Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2024

Badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet. Sprawdź!

fot. powierzone

fot. powierzone

Badania hormonalne powinny stanowić ważną część kobiecej diagnostyki. Nieprawidłowości w# gospodarce hormonalnej mogą znacząco utrudnić zajście w ciążę, a także wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, w tym na stan emocjonalny, metabolizm, oraz ogólną kondycję fizyczną. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów, aby możliwie szybko wykryć ewentualne zaburzenia i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet?

Aby ustalić przyczynę utrudniającą zajście w ciążę, zaleca się przeprowadzenie badań hormonalnych, które obejmują analizę poziomu różnych hormonów związanych z płodnością kobiet. Wśród tych hormonów znajdują się między innymi prolaktyna (PRL), regulująca laktację oraz cykl menstruacyjny, hormon luteinizujący (LH), kontrolujący proces owulacji, hormon folikulotropowy (FSH), niezbędny do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, oraz estradiol (E2), główny estrogen wpływający na cykl menstruacyjny i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Dodatkowo istotnymi badaniami hormonalnymi są również analiza poziomu progesteronu, który jest ważny dla utrzymania ciąży, , testosteronu, którego nadmiar lub niedobór może wpływać na płodność kobiet, oraz hormonów tarczycy, takich jak TSH (hormon tyreotropowy), T3 i T4, mających istotny wpływ na metabolizm, energię oraz regulację masy ciała. Niejednokrotnie badany jest też hormon antymüllerowski (AMH), który stanowi marker rezerwy jajnikowej.

Jak przebiegają badania hormonalne?

Badania hormonalne polegają na pobraniu próbki krwi od pacjentki i analizie jej w celu określenia poziomu różnych hormonów. Proces ten zazwyczaj odbywa się w laboratorium medycznym. Pobranie próbki krwi jest stosunkowo prostym i mało inwazyjnym zabiegiem. Pracownik medyczny wstrzykuje cienką igłę w żyłę pacjentki, najczęściej w okolicy łokcia. Następnie pobiera odpowiednią ilość krwi do specjalnej fiolki. Kiedy próbka zostanie pobrana, jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie zostanie poddana analizie. Wyniki mogą być wyrażone w jednostkach miary stosownych dla każdego hormonu, a ich interpretacja powinna być dokonywana przez lekarza w kontekście objawów i historii medycznej pacjentki.

Gdzie można wykonać badania hormonalne w Gdańsku?

W przypadku większości badań hormonalnych specjalne przygotowanie pacjentki nie jest konieczne. Nie ma potrzeby bycia na czczo przed pobraniem krwi, jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie pomiaru określonych hormonów w określonych dniach cyklu menstruacyjnego. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek może być inny, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą lub personelem medycznym, aby uzyskać konkretne zalecenia. W Gdańsku badania hormonalne można wykonać chociażby w Klinice Bocian, która znajduje się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Wyniki są już gotowe po około 1 godzinie, co pozwala na szybkie rozpoczęcie dalszego postępowania diagnostycznego.

Więcej informacji o badaniach w Klinice Bocian w Gdańsku można uzyskać telefonicznie: +48 58 350 28 80.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)