jednoczy nas we wspólnocie. Za to, że jest głównym przewodnikiem po drogach naszej wiary – powiedział dyrektor, ks. Igor Wichrowski.
Pątnicy, których na trasie odwiedzać będzie bp Krzysztof Włodarczyk, dotrą na Jasną Górę 31 lipca. Ci, którzy nie mogli pójść, zaproszeni są do łączności duchowej poprzez media społecznościowe i stronę www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




























































Czytaj również
- Wezwano łącznie 573 osoby. Kwalifikacje wojskowe zakończone
- Budowa zaplecza na boisku. Inwestycja zakończona, trwa odbiór
- Konwent Burmistrzów. Rozmawiano o obronie cywilnej i ochronie ludności
- Czas na zieloną transformację. Nawet 13 mln pożyczki planuje gmina
- Wzrost o kilkanaście osób. W najmniejszej gminie największy spadek
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)