Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2019

Specjalne spotkanie dla sołtysów. Rozmawiano o wirusie ASF

fot. MM/LZ

fot. MM/LZ

20 sierpnia w Nakle i Szubinie zorganizowano spotkania dotyczące # ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Sołtysi z obszaru powiatu nakielskiego mieli okazję do porozmawiania m.in. z wojewódzkim lekarzem weterynarii Jerzym Dymkiem.

Podczas spotkania wojewódzki lekarz weterynarii przedstawił sołtysom sytuację epizootyczną w województwie kujawsko-pomorskim. Warto nadmienić, że afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest za to bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw rolników.

Jerzy Dymek podkreślał, jak ważne w tym przypadku jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli niekupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz wykładanie maty nasączonej środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

– Przypominamy, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne. Trzeba także na bieżąco kontrolować stan świń, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii – powiedział Jerzy Dymek.

Po przedstawieniu szeregu szczegółowych informacji dotyczących występowania choroby ASF, przyszedł czas na otwartą dyskusję, którą rozpoczął sam wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Dymek. – Nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, jaką tragedią jest wystąpienie tej choroby w gospodarstwie – powiedział. – To jest armagedon, to coś, czego nie można sobie wyobrazić. Będę szczęśliwy, jeśli na koniec roku ilość wykrytych nieprawidłowości w gospodarstwach spadnie, bo będzie to znaczyło, że udaje się nam skutecznie z tym walczyć – dodał.

Na ważną rzecz zwrócił uwagę sołtys Dębionka Czesław Gagajek – Uważam, że na takie spotkanie informacyjne powinni zostać zaproszeni również sami rolnicy, których ten problem może dotyczyć. Oprócz uzyskanych informacji, mieliby oni okazję do bezpośredniej rozmowy z zaproszonymi gośćmi – powiedział.

Oprócz sołtysów i wojewódzkiego lekarza weterynarii, w spotkaniach uczestniczyli: dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego Rafał Rewoliński, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marek Witkowski, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, kierownik referatu spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego Dariusz Domek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nakle Adam Tchórzewski, powiatowy lekarz weterynarii w Nakle Piotr Kwiatkowski, powiatowy inspektor sanitarny w Nakle Ilona Świstowska, przedstawiciel komendanta PSP w Nakle Sławomir Murawski oraz przedstawiciel komendanta powiatowego policji w Nakle Tomasz Wawrzyniak. Organizatorami spotkań byli: starostwo powiatowe oraz burmistrz Szubina.

Oceń artykuł: 26 25

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (18)

    s, w dniu 21-08-2019 14:36:02 napisał:

    Widać kogo miłuje portal. Pomijam nagonkę na burmistrza i gminę rożnymi artykułami co dobitnie to potwierdza, ale skoro już daliście zdjęcie startosty to mogliście chociaż aktualnego...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (11)

    weterynarz, w dniu 22-08-2019 13:23:43 napisał:

    Kto w końcu jest starostą? Bo ja już nic nie wiem.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    z, w dniu 23-08-2019 07:31:39 napisał:

    i znów mój komentarz usunięty ... wolność słowa drodzy "Państwo ' jeszcze istnieje

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)