Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2025

Jak używać gaśnicy? Zastosuj się do podstawowych zasad

fot. freepik

fot. freepik

W obliczu zagrożenia pożarowego liczy się #każda sekunda. Zanim jednak sięgniesz po gaśnicę, upewnij się, że wiesz, jak jej prawidłowo użyć. Niewłaściwe działanie może narazić Ciebie i innych na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Przeczytaj, zanim będzie za późno!

Jak przygotować się do użycia gaśnicy?

Sprawdź manometr – zanim użyjesz gaśnicy, popatrz na manometr. Jeśli wskazówka znajduje się na zielonym polu, oznacza to, że gaśnica jest pod ciśnieniem i można jej użyć.

Regularne przeglądy – terminowe przeglądy techniczne gaśnicy to obowiązek. Tylko sprawna gaśnica zagwarantuje skuteczność działania.

Dobierz odpowiedni typ gaśnicy – różne rodzaje pożarów wymagają różnych środków gaśniczych. Upewnij się, że używasz gaśnicy właściwej dla danego typu ognia (np. tłuszcze, instalacje elektryczne, materiały łatwopalne).

Ustawienie względem wiatru – jeśli pożar wybuchł na zewnątrz, ustaw się zgodnie z kierunkiem wiatru, tak aby środek gaśniczy dotarł bezpośrednio do źródła ognia.

Gaśnica w samochodzie – sprawdzaj, czy:

- jest zawleczka i plomba,

- urządzenie nie przemieszcza się luzem,

- znajduje się w łatwo dostępnym miejscu.

Kiedy gasić pożar, a kiedy się wycofać?

Gasić należy tylko wtedy, gdy pożar nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu i zdrowiu. Jeśli ogień rozwija się zbyt szybko, priorytetem jest ewakuacja i alarmowanie służb. Pamiętaj – rzeczy można zastąpić, życia nie!

Powiadom ludzi wokół oraz Straż Pożarną. Jeśli nie możesz samodzielnie zadzwonić, poproś kogoś, by to zrobił. Numer alarmowy: 112

Jak użyć gaśnicy – sprawdź na infografice poniżej!

Źródło: Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej

fot. Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej fot. Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Stańczyk, w dniu 15-07-2025 16:16:06 napisał:

    Braun ten od "szczęść Boże" ( nie mylić z Ewą Braun ) miałby coś więcej w temacie do powiedzenia.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)