Kultura / Rozrywka
Dzień pełen wróżb i magii. Andrzejki z dużą dawką humoru

Andrzejki to niezwykły dzień, pełen wróżb i magii. Również w naszym #Domu Seniorzy obchodzili ten świąteczny czas.
(czytaj więcej)Warsztaty tworzenia makram. W klimacie nadchodzących świat

Wczorajsze warsztaty tworzenia #makram, sprawiły, że poczułyśmy magię nadchodzących świąt.
(czytaj więcej)"Żydzi w Kcyni". Nowa publikacja o lokalnej historii

W wydawnictwie Adam Marszałek dosłownie kilka dni temu ukazała się #nowa, interesująca pozycja wydawnicza poświęcona kcyńskim Żydom. Zapewne zainteresuje wszystkich, którym bliska jest historia Kcyni i jej mieszkańców. Autorką książki "Żydzi w Kcyni" jest Anna Bieniaszewska, długoletnia pracownica Archiwum Państwowego w Toruniu, spod pióra której wyszło wiele publikacji podejmujących temat gmin żydowskich Kujaw i Pomorza.
(czytaj więcej)Warsztaty kulinarno-ziołowe. Tematem przewodnim potrawy z kaczki

Sobotnie popołudnie 18 listopada spędziliśmy #w niewielkiej acz uroczej miejscowości Gzin, gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne "Gościniec Pachotowko" należące do państwa Aliny i Jacka Krawisz.
(czytaj więcej)Święto dla twórców. Podsumowanie ich działań na rzecz kultury regionu

28 listopada 2023 roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu# odbył się XLV Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano zasłużonych twórców ludowych.
(czytaj więcej)Wieczór pełen wspomnień. Doskonała zabawa na koncercie w Żninie

Są zespoły, które idą z nami przez całe życie, zabierając w swą muzyczną podróż# kolejne pokolenia. Takim Zespołem niewątpliwie jest Zespół Universe.
(czytaj więcej)Wzajemny szacunek i uśmiech. Dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji

W wtorek, 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień# Życzliwości i Pozdrowień, czyli dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
(czytaj więcej)Jubileuszowy koncert Chóru Akatyst. 20-lecie muzycznej przygody

25 listopada w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni odbył się jubileuszowy koncert# kcyńskiego Chóru Akatyst pod kierunkiem Agnieszki Maciejewskiej. W tym niezwykłym, muzycznym wydarzeniu wziął również udział ordynariusz Diecezji Bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk.
(czytaj więcej)Mieszkancy DPS chętnie uczestniczą w zajęciach. Powstały dekoracje zimowe

W środę, 22 listopada mieszkańcy #Domu Pomocy Społecznej w Nakle uczestniczyli w zajęciach z "Arteterapii".
(czytaj więcej)"Poznaj Krajnę". Warsztaty i lekcja muzealna dla uczniów

Jak zapewne wielu z was wie od wielu lat prowadzimy różne zajęcia #dla grup szkolnych i przedszkolnych. W razie potrzeby dojeżdżamy z lekcjami na miejsce. Zazwyczaj zapraszają nas szkoły z terenu naszej gminy, ale raz na jakiś czas zdarza się nam odwiedzać również miejscowości położone dalej. We wtorek 21 listopada udaliśmy się do szkoły podstawowej w Panigrodzu. Na miejscu przeprowadziliśmy warsztaty oraz zaprezentowaliśmy lekcję muzealną "Poznaj Krajnę".
(czytaj więcej)"Tajemnice pałacu w Samostrzelu". Duże zainteresowanie prelekcją

Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, dnia 17 listopada zorganizowała spotkanie #zat. „Tajemnice pałacu w Samostrzelu”. Prelekcję przedstawił pan dr Sławomir Łaniecki absolwent Akademii Bydgoskiej (kierunek historia) oraz autor wielu publikacji, w tym najbardziej popularnej „Pałace, dwory i folwarki powiatu nakielskiego”.
(czytaj więcej)"Ciekawość świata". Anna Perlik-Piątkowska opowiedziała o Bydgoszczy

Opowieść o zielonej Bydgoszczy zgromadziła# w Kcyni wielu słuchaczy. Naszym gościem była Anna Perlik-Piątkowska (na zdjęciu z prawej) współautorka kolejnej już książki z cyklu "Widoki dawnej Bydgoszczy", wydanej przez wydawnictwo Pejzaż. To już kolejne spotkanie z tą autorką w ramach "Ciekawości świata".
(czytaj więcej)"Ci odlatują, ci zostają". Spacer ornitologiczny z Dawidem Kilonem

W sobotnie przedpołudnie 18 listopada br. udaliśmy się# do Ślesina, gdzie czekał już na nas Dawid Kilon - ornitolog, edukator i rysownik. Już w lipcu tego roku, gdy potężna burza uniemożliwiła nam spacer po Kcyni, umówiliśmy się na tą wyprawę. Spacer ornitologiczny pt. "Ci odlatują, ci zostają" był zamiejscową "Ciekawością świata". Uczestniczyło w nim 20 osób. Udział w spacerze był bezpłatny. Transport sfinansowała gmina Kcynia.
(czytaj więcej)Wyprawa po obfitym śniadaniu. Wędrówka bezpośrednio przy rzece

Sobotnią wędrówkę rozpoczęliśmy dość nietypowo#. Skorzystaliśmy z zaproszenia Pani sołtys wsi Anieliny Anety Skieresz, która to przygotowała dla nam śniadanie z poranną kawą.
(czytaj więcej)Wyjazd na seans filmowy. Czwartkowa wycieczka seniorów

W czwartek, 16 listopada członkowie Klubu# Aktywnego Seniora z Kcyni wyjechali do kina w Wągrowcu.
(czytaj więcej)Sąsiedzkie spotkania KGW. Doskonała okazja do wymiany poglądów

KGW Babeczki Turzyn to znane już nie tylko #w naszej gminie koło skupiające bardzo aktywnie i prężnie działające Panie. To one w ubiegłym roku zapoczątkowały wspólne, sąsiedzkie spotkania z kołami, z którymi współpracują.
(czytaj więcej)Życzenia i upominki dla Seniorów. Spotkanie przy wspólnym stole

Dzień Seniora jest okazją do świętowania i wzmacniania #więzi międzypokoleniowych i integrowania środowiska.
(czytaj więcej)Klub rozpoczął pracę po przerwie. Koperty życia dla seniorów

Po wakacyjnej przerwie 9 listopada Klub Aktywnego #Seniora rozpoczął pracę.
(czytaj więcej)"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)