Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2023

Instytucje kultury coraz droższe. Z roku na rok rosną koszty utrzymania

fot. archiwum

fot. archiwum

Z roku na rok rosną koszty utrzymania instytucji kultury w gminach naszego powiatu. Wydarzeń kulturalnych w ofercie# tych instytucji nie pojawia się więcej. Wysokie koszty, jakie z budżetu są ponoszone na ich utrzymanie, dotyczą głównie wydatków na wynagrodzenia oraz opłaty.

Każda gmina powiatu nakielskiego prowadzi instytucje kultury. Co roku, z gminnego budżetu planowana jest określona kwota na ich działalność w danym roku. Jak wynika z analiz budżetów gmin w powiecie, z roku na rok rosną koszty utrzymania tych instytucji. Poza tym, coraz częściej zdarza się, że założenia w uchwalonym na dany rok budżecie są zmieniane i konieczne jest dołożenie pieniędzy do funkcjonowania instytucji kultury. Tak było w ubiegłym roku na przykład z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mroczy, gdzie planowano wydać na jego działalność milion złotych, ale okazało się że potrzeba znacznie więcej pieniędzy i w ciągu roku dołożono blisko półtora miliona złotych! W przypadku tej instytucji, jej dyrektor wielokrotnie wypowiadał się na ten temat, że utrzymanie MGOKiR jest drogie i zakładane kwoty na pewno nie wystarczą, więc założenia i tak nie pokrywają się z rzeczywistością, a radni po prostu muszą dołożyć pieniądze, aby ta instytucja funkcjonowała. Już teraz, po uchwaleniu budżetu gminy Mrocza wiadomo, że zaplanowane 2 mln zł nie wystarczą na cały rok działalności MGOKiR. Koszty rosną zresztą wszędzie. Najmniej na instytucje kultury wydaje gmina Sadki. Na działalność Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w 2021 roku wydano łącznie 750 tys. zł, a w tym roku ma być to już 920 tys. zł. Wzrosły również koszty działalności Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. W 2021 utrzymanie tej instytucji kosztowało 1 mln 150 tys. zł. W tym roku ma być to kwota prawie półtora miliona złotych.

Bez ograniczeń

Gmina Nakło i Szubin prowadzą po trzy instytucje kultury. W gminie Szubin jest to Szubiński Dom Kultury, Rejonowa Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej. W 2021 roku utrzymanie tych trzech jednostek kosztowało gminny budżet 2 mln 410 tys. zł. W tym roku, ma być to już kwota 2 mln 625 tys. zł. Niewykluczone, że kwota ta w ciągu 2023 roku wzrośnie. Częste zmiany w budżecie przeprowadzano w odniesieniu do instytucji kultury w gminie Nakło. Na 2022 rok zaplanowano wydatki na utrzymanie Nakielskiego Ośrodka Kultury, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle w wysokości 3 mln 880 tys. zł. W ciągu roku zmieniano budżet i wydatki wzrosły do kwoty 4 mln 240 tys. zł! Na ten rok zaplanowano kwotę wyższą, wynoszącą łącznie 4 mln 420 tys. zł. Dane dotyczące wysokości dotacji w kolejnych latach, wraz z ich zmianami w ubiegłym roku prezentujemy w zestawieniu. Wiadomo, że na przykład świetlice, którymi te instytucje zarządzają, nie zarabiają na siebie, a jest to często kilkanaście obiektów w gminie, które trzeba ogrzać. Rosną koszty wynagrodzeń, opłat za ogrzewanie czy prąd. Zamiast, w związku ze zwiększonymi dotacjami z budżetów skupiać się na uatrakcyjnieniu oferty kulturalnej dla mieszkańców, większość pieniędzy jest przeznaczana na bieżące utrzymanie. Jednak jak wynika z planów budżetowych na ten rok, o żadnych ograniczeniach nie ma mowy. Jest odwrotnie, pieniędzy z budżetu wydaje się z roku na rok coraz więcej, a wydarzenia kulturalne wcale nie są bogatsze, ani nie ma ich więcej w ofercie tych instytucji.

Źródło:  

Oceń artykuł: 4 6
Pliki do pobrania
Tabela_kosztow_utrzymania__DK.jpg

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (15)

  pis to mafia, w dniu 03-02-2023 11:16:07 napisał:

  Podziękujcie złodziejskiemu pisowi

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Mareczek, w dniu 03-02-2023 12:46:58 napisał:

  Zamknąć je w cholerę. Będzie na jakiś remoncik dla jedynej słusznej firmy.

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Pedagog, w dniu 03-02-2023 13:28:13 napisał:

  Edukowanie społeczeństwa i wpajanie kultury,to dla władzy rządzącej tym Krajem marny biznes.Im głupsze, niewyedukowane społeczeństwo tym łatwiej o manipulowanie i indoktrynowanie.Nie po to zniewolili naród "daniną+" by teraz edukować.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Nakielanin, w dniu 03-02-2023 15:34:04 napisał:

  Ale koszmarki architektoniczne te dwa na dole. Nok w Nakle nie lepszy. I to ma być ośrodek kultury i świadczyć o regionie?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  zy, w dniu 03-02-2023 16:07:57 napisał:

  W Sadkach wydano najmniej na kulturę, a najwięcej się tam dzieje. Zazdroszczę, że u nas nie ma tylu atrakcji dla dzieci co tam . Jak widać nie pieniadze są ważne, tylko zaangażowanie osób

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Jebiacypis, w dniu 03-02-2023 18:14:24 napisał:

  Biurokracja siłą narodu!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  były ormowiec , w dniu 03-02-2023 19:25:20 napisał:

  Za komuny nie było takich głupot

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Agatka, w dniu 03-02-2023 21:36:15 napisał:

  W Kcymi widac ze nie tylko kosztuja szkoły.A tylko te chce się zamykać.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  xyz, w dniu 03-02-2023 23:20:30 napisał:

  Może Czarnek dorzuci z swoich funduszy na remonty tych willi +

  odpowiedz

  • 1 (1)

  r-ek, w dniu 04-02-2023 20:34:54 napisał:

  Nok powinien na sibie zapracować tzn, radni powinni skladac sie na koszty utrzymania,bo tylko im to służy. Kiedys w PDK-u nie bylo miejsca wolnego zabawa ,kawiarnia, zespoly muzyczne. Ale wtedy był Pan Kornaszewski a teraz nikt związany z taka działalnością

  odpowiedz

  • 1 (1)

  r-ek, w dniu 04-02-2023 20:37:23 napisał:

  cd. i jeszcze ta Pani w Radio z tym sztucznie wyuczonym akcentem. Jak slysze wiadomości lokalne wyłączam radio i zmieniam na RMF

  odpowiedz

  • 0 (0)

  On, w dniu 05-02-2023 19:13:03 napisał:

  Ale zloty kibel się buduje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Budowa magazynów
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)