Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

26 października 2021 0

Jerzy Brukwicki gościem „Ciekawości świata”. Wysłuchali wykład

21 października br. odbyło się kolejne spotkanie z# cyklu "Ciekawość świata". Gościliśmy Jerzego Brukwickiego - krytyka sztuki, kuratora wystaw, dziennikarza, wieloletniego szefa Galerii Krytyków Pokaz. Nasz gość przedstawił temat "Poznański Czerwiec, Polski Październik 1956". Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji na temat tego wydarzenia z powojennej historii Polski, które okazało się przełomowe - po raz pierwszy na taką skalę robotnicy sprzeciwili się władzy. Rok 1956 był wyjątkowym czasem w dziejach PRL-u - stwierdził Jerzy Brukwicki. Po śmierci Stalina i odwilży politycznej zaczęła się zmieniać polska codzienność, życie społeczne, kultura, moda. Do Polski zaczęły docierać światowe trendy, choćby w muzyce - Polacy odkryli jazz, zaczęli organizować jazzowe festiwale i przeglądy, do kraju przyjeżdżali muzycy jazzowi z Zachodu.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Złote Pasmo dla chóru „Akatyst” z Kcyni. Nie był to jedyny sukces

XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce# Chełmińskiej Jesieni odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. dr hab. Andrzej Ryłko, a członkami: prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński,prof. dr hab. Monika Bachowska i Michał Rajewski.

(czytaj więcej)
25 października 2021 3

Nocne zajęcia terenowe. Dla większości była to niezapomniana przygoda

W minioną sobotę uczniowie klas mundurowych, którzy# uczestniczą w realizacji programu szkoleń prowadzonego przez Jednostkę Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku, wzięli udział w zajęciach dotyczących tzw. terenoznastwa.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Frekwencja dopisała. Za nami kolejne spotkanie słuchaczy UTW

Za nami kolejne spotkanie słuchaczy# Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy GCKiB w Kcyni.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Wspólnie posadzili 3000 krokusów. Wiosną będą cieszyć oko mieszkańców

Na miniony piątek i sobotę „Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa” #zaprosiło chętnych do posadzenia krokusów na terenie Szkoły Podstawowej im. ppor. M. Uleryka w Dziewierzewie. Projekt „ Krokusy na Chochołowskiej- oczywiste, Chochołowska w Dziewierzewie - czemu nie? „ dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w ramach Powiatowej Odnowy Wsi.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Wystawa połączona z prelekcją. Przeprowadził ją pastor ze Żnina

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni zorganizowało# wystawę Biblii ze zbiorów Jarosława Gaudka, pastora Kościoła Ewangelickiego w Żninie, połączoną z prelekcją. Wydarzenie miało miejsce 12 października 2021r.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Wiejski jarmark w sercu Torunia. Lokalne żywność i dania kuchni regionalnej

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki# - dziś (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedaje warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspomnienia z wakacji! Przygoda młodzieży z „Eko – spacerami”

Wakacje już dawno za nami, ale w myślach cały czas o# nich pamiętamy. Miło wrócić wspomnieniami do ciepłych letnich nocy, szumu wiatru, złotych łanów zbóż, dzikiej przyrody… Na ten temat sporo mogą powiedzieć dzieci i młodzież z sołectwa Kosowo, które w dniach 16 – 17 sierpnia uczestniczyły w wyjeździe do leśniczówki w miejscowości Laskownica. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie przy udziale Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Był to wyjazd realizowany w ramach projektu „Eko – spacery”, na który środki były pozyskane ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartych konkursów.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Podsumowano 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Rozdano nagrody

9 października 2021 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyło się# uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Podczas, którego wręczono nagrody i wyróżnienia. W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, Wioletta Borys-Stachowiak zastępca Burmistrza Szubina. Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon wspomniała zmarłą Wandę Szkulmowską wieloletnią przewodniczącą Komisji Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, pasjonatkę, miłośniczkę i propagatorkę sztuki ludowej. Pamięć jej uczczono minutą ciszy.

(czytaj więcej)
12 października 2021 0

Wspólnie stworzymy kolaż zdjęć z Kcyni! Ciekawe warsztaty

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty prowadzone przez# Centrum Archiwistyki Społecznej we współpracy z Dźwiękowym Archiwum Kcyni!

(czytaj więcej)
10 października 2021 6

Ostatnia niedziela sierpnia 1939. Widowisko jak żywe!

Za sprawą historycznego widowiska, mieszkańcy# Kcyni mogli w minioną sobotę przenieść się w czasy poprzedzające dosłownie kilka godzin wybuch II wojny światowej.

(czytaj więcej)
08 października 2021 0

2021 rokiem Tadeusza Różewicza. Był jednym z najwybitniejszych dramaturgów

„Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” (T. Różewicz, Kartoteka)

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike. Został nim Zbigniew Rokita

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2021. To# Zbigniew Rokita, autor reporterskiej książki o Górnym Śląsku „Kajś” (wyd. Czarne, 2020). Tytuł wygrał także w plebiscycie na Nagrodę Nike Czytelników.

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Warsztaty z malarką. Uczestnicy wykonali niepowtarzalne prace

Obcowanie ze sztuką wpływa na kreatywność i# empatię dzieci. Jest bodźcem do wszechstronnego rozwoju.

(czytaj więcej)
01 października 2021 0

Wyjątkowe spotkanie z podróżnikiem. Mieszkańcy wysłuchali opowieści

Zawsze lubiłem sięgać daleko - mówił nam w# czasie spotkania "Ciekawość świata" Michał Woroch. Spotkanie zatytułowane Wheelchairtrip - 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę, odbyło się w 30 września 2021 r. w Kcyni.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Panie promują naszą gminę

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie# wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Bibliotekarz poleca! Borlik i jego seria kryminalna

„Boska proporcja”, „Materiał ludzki”, „Białe kłamstwa” to kryminalna seria#, urodzonego w Bydgoszczy, Piotra Borlika, której główną bohaterką jest Agata Stec – komisarz gdańskiej policji.

(czytaj więcej)
27 września 2021 0

Dziewierzewo pożegnało lato. Można było się zaszczepić przeciwko Covid-19

Z inicjatywy KGW Dziewierzewo w sobotę, 25 września 2021 r. odbyła się# biesiada na pożegnanie lata.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)