Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

23 stycznia 2020 1

Wnioskowanie o środki PFRON. Możliwe również przez internet

O dofinansowania ze środków PFRON do turnusów rehabilitacyjnych, przedmiotów # ortopedycznych i środków pomocniczych można od 1 stycznia wnioskować elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia. Dzięki informatycznej platformie osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski bez wychodzenia z domu.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2020 3

Wzrost bezpieczeństwa na polskiej kolei. Spadła liczba wypadków i kolizji

Szkolenia pracowników, kontrola procedur, nowoczesne urządzenia sterowania # ruchem, budowa bezkolizyjnych przejazdów oraz profilaktyka w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - takie m.in. działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. utrzymują pozytywny trend, potwierdzający, że kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu. W 2019 roku o 11 procent spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Mniej było kolizji.

(czytaj więcej)
23 stycznia 2020 0

Zimowe wyjazdy za granicę. O czym warto pamiętać?

Okres ferii zimowych to wzmożone wyjazdy na zimowy wypoczynek poza # granice kraju. Publikujemy najważniejsze informacje, o czym warto pamiętać i z jakich serwisów internetowych skorzystać, planując taką podróż.

(czytaj więcej)
22 stycznia 2020 4

Myślisz o służbie wojskowej? To ostatni dzwonek na ferie w mundurze!

Myślisz o służbie wojskowej? Chcesz wstąpić w szeregi Terytorialsów z 8K-PBOT, i nie #chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy dla Ciebie projekt „Ferie w mundurze”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenia podstawowe i przeżyją niezapomnianą przygodę.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2020 5

Legitymacja szkolna w telefonie? Szkoły mogą skorzystać z takiego rozwiązania

Uczniowie niemal czterech tysięcy szkół już się nie martwią, czy nie zgubią lub #zniszczą swoją papierową legitymację szkolną. Mają ją w telefonie. Twoje dziecko też może z takiej korzystać.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2020 1

Najbardziej depresyjny dzień w roku. Dzisiaj obchodzimy Blue Monday

Co roku w 3 poniedziałek stycznia obchodzimy tzw. Blue Monday, czyli # Niebieski Poniedziałek. Jest to określenie dla najbardziej depresyjnego dnia w roku, które wprowadził Cliff Arnall. Do roku 2011 był to poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia.

(czytaj więcej)
20 stycznia 2020 1

Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Zdarza się raz na kilka lat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że barometry na terenie # Polski mogą wynieść dzisiaj nawet do 1050 hektopaskali.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2020 0

Wydanie dowodu osobistego. Od stycznia obowiązuje nowy wzór wniosku

Od stycznia br. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie # dowodu osobistego. Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument. Wniosek o wydanie dowodu osobistego jest dostępny na stronie gov.pl.

(czytaj więcej)
19 stycznia 2020 0

Program ASOS. Co warto wiedzieć o tegorocznej edycji projektu

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tegorocznej edycji rządowego # Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

(czytaj więcej)
16 stycznia 2020 8

Jak prawidłowo segregować odpady? Kilka ważnych wskazówek

W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub #kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci.

(czytaj więcej)
16 stycznia 2020 3

Wygodniej podróżujemy koleją w Bydgoszczy. Wykonano szereg prac

Korzystne zmiany dla podróżujących z bydgoskich przystanków Bydgoszcz Brdyujście, #Bydgoszcz Akademia i Bydgoszcz Fordon wprowadziły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - zamontowano nowe wiaty i przebudowano peron. W Bydgoszczy przyśpieszyły również pociągi dzięki remontom torów i wiaduktów w stronę Chełmży i Piły. W 2019 r. PLK w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego wykonały prace za około 20 mln złotych.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

Sexting i nagie zdjęcia. Uważaj, co wrzucasz do sieci

Wszyscy, ale na pewno nie moje dziecko! – tak zareaguje wielu rodziców na # wieść o tym, że ich córka lub syn przesłali innym swoje nagie zdjęcia. Skala sextingu, bo o nim mowa, rośnie. Co zrobić, by zatrzymać ten trend? – to temat kolejnej odsłony kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – „Nie zagub dziecka w sieci”.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

Aplikacja "Asystent Zdrowia". Wiedza z zakresu zasad prawidłowego odżywiania

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, że # Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) przygotowało aplikację „Asystent Zdrowia”, która dostarcza praktycznej wiedzy z zakresu zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

500 plus dla niesamodzielnych. O czym warto pamiętać

Blisko 27,9 tys. wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych już trafiło do # Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca roku wydano ponad 16,3 tys. decyzji przyznających to świadczenie.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2020 0

Pracodawco zgłoś się do konkursu! Jeszcze tylko 10 dni!

Jeszcze tylko przez 10 dni można wysyłać zgłoszenia do konkursu # „Pracodawca przyjazny WOT”. W tym roku zmieniły się zasady kwalifikacji. Zgłoszenie kandydata może przesłać nie tylko pracownik - żołnierz WOT, ale też sam pracodawca zatrudniający naszych żołnierzy.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2020 0

Legenda walki o niepodległą Polskę. 11. rocznica śmierci gen. Elżbiety Zawackiej

11 lat temu, 10 stycznia 2009 roku zmarła wybitna legenda walki o niepodległą i # wolną Polskę – gen. Elżbieta Zawacka, p.s. „Zo”. Ta wyjątkowa i charyzmatyczna postać jest patronką 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 22 lutego 2019 roku inspirując terytorialsów swoim życiem i twórczością każdego dnia.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 0

Rozliczenie dochodów za 2019 rok. O czym warto pamiętać

Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z # umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR).

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 9

Bezrobocie w naszym kraju? Polska znalazła się na podium

Polska znalazła się na 3. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej o # najniższym bezrobociu. Według badania Eurostatu w listopadzie ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc.

(czytaj więcej)
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)