Specjalne spotkanie dla sołtysów. Rozmawiano o wirusie ASF

fot. MM/LZ
20 sierpnia w Nakle i Szubinie zorganizowano spotkania dotyczące # ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Sołtysi z obszaru powiatu nakielskiego mieli okazję do porozmawiania m.in. z wojewódzkim lekarzem weterynarii Jerzym Dymkiem.
Podczas spotkania wojewódzki lekarz weterynarii przedstawił sołtysom sytuację epizootyczną w województwie kujawsko-pomorskim. Warto nadmienić, że afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest za to bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw rolników.
Jerzy Dymek podkreślał, jak ważne w tym przypadku jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli niekupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz wykładanie maty nasączonej środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
– Przypominamy, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne. Trzeba także na bieżąco kontrolować stan świń, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii – powiedział Jerzy Dymek.
Po przedstawieniu szeregu szczegółowych informacji dotyczących występowania choroby ASF, przyszedł czas na otwartą dyskusję, którą rozpoczął sam wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Dymek. – Nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, jaką tragedią jest wystąpienie tej choroby w gospodarstwie – powiedział. – To jest armagedon, to coś, czego nie można sobie wyobrazić. Będę szczęśliwy, jeśli na koniec roku ilość wykrytych nieprawidłowości w gospodarstwach spadnie, bo będzie to znaczyło, że udaje się nam skutecznie z tym walczyć – dodał.
Na ważną rzecz zwrócił uwagę sołtys Dębionka Czesław Gagajek – Uważam, że na takie spotkanie informacyjne powinni zostać zaproszeni również sami rolnicy, których ten problem może dotyczyć. Oprócz uzyskanych informacji, mieliby oni okazję do bezpośredniej rozmowy z zaproszonymi gośćmi – powiedział.
Oprócz sołtysów i wojewódzkiego lekarza weterynarii, w spotkaniach uczestniczyli: dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego Rafał Rewoliński, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marek Witkowski, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, kierownik referatu spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego Dariusz Domek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nakle Adam Tchórzewski, powiatowy lekarz weterynarii w Nakle Piotr Kwiatkowski, powiatowy inspektor sanitarny w Nakle Ilona Świstowska, przedstawiciel komendanta PSP w Nakle Sławomir Murawski oraz przedstawiciel komendanta powiatowego policji w Nakle Tomasz Wawrzyniak. Organizatorami spotkań byli: starostwo powiatowe oraz burmistrz Szubina.
Galeria






















Czytaj również
Dodaj komentarz
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
s, w dniu 21-08-2019 14:36:02 napisał:
odpowiedz
weterynarz, w dniu 22-08-2019 13:23:43 napisał:
odpowiedz
z, w dniu 23-08-2019 07:31:39 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!