Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2025

Rozpoczynają się żniwa. Zachowajmy szczególną ostrożność na drogach

fot. KPP Wągrowiec

fot. KPP Wągrowiec

Rozpoczęły się żniwa. Koszenie zboża, zbieranie słomy# oraz siana to nieodłączny element prac polowych w tym okresie. Jest to także czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, dlatego też kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach.

Z uwagi na okres żniw, na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę.

Największym utrapieniem kierowców w okresie letnim są kombajny rolnicze. Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontować znajdujący się z przodu pojazdu heder i transportować go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.

O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią.

Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, by w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami.

W czasie żniw policjanci nawiązują współpracę z terenowymi oddziałami Państwowej Inspekcji Pracy. Efektem tej współpracy są wspólne patrole z inspektorami w ramach kontroli pojazdów rolniczych pod kątem stanu technicznego oraz prawidłowego przewozu osób i towarów w okresie żniw, a także kontroli trzeźwości.

Jak uniknąć zagrożeń?

• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.

• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

• Nie pozwólmy dziecku przebywać w pobliżu pracującej maszyny rolniczej.

• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.

• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!

• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach

• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!

Materiał: asp. Dominik Zieliński / KPP Wągrowiec

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    MM, w dniu 15-07-2025 11:09:14 napisał:

    W pola ruszają ci co najwięcej narzekają na ceny a dotacje unijne biorą ale ogólnie są przeciwko uni teraz proszą o wyrozumiałość a zimą będą nam drogi blokować i utrudniać życie

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Obserwator, w dniu 15-07-2025 12:52:16 napisał:

    Warto może nasilić kontrolę rolników na drogach publicznych, wycieki płynów, lawety do bel bez rejestracji, przekraczanie dopuszczalnej dla ciągników rolniczych prędkości, jazda z opuszczonymi wałami po drogach asfaltowych, jazda z zamontowanym hederem po drodze publicznej itp. Itd.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Rolas , w dniu 15-07-2025 13:06:08 napisał:

    I warto by ich sprawdzić alkomatem

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)