Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2024

Jaki monitor dla grafika? Poradnik zakupowy

fot. powierzone

fot. powierzone

Wybierając monitor, zastanów się, w jaki sposób będziesz z niego korzystał, aby# dobrać odpowiednie parametry. Monitor do pracy biurowej będzie musiał spełniać mniej wytycznych niż taki dla grafika. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze tego drugiego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor dla grafika?


W pracy związanej z tworzeniem ulotek, obróbką zdjęć, czy montowaniem filmów, bardzo ważne jest realne odwzorowanie kolorów. Dlatego chcąc kupić monitor, który będzie odpowiedni do pracy grafika, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, zastosowane podświetlenie i procent pokrycia przestrzeni barw. W tym ostatnim przypadku powinno to być minimum 90%. Jeśli chodzi o równomierne podświetlenie ekranu, to ono jest ważne, bo dzięki niemu sprawdzisz, czy zdjęcie faktycznie jest dobrze oświetlone w każdym miejscu.
W tym przypadku istotna będzie również przekątna wybranego monitora, jak i jego rozdzielczość. Te dwie wartości muszą być ze sobą dopasowane, bo ani zbyt duży monitor z małą rozdzielczością, ani mały monitor z dużą rozdzielczością, nie pozwoli na uzyskanie właściwej ostrości obrazu czy dostrzeżenie nawet najmniejszych szczegółów.
Zarówno tradycyjne monitory z przyciskami, jak i modele dotykowe, np. na: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-dotykowe, występują w różnych wielkościach i rozdzielczościach. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, która z propozycji będzie odpowiednia w Twoim przypadku.


Jak uzyskać odpowiednie barwy?


Jak już wspomnieliśmy, w tej profesji bardzo ważne będzie pokrycie przestrzeni barwnych, jak i równomierne oświetlenie całego ekranu. Jednak może się okazać, że to nadal za mało, abyś miał pewność, że wybrany kolor będzie ukazywał dokładnie taką barwę, na jakiej Ci zależało. Dlatego należy zadbać o jak najlepsze odwzorowanie kolorów, a pomóc w tym może kalibracja, którą możesz wykonać ręcznie albo za pomocą specjalnego programu.
W tym przypadku chodzi o takie skonfigurowanie ekranu, które pozwoli na ustawienie prawidłowej jasności, punktu bieli, gammę kolorów, jak i temperaturę barwową. Przeprowadzając ją regularnie, zwłaszcza za pomocą odpowiedniego czujnika, zyskasz pewność, że kolory, które widzisz na ekranie, pojawią się później na wydruku.
Jeśli chodzi o uzyskanie odpowiednich kolorów, warto też korzystać z technologii, które odpowiadają za nie zacinanie się obrazu, brak migotania i niechcianych artefaktów. Takie rozwiązania jak G-Sync, nie tylko sprawiają, że obraz się nie rozchodzi, ale również zapewniają odwzorowanie realistycznych kolorów, a co za tym idzie, również pozwalają na dostrzeżenie wielu szczegółów. Propozycje takich modeli znajdziesz na różnych stronach, takich jak np. https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-g-sync.


Jakie funkcje powinien oferować monitor dla grafika?


Chociaż jakość obrazu, jak i jego wielkość, jest bardzo ważna, to jednak nie wszystkie parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając monitor dla siebie. Istotna będzie również wygoda w czasie pracy, dlatego sprawdź, czy wybrany model posiada regulację, pozwalającą na pochylenie ekranu czy ustawienie go na odpowiedniej wysokości.
Czasami wykonujesz projekt, który powinien być w formacie pionowym zamiast poziomym? Przyda się monitor z funkcją PIVOT, która pozwala na jego obrócenie i zmianę formatu krajobrazu na portret. Dający możliwość wyświetlenia obrazu na całym ekranie, bez zmiany jego jakości.
W przypadku obróbki zdjęć bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą sprawić, że obraz będzie wyglądał inaczej niż w rzeczywistości. Dlatego dla grafików polecane są ekrany z matrycą matową albo półmatową. Zapobiega ona odbijaniu się światła, a dodatkowo nie będą się przyczyniały do powstawania przekłamań na temat kontrastu i kolorów.
Wspominaliśmy już o ergonomii pracy, o tym, aby monitor był ustawiony w odpowiedniej odległości od oczu, jak i na właściwej wysokości. Ale o sam wzrok również warto dbać, zwłaszcza że wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem, będzie go nadwyrężać. Wiele monitorów posiada redukcję niebieskiego światła czy migotania obrazu, które także będą podnosiły komfort w czasie pracy.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)