Dziś mamy 23 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Wielu kierowców wciąż na bakier z przepisami. "Nie jedź na zderzaku"

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Od ponad trzech lat, od 1 czerwca 2021 r., obowiązuje #nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym, która między innymi uregulowała kwestię zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Niestety, wielu kierowców wciąż jest na bakier z tymi przepisami.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń i wypadków drogowych. Wciąż widzimy kierowców jadących „na zderzaku” lub w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. I nie dotyczy to wyłącznie jazdy za autami poruszającymi się z prędkością poniżej dopuszczalnego limitu na drodze ekspresowej lub autostradzie. Bardzo często łamiący przepisy wywierają w ten sposób presję na jadących przepisowo, aby zjechali na sąsiedni pas ruchu. W sieci pełno jest filmów „dokumentujących” naganne zachowania takich kierowców.

Brak dystansu rodzi konsekwencje

Jazda na zderzaku to niezwykle ryzykowana praktyka, która może przyczynić się do zderzenia pojazdów. Skutki potrafią być tragiczne. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu, zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu i zablokowania na wiele godzin trasy. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej poważne, zarówno majątkowe, jak i zdrowotne.

Przepis na odpowiedni dystans

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) wynosi połowę aktualnej prędkości. Kierowca jadący 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m. Podobne rozwiązania obowiązują w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Jak zatem ocenić poprawną odległość od poprzedzającego pojazdu? Można wykorzystać dowolny nieruchomy obiekt w otoczeniu drogi ekspresowej czy autostrady - słupek pikietażowy, latarnię, znak drogowy lub bramownicę, przy której znajduje się poprzedzający nas pojazd. Jeśli miniemy wybrany obiekt 2 sekundy później, to taki odstęp będzie zgodny z przepisami. Przy prędkości 80 km/h w ciągu sekundy pokonamy nieco ponad 22 m, przy 100 km/h blisko 28 m, przy 120 km/h nieco ponad 33 m, a przy 140 km/h niemal 40 m. Utrzymanie 2-sekundowego odstępu w zależności od rozwijanej prędkości zapewni nam dystans odpowiednio 44, 56, 66 i 80 m, trochę większy niż wymagają tego przepisy.

Jak zachować dystans?

Stosując się do podanych wyżej zasad, dotrzemy bezpiecznie do celu, a przebyta trasa nas nie zmęczy. Wykorzystujmy możliwości, jakie daje współczesna motoryzacja, która wspomaga kierowców.  Wiele pojazdów wyposażonych jest w tempomaty utrzymujące automatycznie prędkość. W nowszych modelach mamy ich aktywne wersje, które nie tylko utrzymują prędkość, ale także odległość od poprzedzającego pojazdu. Jeśli ten zwolni, to także nasz pojazd zmniejszy prędkość, utrzymując zadaną odległość.

Przy określaniu odległości od poprzedzającego pojazdu pomocne mogą być też linie rozdziału pasów ruchu. Długość białej linii wynosi 4 m, a przerwa pomiędzy nimi 8 m. Jeśli więc będziemy widzieć np. tylko dwie, trzy przerwy między liniami to powinien włączy się nam alarm, jesteśmy zdecydowanie za blisko poprzedzającego nas auta.

Pamiętaj! Nie stosując się do utrzymania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, narażasz na niebezpieczeństwo siebie, swoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (2)

  przyjaciel psów, w dniu 09-07-2024 10:58:28 napisał:

  no i ponownie autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu brak

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Xz, w dniu 09-07-2024 14:15:04 napisał:

  Można wyrażać swoje zdanie ,tylko głupotą nie świeć. Bo na tym portalu to sami znawcy a zazwyczaj nie posiadają prawa jazdy. A co do jazdy na zderzaku to oczywiście gro debili na trasie znajdzie się. Ale ja mam kamery z przodu i z tyłu w samochodzie. I zaczynam wysyłać do drogówki.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  lolo, w dniu 09-07-2024 19:40:15 napisał:

  Przepis ,przepisem lecz mam jedno ale,.Gdy ja utrzymuję taki odstęp a między mnie a pojazd poprzedzający wjedzie inne auto to co? znowu muszę wychamować aby utrzymać odstęp. Poroniony przepis. Oczywiście kiedy dojdzie do stłuczki to czyja winna ,gościa który przed chwilą wpi,,,.ł się między nas?? .Czy moja.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa hal
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)