Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

10 sierpnia 2022 14

Szczepienia przeciwko grypie. Od września w aptekach i POZ

Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą #prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo. – Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie – zapewniał podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 8

Popularność działek rekreacyjnych wciąż rośnie. Z czego wynika ten fenomen?

Obecnie w Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych, które skupiają # ponad 900 tysięcy działek o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów. Liczba osób korzystających z działek ROD to około 4 miliony, co stanowi 10% społeczeństwa.Poza tym spora liczba Polaków posiada własne działki, niezrzeszone w ROD. Przez ostatnie dwa lata można było zauważyć znaczny wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi, a ich popularność nie słabnie. Z czego wynika ten fenomen?

(czytaj więcej)
05 sierpnia 2022 5

"Hazard? Nie daj się wciągnąć". KAS podsumowuje akcję edukacyjną

Nielegalny hazard jest problemem nie tylko dla zwalczających go służb, ale przede # wszystkim dla osób uzależnionych i ich otoczenia. Nasza akcja pokazuje młodzieży z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się udział w grach hazardowych i przed nimi przestrzega.

(czytaj więcej)
03 sierpnia 2022 0

Ta aplikacja może uratować życie. Skorzystaj z niej z wakacje

Wakacje na półmetku. Spędzającym ten czas nad wodą przypominamy o zachowaniu zasad # bezpieczeństwa, zachęcamy też do pobrania aplikacji „Ratunek”, która umożliwia precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

(czytaj więcej)
02 sierpnia 2022 10

14. emerytury na kontach już w tym miesiącu. ZUS podał datę

Już w tym miesiącu, 25 sierpnia, ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie # wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

(czytaj więcej)
01 sierpnia 2022 1

Dziś obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r.

(czytaj więcej)
01 sierpnia 2022 2

Ceny energii górę. Jak walczyć z wysokimi rachunkami?

Jak wynika ze statystycznego raportu Towarowej Giełdy Energii, najwyższe # średnioważone ceny energii przypadają w szczycie wieczornym, tj. między godziną 19.00 a 23.00.

(czytaj więcej)
27 lipca 2022 2

Przewodnik po wakacjach kredytowych. Wnioski można składać już od 29 lipca

Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego#, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na 8 miesięcy. Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca br., przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br.

(czytaj więcej)
26 lipca 2022 6

Za wypalanie traw nawet 30 tys. zł kary. Wyższe sankcje za przestępstwa przeciw środowisku

- Sejm RP przyjął ustawę zwalczającą przestępczość środowiskową. # Teraz trafi ona pod obrady Senatu. To największa od lat 90. nowelizacja kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Po reformie Inspekcji Ochrony Środowiska, wzroście wykrywalności, teraz czas na bardziej surowe kary – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej 22 lipca 2022 r. w Warszawie.

(czytaj więcej)
26 lipca 2022 29

Polska bez rezerw węgla. Jak zapewnić ciepło zimą?

Państwowe rezerwy węgla są puste. Czy Polsce grozi niewydolność energetyczna? Zimą może # zabraknąć nawet 4-5 milionów ton węgla – wskazują niezależne źródła. To efekt braku inwestycji w górnictwo, a także kończących się zasobów węgla. W związku z obecną sytuacją ceny surowca poszybowały w górę. Jak zapewnić rodzinie ciepło zimą i uchronić się przed ubóstwem energetycznym? Rozwiązaniem jest zielona energia.

(czytaj więcej)
24 lipca 2022 38

Ciepło czy jedzenie? Polaków coraz częściej nie stać na opał

W lutym PORTPC szacowała, że Polscy konsumenci w tym roku kupią o # 50% więcej pomp ciepła niż w roku 2021, kiedy to sprzedano ich niemal 80 tys. Dziś można raczej celować, że będzie to bliżej 200 tysięcy. Skąd tak duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii? To efekt drastycznych wzrostów cen węgla, a także widma tego, iż wkrótce może go zabraknąć. Pomagają także programy, które zachęcają Polaków do termomodernizacji. A na niej można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

(czytaj więcej)
24 lipca 2022 0

Większe zmęczenie i dekoncentracja. Upał ma wpływ na kierowców

Pomimo, że za oknem pogoda nie jest upalna, upały # mają jeszcze do nas powrócić. Kierowcy powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach postępowania w czasie gdy z nieba leje się żar.

(czytaj więcej)
23 lipca 2022 4

Niskie podatki. Kto skorzysta z obniżonej stawki?

Niskie Podatki to 12 proc. PIT dla podatników na skali podatkowej. Z obniżonej stawki podatku # korzystają m.in. pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci, ale również osoby osiągające dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Także ci, którzy nie ustalają dochodu na podstawie ksiąg podatkowych, ale opłacają zaliczki na podatek na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego od dochodu ustalonego na podstawie norm szacunkowych, czyli w sposób uproszczony.

(czytaj więcej)
23 lipca 2022 2

Pieniądze na szkolną wyprawkę czekają. Wnioski można składać do 30 listopada

Termin na złożenie wniosku o świadczenie # 300 plus z programu „Dobry Start” upływa z ostatnim dniem listopada. Wnioski złożone do końca sierpnia ZUS rozpatrzy najpóźniej 30 września. Jeśli wniosek nie będzie zawierać błędów, to wypłata środków nastąpi zdecydowanie szybciej.

(czytaj więcej)
22 lipca 2022 18

Seniorze nie chcesz płacić podatku? Pracuj dłużej

Pracujący senior, który nie otrzymuje emerytury czy renty rodzinnej mimo nabycia uprawnienia, # nie zapłaci podatku, o ile osiągnął wiek emerytalny, podlega ubezpieczeniom społecznym, a jego przychody nie przekroczą 85 528 zł w roku podatkowym. Musi również złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.

(czytaj więcej)
20 lipca 2022 17

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Kto może skorzystać?

Nauczyciele, którzy urodzili się po 1948 roku, mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej # niż przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Mogą na przykład przejść na świadczenie kompensacyjne, o ile mają odpowiedni wiek i staż pracy i rozwiązali stosunek pracy.

(czytaj więcej)
20 lipca 2022 0

Informacja o stanie konta tylko w wersji elektronicznej. Jak ją sprawdzić?

ZUS zakończył już generowanie i udostępnianie informacji o # stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2021 rok. W tym roku informację otrzyma ponad 23 mln osób. Tak jak i w zeszłym roku ZUS udostępnił IOSKU wyłącznie w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

(czytaj więcej)
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)