"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

fot. archiwum RDLP w Toruniu
W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
Pierwsze badania rozpoczęły się już w 2003 roku, a ich celem było odnalezienie pozostałości siedziby krzyżackich prokuratorów z ziemi chełmińskiej. Poszukiwania te szybko przerodziły się w znacznie szerszy projekt naukowy, kiedy to w 2005 roku, kilka metrów od pierwotnej lokalizacji, odkryto relikty zniszczonego cmentarzyska. Badacze natrafili na dwa równoległe poziomy użytkowania terenu: starszy, z wczesnego średniowiecza, oraz młodszy, sięgający XVII wieku.
Przełomowe okazały się jednak ostatnie lata. W ramach projektu prowadzonego przez Instytut Archeologii UMK oraz Stowarzyszenie Ewolucja, w latach 2022–2023 przeprowadzono ratownicze badania, które doprowadziły do odnalezienia kolejnych grobów – łącznie zinwentaryzowano ich aż 99. Część z nich nosiła wyraźne ślady praktyk zabezpieczających, tzw. antydemonicznych. Wśród nich był grób, który zyskał największy rozgłos: szczątki kobiety pochowanej z sierpem przy szyi oraz kłódką na dużym palcu lewej stopy. Pochówek ten – określony przez media jako „wampiryczny” – został nazwany przez naukowców i opinię publiczną „Zosią z Pnia”.
Odkrycie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem międzynarodowym. W badaniach udział wzięli uznani naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wśród nich znaleźli się m.in. Oscar Nilsson, wybitny specjalista w zakresie rekonstrukcji twarzy, który odtworzył realistyczny wizerunek Zosi na podstawie modelu 3D czaszki, oraz dr Matteo Borrini, antropolog sądowy i archeolog z Liverpool John Moores University, znany z badań nad kulturowymi uwarunkowaniami tzw. pochówków antywampirycznych.
Część konferencji naukowej, podsumowującej wyniki prac, odbyła się w Pałacu w Ostromecku. Uroczystość terenowa miała miejsce bezpośrednio przy stanowisku archeologicznym w Pniu. Tam też, jako symbol pamięci, posadzono szarą olszę – drzewo związane z lokalnym krajobrazem. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Włodzimierz Pamfil, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Piotr Kozłowski, Starosta Bydgoski oraz Radosław Ciechacki, Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Warto podkreślić znaczącą rolę, jaką odegrali leśnicy. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu oraz Nadleśnictwo Toruń wspierały działania naukowców od strony logistycznej i dokumentacyjnej – wykonano m.in. zdjęcia multispektralne potrzebne do stworzenia ortofotomapy terenu. Leśnicy promowali także projekt wśród lokalnej społeczności, pokazując, że dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze są nierozdzielne.
Dzięki wieloletniej pracy badaczy i zaangażowaniu wielu środowisk – od naukowców, przez samorządowców, po leśników – historia „Zosi z Pnia” stała się nie tylko sensacją naukową, ale również pretekstem do refleksji nad wspólną pamięcią, tożsamością i rolą nauki w przybliżaniu przeszłości.
Materiał: Honorata Galczewska, RDLP w Toruniu
Czytaj również
Dodaj komentarz
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!