Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2019

Wiosenny spływ na rzece Orli. Forma aktywnego spędzania czasu

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 30 marca 2019 r. z inicjatywy Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w # Kcyni, dyrekcji Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, został zorganizowany dla mieszkańców naszego powiatu wiosenny spływ na rzece Orli.

Wzięli w nim udział między innymi włodarze naszego powiatu w osobie pana wicestarosty Tomasza Miłowskiego i burmistrza gminy Sadki pana Dariusza Gryniewicza a także liczna rzesza mieszkańców naszego powiatu.

Mieliśmy przepłynąć najpiękniejszy odcinek tej rzeki od Radzicza do Kraczek. W spływie wzięli udział pasjonaci kajakarstwa, młodzi - pełni energii oraz starsi - doświadczeni. Wszystkich nas połączył entuzjazm dla tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu.

Rozpoczęliśmy spływ przy moście w Radziczu, gdzie ugościł nas Łukasz Karmowski. Po obowiązkowej odprawie oraz omówieniu warunków bezpieczeństwa i zasad wzajemnej asekuracji, sprowadziliśmy kajaki na wodę. Orla, przepływając wśród pól i łąk, wije się tutaj wąskim jarem, porośniętym pozostałościami pierwotnego lasu. Płynąc nią, odnosi się nierzeczywiste wrażenie przeniesienia się do innego świata.

Rozległe połacie pól, będące wynikiem intensywnej gospodarki rolnej, nie dają powodów do jakichkolwiek przypuszczeń, że środkiem tej krainy przepływa tak piękna i nieokiełznana rzeka: pełna dzikiej zwierzyny, ptactwa, bagiennych kwiatów i chronionych roślin.

Na odcinku od Radzicza do Kraczek, Orla, spływając z morenowych wzgórz pradoliny nadnoteckiej, ma przełomowy charakter. W zależności od podłoża, które akurat przebija, przybiera charakter górskiego potoku, przyspieszając na wypłaceniach i głazowiskach. Wartki nurt podcina wtedy wysokie skarpy, wypłukując grunt spomiędzy korzeni nadbrzeżnych drzew, powoli zwalając je w finale tej nierównej walki w koryto rzeczne. Innym razem zwalnia i rozlewa się leniwie wśród bagiennych oczeretów i turzycowisk. W ostrych promieniach wiosennego słońca wysokie nadbrzeżne skarpy lśniły feerią pastelowych barw. Lekko szumiał wiatr wśród nieczesanych jesiennych traw, z ziemi uwalniał się zapach wiosny.

Ukryte w koronach drzew ptaki ciekawie przyglądały się naszym kolorowym kajakom i przekrzykiwały się głośnym trelem oraz świergotem miłym dla ucha. Oznajmiały nadejście nowego…

Wzajemnie asekurując się w czasie pokonywania przeszkód i doskonale się bawiąc, dopłynęliśmy, po czterogodzinnej przygodzie do Kraczek. Tam zakończyliśmy spływ i po wymianie wrażeń, rozjechaliśmy się do domów.

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 40 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)