Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

21 lutego 2024 0

Uwaga na oszustów! Oferują emeryturę w wieku 50 lat za wpłacenie 1000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega #przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku. Oszuści oferują na nim emeryturę w wieku 50 lat, po zainwestowaniu 1000 zł. W ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze.

(czytaj więcej)
20 lutego 2024 2

Podrobione środki ochrony roślin. Nie daj się oszukać

Rozpoczynamy szóstą edycję wspólnej kampanii #edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampanię prowadzimy pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!”.

(czytaj więcej)
20 lutego 2024 0

Zmiany od marca. Progi zarobkowe dla rencistów i wcześniejszych emerytów

Już niebawem, bo 1 marca zmienią się progi zarobkowe dla# rencistów i wcześniejszych emerytów. Będą wyższe. Niższy, bezpieczny próg osiąganych dodatkowych zarobków zwiększa się o niemal 242 zł brutto, a wyższy o 449 zł brutto.

(czytaj więcej)
20 lutego 2024 0

Korzystanie ze smartfona może uzależniać. Stawiaj granice

Coraz młodsze dzieci korzystają z urządzeń mobilnych i poświęcają na to# coraz więcej czasu.

(czytaj więcej)
20 lutego 2024 14

Strajk rolniczy w regionie. Lista planowanych utrudnień

We wtorek, 20 lutego rolnicy zapowiadają protesty na drogach.# Od rana blokowane mają być drogi krajowe, w tym obwodnica Bydgoszczy. Mogą pojawić się utrudnienia w dostępności zjazdów z S5 czy A1 oraz spowolnienie ruchu. Prosimy kierowców, by wzięli to pod uwagę planując podróż.

(czytaj więcej)
19 lutego 2024 1

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. O pracy cudzoziemców

Rada jest platformą budowy porozumienia między rządem, samorządem, #pracodawcami i pracownikami. Podczas obrad z inicjatywy Wojewody Michała Sztybla, omówiono sprawy związane m. in. z budową drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń oraz rozwiązaniami administracyjnymi w zakresie wydawania pozwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce.

(czytaj więcej)
19 lutego 2024 4

Wystąpienie marszałka województwa w Przysieku. "Solidaryzuję się z rolnikami"

Należy pilnie zatrzymać niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy#, zweryfikować zasady Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa i zasady funkcjonowania rolniczych dopłat bezpośrednich, a finalnie zwołać w okrągły stół, który zaplanuje przyszłość europejskiego rolnictwa odrzucając obecną politykę Brukseli w tej dziedzinie – to główne tezy wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego, wygłoszonego podczas dzisiejszego (19 lutego) spotkania z rolnikami i samorządowcami w Przysieku. – Solidaryzuję się z rolnikami! – podkreśla gospodarz naszego województwa, który w Europejskim Komitecie Regionów pracuje nad opinią w sprawie polityki rolnej Wspólnoty po 2027 roku.

(czytaj więcej)
19 lutego 2024 1

Skorzystaj z e-usługi "Bezpieczny Autobus". Sprawdź pojazd przed podróżą

Ferie zimowe już trwają! Przypominamy, że dzięki e-usłudze #Bezpieczny Autobus jest możliwość sprawdzenia pojazdu, którym wybieracie się w podróż.

(czytaj więcej)
19 lutego 2024 0

Załatwianie spraw w ZUS-ie. Pełnomocnictwo może być przydatne

Emeryci, renciści, którzy z różnych przyczyn nie mogą# bądź nie chcą samodzielnie załatwiać swoich spraw w ZUS-ie, mogą upoważnić do tego inną osobę. Wystarczy, że wypełnią formularz ZUS PEL i przekażą go do ZUS-u.

(czytaj więcej)
18 lutego 2024 18

Utrudnienia w ruchu. Akcja rolników na obwodnicy w kierunku Poznania

W najbliższy wtorek 20-lutego należy spodziewać się utrudnień# w ruchu drogowym.

(czytaj więcej)
18 lutego 2024 0

List Biskupa Bydgoskiego. "Zależy mi na Waszym zbawieniu"

W I Niedzielę Wielkiego Postu czytamy #w Kościele opis kuszenia Jezusa na pustyni.

(czytaj więcej)
18 lutego 2024 0

Zmiana odcinków dróg krajowych na wojewódzkie. Nowe kategorie

Wraz z oddawaniem do ruchu kolejnych nowych odcinków dróg zastępowane nimi #dotychczasowe drogi krajowe tracą swoją kategorię. W ubiegłym roku nieco ponad 550 km dróg krajowych na mocy prawa stało się drogami wojewódzkimi. Kwestia ta regulowana jest w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

(czytaj więcej)
17 lutego 2024 0

"Noc walki o błogosławieństwo dla Polski". Wspólna modlitwa różańcowa

Bogurodzica, różaniec z rozważaniami kard. Augusta Hlonda, adoracja#, msza św. wypełniły „Noc walki o błogosławieństwo dla Polski”. Wydarzenie w bydgoskim kościele św. Marka zostało poprowadzone przez Wspólnotę Wojowników Maryi.

(czytaj więcej)
16 lutego 2024 1

Dodatkowe uprawnienia dla dużych rodzin. Skorzystaj z karty podczas ferii

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień# dla Rodzina 3+.

(czytaj więcej)
16 lutego 2024 0

"Zasiłek macierzyński". ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Bydgoski oddział ZUS zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu stacjonarnym #pod nazwą "Zasiłek macierzyński — ustalanie prawa oraz okresu jego wypłaty".

(czytaj więcej)
16 lutego 2024 0

Wsparcie finansowe dla uczniów. Lista najlepszych stypendystów marszałka

Ponad 1,2 tys. uczniów kujawsko-pomorskich szkół podstawowych i średnich otrzyma #w tym roku stypendia marszałka województwa. Wsparcie finansowe trafi do młodych w ramach dwóch projektów edukacyjnych - Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza oraz Prymus Pomorza i Kujaw II.

(czytaj więcej)
15 lutego 2024 6

Może być głośno. Zaplanowano oblot samolotu wojskowego

Na piątek, 16 lutego na terenie #Bydgoszczy zaplanowano oblot samolotu wojskowego. W związku z tym w mieście i w najbliższych okolicach może występować uciążliwość związana z podwyższonym poziomem hałasu w środowisku.

(czytaj więcej)
15 lutego 2024 1

Pozorna anonimowość w sieci ułatwia przestępcom zadanie. Oszukani na miłość

Walentynki, czyli Święto Zakochanych. Ta znana wszystkim data sprawia#, że luty kojarzy się nam z mnóstwem serduszek, romantycznymi akcentami wokół nas i poszukiwaniem miłości. Dziś coraz częściej drugiej połówki szukamy w sieci, o czym doskonale wiedzą oszuści.

(czytaj więcej)
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)