Reforma systemu edukacji. Jakie zmiany od września?

fot. pixabay
Polskie szkoły czeka duża reforma systemu edukacji. Ma ona być wprowadzana etapami#, a pierwsze jej elementy wejdą w życie już 1 września 2025 roku.
Nowa reforma dotyczy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Planowane zmiany to m.in.: nowe przedmioty (edukacja obywatelska, zdrowotna, przyroda w nowej formule), więcej zajęć praktycznych i projektowych, zmiany w ocenianiu – większy nacisk na ocenę opisową, informację zwrotną i rozwój kompetencji, zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym od 2031 roku, bezpłatne szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli, mniej godzin w klasach 7-8 szkoły podstawowej.
Reforma26 to rozłożona na lata, kompleksowa zmiana, która będzie wprowadzana stopniowo od roku szkolnego 2025/2026.
Od 1 września 2025 r. do szkół wejdą dwa nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Zmieni się także podstawa programowa wychowania fizycznego.
Od 1 września 2026 r. zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa w przedszkolu oraz w klasach 1 i 4 szkoły podstawowej.
Od 1 września 2027 r. nowe podstawy programowe zaczną obowiązywać w klasach 1. szkół ponadpodstawowych.
W 2031 roku przeprowadzone zostaną po raz pierwszy egzaminy w nowej formule (egzamin ósmoklasisty i maturalny dla absolwentów liceów ogólnokształcących).
W 2032 roku przeprowadzone zostaną po praz pierwszy egzaminy w nowej formule dla absolwentów techników.
Nowa reforma budzi jednak szereg wątpliwości – zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. Obawy dotyczą m.in. tempa wprowadzania zmian, przygotowania szkół do realizacji nowej podstawy programowej oraz faktycznego wsparcia dla kadry pedagogicznej, wprowadzania nowych przedmiotów. Pojawiają się pytania o jakość i dostępność zapowiedzianych szkoleń, a także o to, czy nowy system oceniania będzie przejrzysty i zrozumiały dla uczniów i ich rodzin. Wątpliwości budzą też zmiany w egzaminach – nie tylko ich forma, ale również to, czy uczniowie będą odpowiednio przygotowani do nowych wymagań.
Czytaj również
- Jak używać gaśnicy? Zastosuj się do podstawowych zasad
- Stypendia dla pracowitych uczniów. Od kiedy można składać wnioski?
- W szpitalach potrzebna krew. Kto może zostać dawcą?
- Orzeczenie zastępuje książeczkę. Wyniki badań powinny być aktualne
- O pielgrzymowaniu przy herbacie miętowej. Rozmowa z biskupem
Dodaj komentarz
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Konsultant spoleczny, w dniu 13-07-2025 11:32:30 napisał:
odpowiedz
Nauczyciel, w dniu 13-07-2025 13:16:46 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!