Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

13 lipca 2025

Reforma systemu edukacji. Jakie zmiany od września?

fot. pixabay

fot. pixabay

Polskie szkoły czeka duża reforma systemu edukacji. Ma ona być wprowadzana etapami#, a pierwsze jej elementy wejdą w życie już 1 września 2025 roku.

Nowa reforma dotyczy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Planowane zmiany to m.in.: nowe przedmioty (edukacja obywatelska, zdrowotna, przyroda w nowej formule), więcej zajęć praktycznych i projektowych, zmiany w ocenianiu – większy nacisk na ocenę opisową, informację zwrotną i rozwój kompetencji, zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym od 2031 roku, bezpłatne szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli, mniej godzin w klasach 7-8 szkoły podstawowej.

Reforma26 to rozłożona na lata, kompleksowa zmiana, która będzie wprowadzana stopniowo od roku szkolnego 2025/2026.

Od 1 września 2025 r. do szkół wejdą dwa nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Zmieni się także podstawa programowa wychowania fizycznego.

Od 1 września 2026 r. zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa w przedszkolu oraz w klasach 1 i 4 szkoły podstawowej.

Od 1 września 2027 r. nowe podstawy programowe zaczną obowiązywać w klasach 1. szkół ponadpodstawowych.

W 2031 roku przeprowadzone zostaną po raz pierwszy egzaminy w nowej formule (egzamin ósmoklasisty i maturalny dla absolwentów liceów ogólnokształcących).

W 2032 roku przeprowadzone zostaną po praz pierwszy egzaminy w nowej formule dla absolwentów techników.

Nowa reforma budzi jednak szereg wątpliwości – zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. Obawy dotyczą m.in. tempa wprowadzania zmian, przygotowania szkół do realizacji nowej podstawy programowej oraz faktycznego wsparcia dla kadry pedagogicznej, wprowadzania nowych przedmiotów.  Pojawiają się pytania o jakość i dostępność zapowiedzianych szkoleń, a także o to, czy nowy system oceniania będzie przejrzysty i zrozumiały dla uczniów i ich rodzin. Wątpliwości budzą też zmiany w egzaminach – nie tylko ich forma, ale również to, czy uczniowie będą odpowiednio przygotowani do nowych wymagań.

Oceń artykuł: 11 47

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (8)

    Konsultant spoleczny, w dniu 13-07-2025 11:32:30 napisał:

    Wprowadzane ostatnimi czasy reformy systemu edukacji powodują spadek poziomu nauczania. Następuje spadek umiejętności myślenia, analizowania. Absolwenci szkól mają być biorobotami i bezkrytycznymi konsumentami coraz gorszej żywności i coraz mniej trwałych dóbr wszelkiego rodzaju.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Nauczyciel, w dniu 13-07-2025 13:16:46 napisał:

    Oni planują reformę na czas gdy nie będą już rządzić śmieszne. Następne wybory z pewnością przegrają przyjdą nowi , starzy czyli PiS i kolejna reforma.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)