Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

Fakty

14 sierpnia 2022 12

Pierwszy etap rozbudowy trwa. Inwestycja ma zmniejszyć emisję nieprzyjemnych zapachów

Zgodnie z zapowiedziami Cukrownia w Nakle przechodzi obecnie# etap rozbudowy. Inwestycja ta ma na celu ograniczyć emisję nieprzyjemnych zapachów.

(czytaj więcej)
14 sierpnia 2022 2

Dla poprawy transportu zwierząt. Działania na terenie powiatu nakielskiego

Wspólne trzydniowe działania obydwu Inspekcji prowadzone# były w czterech powiatach: inowrocławskim, grudziądzkim, lipnowskim i nakielskim. Skontrolowano kilkanaście pojazdów dedykowanych do przewozu zwierząt.

(czytaj więcej)
14 sierpnia 2022 5

Powrót do przeszłości. Kcynia miastem róż ?

Najmłodsze pokolenia tego nie pamiętają, ale Kcynia jeszcze kilkanaście# lat temu słynęła z róż, które posadzone były od Placu Profesora Jana Czochralskiego aż po kościół farny. Wszystko wskazuje na to, że miasto znów rozkwitnie tymi pięknymi kwiatami.

(czytaj więcej)
14 sierpnia 2022 5

Gdy ekspresówkę słychać w domu... Kiedy zbadają poziom hałasu?

Wielkimi krokami zbliża się koniec budowy drogi ekspresowej S5 na terenie# gminy Szubin. Ruch już od dawna odbywa się główną nitką, a niekończący się sznur samochodów osobowych i ciężarowych generuje hałas, co przeszkadza wielu mieszkańcom. Czy w miejscowościach gminy Szubin pojawią się ekrany akustyczne?

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2022 1

Ranking najbogatszych gmin. Wyniki mogą zaskoczyć

Ministerstwo Finansów podało wskaźniki dochodów podatkowych na mieszkańca gmin w Polsce. # Gminy w powiecie nakielskim wypadły poniżej średniej dla całego kraju.

(czytaj więcej)
13 sierpnia 2022 0

KŻR LOK w Nakle będzie obchodził jubileusz. Z tej okazji zorganizowano wystawę

W poniedziałek, 15 sierpnia Klub Żołnierzy Rezerwy LOK w # Nakle będzie świętował 60-lecie swojego istnienia.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2022 0

Rozpocznie się przebudowa ulicy Strażackiej. Nastąpi zmiana organizacji ruchu

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem realizacji zadania # pn. Przebudowa ul. Strażackiej w Kcyni uprzejmie informujemy, że zmieni się czasowo organizacja ruchu na tej ulicy.

(czytaj więcej)
12 sierpnia 2022 16

Konferencja ministra zdrowia. Dla kogo czwarta dawka szczepionki?

Od 17 sierpnia 2022 r. drugą dawkę przypominającą przeciwko COVID-19 będzie mógł zaszczepić się # personel medyczny, w tym pracownicy aptek oraz studenci kierunków medycznych. – W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawimy ok. 400 tys. e-skierowań – mówił podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Adam Niedzielski.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2022 5

Dbamy i chronimy. Wsparcie na opiekę nad zabytkami

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie aż po restaurację dzieł sztuki – samorząd # województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się prace między innymi prace konserwatorskie przy wieży bramnej w Zamku Bierzgłowskim (w powiecie toruńskim) oraz w kościołach we Włókach i Sicienku (oba w powiecie bydgoskim) i Papowie Toruńskim (powiat toruński). Dziś, 11 sierpnia świętujemy Dzień Konserwatora Zabytków.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2022 11

Jednostka chce nowy wóz. "Nie ma na to pieniędzy"

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczkowie złożyli wniosek budżetowy do burmistrza i # radnych z gminy Kcynia w sprawie zakupu nowego wozu strażackiego. Okazuje się, że póki co, nie ma na to środków finansowych.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2022 19

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej? Szpitale mają problem

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wystosował stanowisko w sprawie # trudnej sytuacji finansowej szpitali. Chodzi o konieczność wprowadzenia ustawowych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2022 0

Wpłynęło 46 wniosków. Szkodliwy azbest odjedzie do końca października

Co roku mieszkańcy gminy Kcynia mogą składać wnioski o dofinansowanie zadań# dotyczących demontażu, transportu i unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest. Ilu mieszkańców zdecydowało się skorzystać z programu w tym roku?

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2022 2

Nowy plac zabaw już niebawem . Póki co można się bawić

Plac zabaw przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni cały czas tętni życiem#, a mieszkańcy zastanawiają się, kiedy rozpocznie się planowana budowa nowego miejsca dla dzieci. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza prace miały rozpocząć się w wakacje, a te są już na półmetku.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 10

Dane z lokalnego rynku pracy. Liczba bezrobotnych niższa o ponad 4%

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu podał optymistyczne dane #dotyczące rynku pracy w czerwcu. Wynika z nich, że doszło do kolejnego spadku bezrobocia, zarówno w skali całego kraju, województwa oraz powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 0

O Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Burmistrz wręczył nagrody

Wręczyliśmy dziś nagrody w rywalizacji "O Puchar Rowerowej Stolicy Polski"#. Urząd Miejski w Kcyni włączając się w rywalizację zaproponował mieszkańcom kilka inicjatyw promujących jazdę na rowerze. Były to akcje m. in. Sołectwa na rowery i szkoły na rowery.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 6

Trzy na wsi i jedna w mieście. Gmina w budowie

Od tygodnia wiadomo, że gmina Kcynia pozyskała środki finansowe# w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na przebudowę dróg w Żurawi, Kcyni, Grocholinie i Szczepicach. Co konkretnie zostanie wyremontowane?

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 19

Posiedzenie komendy JRS. Omówiono zeszłoroczne działania i plany na przyszłość

W minioną sobotę tj. 6 sierpnia 2022r. odbyło się posiedzenie # Komendy JRS, na którym zostało złożone przez dowódcę JOT rat.spec. Macieja Studzińskiego sprawozdanie z działań ratowniczo-gaśniczych w 2021 r. do których dysponowani byli strażacy z Kowalewka.

(czytaj więcej)
08 sierpnia 2022 9

Zwołano sesję rady powiatu. Do podjęcia uchwała ws. Centrum Archiwizacji

We wtorek, 9 sierpnia odbędzie się sesja rady powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)