Kwalifikacja wojskowa w powiecie nakielskim. Inauguracja już 18 lutego!

fot. pow.
20 stycznia roku ukazało się Rozporządzenie Wojewody# Kujawsko-Pomorskiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Na terenie powiatu nakielskiego kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już za niespełna miesiąc - 18 lutego i potrwa do 13 marca. Powiatowa Komisja Lekarska czynna będzie w godzinach 7:30–14:30
Powiatowa Komisja Lekarska w Nakle swoją siedzibę będzie miała w tym roku wyjątkowo na Przystani Powiat Nakielski (Nakło, ul. Notecka 4). Jest to swego rodzaju nowość podyktowana faktem, że w dotychczasowe miejsce pracy komisji (Remiza OSP przy ul. Dąbrowskiego w Nakle) jest poddane modernizacji, dlatego też w tym roku nie ma możliwości przeprowadzenia tam kwalifikacji wojskowej. Ta odbędzie się natomiast w miejscu, gdzie dotychczas odbywały się podsumowania kwalifikacji wojskowej.
Przechodząc jednak do sedna sprawy - w tym roku obowiązkowi kwalifikacji wojskowej podlegać będą: mężczyźni urodzeni w 2006 r. (rocznik podstawowy); mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 2001–2005), którzy nie spełnili jeszcze obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 r.; osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r. - pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym w art. 64 ust. 4 i 6 ustawy; kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy; osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
A jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Tutaj procedura względem roku 2024 jest identyczna:
Po stawieniu się na miejsce o wyznaczonej godzinie, następuje sprawdzenie tożsamości, wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej, badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej, przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska, nadanie stopnia wojskowego szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy i ostateczne wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o rzeczonej zdolności do niej.
Oto lista kategorii zdolności do służby wojskowej. Jedną z nich otrzyma każdy, który stawi się przed komisją w wyznaczonym terminie:
Kategoria A – zdolny do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej.
Kategoria B – czasowo niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu na jaki orzeczona została niezdolność.
Kategoria D – niedolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
Kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
A co ze sobą zabrać przy okazji stawiennictwa? To chyba najistotniejsza kwestia. Otóż osoba stawiająca się przed komisją powinna posiadać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokument potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy) oraz dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej).
Co istotne, osoby niepełnosprawne, niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji - mogą być rzecz jasna zwolnione z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej.. Muszą jednak spełnić konkretny warunek, tj. doręczyć burmistrzowi przed terminem stawiennictwa dokumentacji medycznej określającej stopień niepełnosprawności/niezdolności oraz powiadomić terytorialnego szefa wojskowego centrum rekrutacji o tym fakcie.
Czytaj również
Dodaj komentarz
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad
Nakiel, w dniu 22-01-2025 18:06:03 napisał:
odpowiedz
Tak, w dniu 23-01-2025 09:30:38 napisał:
odpowiedz
KD, w dniu 23-01-2025 09:40:43 napisał:
odpowiedz
JaneKról, w dniu 23-01-2025 10:07:49 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 23-01-2025 10:28:24 napisał:
odpowiedz
Cb, w dniu 23-01-2025 10:33:20 napisał:
odpowiedz
Realista, w dniu 23-01-2025 14:29:33 napisał:
odpowiedz
Obywatel, w dniu 23-01-2025 20:44:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!