Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 lutego 2024

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

fot. KW PSP w Toruniu

fot. KW PSP w Toruniu

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

Przypomnijmy - w tym miejscu stanie nowy obiekt, na potrzeby strażaków. Pisaliśmy o tym tutaj.

O wcześniejszych znaleziskach można poczytać w nieodległych postach, ale ostatnie tygodnie też przyniosły kilka ciekawych (nawet bardzo!) artefaktów.

Wiemy już, że średniowieczny mur oporowy przy fosie, okalała XIX-wieczna ceglana licówka. Dobudowana warstwa różni się znacznie od reszty. W murze zauważalne są regularnie oddalone od siebie (co kilka metrów), otwory na wylot - spustowe. Przymierzając ich lokalizację względem poziomu kamiennego, pierwotnego muru miejskiego, zdradzają, że prawdopodobnie są elementem systemu kanalizacyjnego, deszczowego.

Dowiedziono, że w pobliżu muru, stały niegdyś drewniane budowle. Na placu robót zabezpieczono bowiem kilka odkrywek z ich negatywami - ciemne zabarwienia w przekrojach poziomych i pionowych sugerują obecność takich konstrukcji.

W narożniku, gdzie styka się mur miejski z  zachowanym i wciąż użytkowanym obiektem, odsłonięto palenisko, gdzie stapiano brąz. Zdjęcia pokazują skupisko stopionych bryłek metalu i ślady tej właśnie działalności.

Wśród artefaktów uwagę zwracają kolejne fragmenty glinianych naczyń z charakterystycznymi, grzebieniowatymi ozdobami, carska klamra, czy pochwa na nóż, wykonana z kości.

Jest też pierścionek z bursztynu, który po odnalezieniu, natychmiast został zanurzony w wodzie dla ochrony. Niestety, są to jedynie połamane elementy tej biżuterii, które znaleziono w stanie spalonym.

Ostatniego dnia robót znaleziono niewielką, kilku centymetrową figurkę konika. Ta, prawdopodobnie zabawka, albo kukiełka (z uwagi na dziurkę pod spodem do nadziania na patyk), wykonana jest z glinki, pokrytej glazurą i pochodzić może z przełomu XII i XIII w.

Do tematu wrócimy, gdy archeolodzy przyjadą do nas z raportem i osobiście opowiedzą o zakresie i efektach swoich prac.

Źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu

Oceń artykuł: 18 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Mieszkaniec. , w dniu 18-02-2024 23:15:29 napisał:

    Z tego artykułu nie wynika w jakiej miejscowości były prowadzone te wykopaliska

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Redżi, w dniu 19-02-2024 08:16:49 napisał:

    W jakim to mieście prowadzono badania?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    kolo, w dniu 19-02-2024 17:38:53 napisał:

    Wynika tylko trzeba umieć czytać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)