Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Aktualności

25 października 2021 0

Wyjazd do sanatorium z ZUS-em. Nie każdy emeryt ma taką możliwość

Nie każdy emeryt i rencista może skorzystać z# rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. O wyjazd do sanatorium z ZUS może ubiegać się emeryt, ale tylko wtedy gdy jest jeszcze aktywny zawodowo i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Z rehabilitacji w uzdrowisku skorzystać może także osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, o ile jest zatrudniona jako pracownik, a także osoba, która pobiera rentę okresową z powodu niezdolności do pracy.

(czytaj więcej)
25 października 2021 30

Ponad 1,2 mld złotych dla regionu. Jakie inwestycje zrealizują gminy z powiatu?

Kolejne rządowe środki trafią do# naszego regionu! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 1 259 497 111,70 zł bezzwrotnego dofinansowania. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszej miejscowości – sprawdź, w co zainwestujemy otrzymane fundusze!

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

„Truck & Bus” na drogach w województwie. Jakie działania podjęto?

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili# krajowe działania pn. „Truck & Bus”. Funkcjonariusze skontrolowali 413 pojazdów ciężarowych i autobusów. Głównym celem takich działań jest wyeliminowanie nieprawidłowości w przewozie osób i towarów.

(czytaj więcej)
25 października 2021 6

Terrarium z pająkami na ulicy. Interweniowała straż miejska

W niedzielę 24 października br. około godz. 13:10 na# stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, iż na ul. Chrobrego zostało wystawione terrarium z dwoma dużymi pająkami.

(czytaj więcej)
25 października 2021 2

Zebranie "Droga Ekspresowa S10". Uczestniczyli w nim przedstawiciele powiatu

22 października na terenie gminy Płońsk odbyło się# walne zebranie stowarzyszenia "Droga Ekspresowa S10" w którym uczestniczył Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławki, członkowie stowarzyszenia oraz włodarze jednostek samorządu terytorialnego, przez tereny których przechodzi obecna trasa krajowa nr 10 lub planowany jest bieg nowej S10.

(czytaj więcej)
25 października 2021 3

Nocne zajęcia terenowe. Dla większości była to niezapomniana przygoda

W minioną sobotę uczniowie klas mundurowych, którzy# uczestniczą w realizacji programu szkoleń prowadzonego przez Jednostkę Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku, wzięli udział w zajęciach dotyczących tzw. terenoznastwa.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Nadal szukamy polskiego Szekspira. Prace można nadsyłać do 1 listopada

Trwa nabór prac do Ogólnopolskiego Konkursu dla# Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”. Prace można nadsyłać tylko do 1 listopada! Dla zainteresowanych konkursem Teatr Polski przygotował masterclassy z Julią Holewińską, Marią Wojtyszko oraz Davitem Gabunią. Bezpłatne warsztaty są już dostępne na platformie VOD.

(czytaj więcej)
25 października 2021 5

Policjanci zatrzymali peugeota z 42 obcokrajowcami. To obywatele Iraku

Policjanci z Torunia zatrzymali do kontroli peugeota, w# którym przewożono 42 obcokrajowców. Kobieta kierująca tym autem usłyszała zarzuty. Trwają ustalenia.

(czytaj więcej)
25 października 2021 2

Dlaczego ceny prądu szaleją? Konieczne jest szybka reakcja

Kończy się czas taniej energii. Bo kończy się skończył się# czas taniej natury - a raczej darmowej natury. I nie jest to wina ekologów i zielonych planów Unii Europejskiej. Czekają nas kolejne podwyżki i dopóki nie zaczniemy czynnie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu koszty spadną na nas - zwykłych obywateli. Najlepsze, co możemy robić dla bezpieczeństwa energetycznego, to oszczędzać energię, odchodzić od paliw kopalnych i inwestować w OZE.

(czytaj więcej)
25 października 2021 7

Prawie 500 osób objętych kwarantanną. Sprawdzamy dzisiejsze statystyki

25 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 2 950 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby nie zmarła żadna osoba zakażona koronawirusem.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Forum Organizacji Pozarządowych. Poruszono ważne kwestie

W piątek (22 października) odbyło się XXI Forum Organizacji# Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas spotkania, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu poruszony został między innymi temat współpracy z uczelniami wyższymi. Na uczestników forum czekały twórcze dyskusje i warsztaty.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

„Gęś na ludowo”. Urząd Marszałkowski organizuje konkurs

Nasza akcja Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina” to# również konkursy dla mieszkańców. Jednym z nich jest cieszący się zawsze ogromnym zainteresowaniem konkurs plastyczny dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami. Dziś publikujemy zasady jego tegorocznej odsłony.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Skutki po wichurze! Strażacy usuwali zwisające konary drzew

24 października 2021 roku Państwowa Straż Pożarna w Nakle otrzymała dwa zgłoszenia# dotyczące różnych konarów drzew zwisających na trasie Ślesin - Gorzeń.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Partia czekolady wycofana. Imbir zanieczyszczony tlenkiem etylenu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez# System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez bułgarską firmę Bio Benjamin Ltd. wycofaniu niektórych partii czekolady Happy Edition Curcuma Ginger Lemon 60g, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – sproszkowany imbir.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Rozpoczęcie sezonu szczepień przeciw grypie. Eksperci jednomyślni

- Jesteśmy u progu kolejnego sezonu zachorowań na# grypę. Szczepienia ochronne są antidotum zmniejszającym ryzyko ciężkiego zachorowania i powikłań - powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., rozpoczynając briefing prasowy poświęcony szczepieniom przeciwko grypie. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z ekspertami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

(czytaj więcej)
25 października 2021 8

Wciąż zmagamy się z pandemią. Gdzie powinniśmy nosić maseczki?

Policjanci, często wspólnie z pracownikami sanepidu, prowadzą# działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, sprawdzają przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w miejscach skupiających duże ilości ludzi, czy środkach transportu publicznego. Sprawdzają również osoby przebywające na kwarantannie pod kątem jej prawidłowego przestrzegania. Pamiętajmy, że stan epidemii w naszym kraju wciąż trwa i nadal obowiązują nas obostrzenia w postaci zakrywania ust i nosa. Wirus nie zniknął i wciąż atakuje. Policjanci nadal kontrolują przestrzeganie obostrzeń i egzekwują obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję Covid-19 w społeczeństwie. Apelujemy zatem o ich przestrzeganie.

(czytaj więcej)
25 października 2021 4

Marcelina Woźniak wywalczyła II miejsce podczas Mistrzostw Polski Młodzików

21-24.10.2021 w Ciechanowie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do# lat 15 w podnoszeniu ciężarów. Naszą sekcję reprezentowały trzy zawodniczki i jeden zawodnik. Wszystkie dziewczęta wróciły do Gołańczy z medalami.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Jakie błędy popełniają piesi, a jakie kierowcy? Podsumowanie akcji

Kujawsko-pomorscy policjanci ponownie przeprowadzili# w czwartek działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Czynności te ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W związku z powyższym aktywność policjantów koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszali przepisy ruchu drogowego wobec tych użytkowników dróg.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)