Wiadomości z regionu
Samochód potrącił 12-latkę. Błąd rowerzystki i kierującej toyotą

fot. KPP Wągrowiec
Choć zniszczenia pojazdu wyglądały bardzo poważnie, to potrącona 12-letnia rowerzystka# wyszła z tego zdarzenia bez poważnych obrażeń. W całej sytuacji było wiele nieprawidłowości, stąd warto się nad nią pochylić i wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość.
W sobotę 8 czerwca około godziny 16:00 na ul. Gnieźnieńskiej w Wągrowcu samochód potrącił rowerzystkę. Do zdarzenia doszło, gdy 12 letnia dziewczynka jadąc rowerem, przejeżdżała przez przejście dla pieszych. W tym momencie uderzył w niego pojazd marki Toyota. Rowerzystka wpadła na maskę samochodu.
Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta aby przedostać się na druga stronę jezdni, powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych. Policjanci w zdarzeniu zwrócili uwagę, że koleżanka dziewczynki, która wraz z nią jechała na drugim rowerze tak właśnie się zachowała. Przed przejściem dla pieszych zsiadła z roweru i dalej go prowadziła obok jadącej na rowerze koleżanki.
Obowiązku zsiadania z roweru nie ma, gdy rowerzysta przejeżdża przez przejazd rowerowy, bądź taki przejazd jest wyznaczony przy przejściu dla pieszych. Jednak ważne jest, aby rowerzysta zachował szczególną ostrożność i upewnił się czy może bezpiecznie przejechać przez jezdnię.
UWAGA! - gdy rowerzysta ma zamiar skorzystać z przejazdu dla rowerów i jest to związane ze zmianą kierunku jazdy, wówczas rowerzysta ma obowiązek czytelnie zasygnalizować ten zamiar, przez wyciągnięcie ręki! (nie każdy o tym pamięta) Nie może też wjechać wprost przed nadjeżdżający samochód!
Co jeśli w takiej sytuacji gdy dojdzie do kolizji rowerzysty z samochodem. W wielu przypadkach rowerzyści wjeżdżający wprost przed nadjeżdżający pojazd są sprawcami zdarzeń drogowych. Nie wszystkie zdarzenia są jednak ewidentne i o odpowiedzialności prawnej decydują okoliczności zdarzenia.
W ocenie policjantów w zdarzeniu na ul. Gnieźnieńskiej, nie tylko rowerzystka popełniła błąd przejeżdżając przez przejście dla pieszych, co w tym przypadku naraziło ją na duże niebezpieczeństwo. Błąd popełniła również kierująca Toyotą Yaris. Kierująca nie zachowała ostrożności wymaganej dla kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego analizując przebieg całego zajścia ustalili, że na przejściu dla pieszych znajdowały się dwie dziewczynki, jedna z nich prowadziła rower. Ta, która prowadziła rower musiała się cofnąć, aby uniknąć potrącenia. Samochód uderzył w drugą z nich - szczęśliwie nie odniosła ona poważniejszych obrażeń.
Kierująca samochodem osobowym 39-letnia mieszkanka gm. Ujście za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym ukarana została mandatem karnym 1500 zł i 10 punktami karnymi. Jednocześnie materiały tej sprawy trafią również do Sądu Rodzinnego – który będzie decydował w sprawie 12-letniej rowerzystki, która nie zastosowała się do zakazu przejeżdżania rowerem przez przejście dla pieszych.
Materiał: asp. Dominik Zieliński
Czytaj również
- Zderzenie osobówek. Dwie osoby ranne trafiły do szpitala (ustalenia)
- Uszkodzony zbiornik w ciężarówce. Doszło do wycieku ropy (ustalenia)
- Poszukiwany mężczyzna zatrzymany. 30-latek uchylał się od odbycia kary
- Bez uprawnień i na zakazie. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem
- Znaleziono kobietę. Jej ciało dryfowało po rzece
Dodaj komentarz
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!