Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2024

Badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet. Sprawdź!

fot. powierzone

fot. powierzone

Badania hormonalne powinny stanowić ważną część kobiecej diagnostyki. Nieprawidłowości w# gospodarce hormonalnej mogą znacząco utrudnić zajście w ciążę, a także wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, w tym na stan emocjonalny, metabolizm, oraz ogólną kondycję fizyczną. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów, aby możliwie szybko wykryć ewentualne zaburzenia i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet?

Aby ustalić przyczynę utrudniającą zajście w ciążę, zaleca się przeprowadzenie badań hormonalnych, które obejmują analizę poziomu różnych hormonów związanych z płodnością kobiet. Wśród tych hormonów znajdują się między innymi prolaktyna (PRL), regulująca laktację oraz cykl menstruacyjny, hormon luteinizujący (LH), kontrolujący proces owulacji, hormon folikulotropowy (FSH), niezbędny do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, oraz estradiol (E2), główny estrogen wpływający na cykl menstruacyjny i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Dodatkowo istotnymi badaniami hormonalnymi są również analiza poziomu progesteronu, który jest ważny dla utrzymania ciąży, , testosteronu, którego nadmiar lub niedobór może wpływać na płodność kobiet, oraz hormonów tarczycy, takich jak TSH (hormon tyreotropowy), T3 i T4, mających istotny wpływ na metabolizm, energię oraz regulację masy ciała. Niejednokrotnie badany jest też hormon antymüllerowski (AMH), który stanowi marker rezerwy jajnikowej.

Jak przebiegają badania hormonalne?

Badania hormonalne polegają na pobraniu próbki krwi od pacjentki i analizie jej w celu określenia poziomu różnych hormonów. Proces ten zazwyczaj odbywa się w laboratorium medycznym. Pobranie próbki krwi jest stosunkowo prostym i mało inwazyjnym zabiegiem. Pracownik medyczny wstrzykuje cienką igłę w żyłę pacjentki, najczęściej w okolicy łokcia. Następnie pobiera odpowiednią ilość krwi do specjalnej fiolki. Kiedy próbka zostanie pobrana, jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie zostanie poddana analizie. Wyniki mogą być wyrażone w jednostkach miary stosownych dla każdego hormonu, a ich interpretacja powinna być dokonywana przez lekarza w kontekście objawów i historii medycznej pacjentki.

Gdzie można wykonać badania hormonalne w Gdańsku?

W przypadku większości badań hormonalnych specjalne przygotowanie pacjentki nie jest konieczne. Nie ma potrzeby bycia na czczo przed pobraniem krwi, jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie pomiaru określonych hormonów w określonych dniach cyklu menstruacyjnego. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek może być inny, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą lub personelem medycznym, aby uzyskać konkretne zalecenia. W Gdańsku badania hormonalne można wykonać chociażby w Klinice Bocian, która znajduje się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Wyniki są już gotowe po około 1 godzinie, co pozwala na szybkie rozpoczęcie dalszego postępowania diagnostycznego.

Więcej informacji o badaniach w Klinice Bocian w Gdańsku można uzyskać telefonicznie: +48 58 350 28 80.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)