Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

13 września 2018

40 lat temu obraz odwiedził Kcynię. Trwają przygotowania do ponownej wizyty

fot. powierzone

fot. powierzone

Wierni kcyńskich parafii przygotowują się do spotkania z Matką Bożą w kopii cudownego obrazu z # Jasnej Góry. Przygotowaniom towarzyszyć będą misje święte. Wizyta w diecezji bydgoskiej rozpoczęła się w dniu 1 września, a kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się na Jasnej Górze, będzie nawiedzała parafie naszej diecezji przez najbliższe tygodnie. W dniu 9 października obraz Matki Bożej z Jasnej Góry dotrze do Kcyni.

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przebywała w Kcyni w dniach 2-3 grudnia 1978 r. Po tym uroczystym nawiedzeniu rozpoczęła się peregrynacja mniejszego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej po całej parafii. Chętne rodziny przyjmowały Matkę Bożą w cudownym jasnogórskim obrazie, modliły się przed nim, a następnego dnia przekazywały kolejnej rodzinie.
Nawiedzenie obrazu Matki Bożej w 1978 roku stanowiło kontynuację zapoczątkowanego decyzją prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowania narodu do Millenium Chrztu Polski.

W 1957 roku – jak opisuje ojcowie paulini zlecili wykonanie kopii cudownego wizerunku Maryi znajdującego się w ołtarzu jasnogórskiej kaplicy. Kopię wykonał prof. Leonard Torwirt z Torunia, który jest związany z historią kościoła w Kcyni. To profesor Torwirt był wykonawcą prac dekoracyjnych we wnętrzu kcyńskiego kościoła pokarmelickiego. W latach 1962-65 położył tynki ścienne, z wykorzystaniem pracochłonnej techniki "sgrafitto" oraz "buono fresco".

Tym, którzy chcieliby powspominać peregrynację obrazu w Kcyni sprzed 40 laty, polecamy materiały zamieszczone na stronie Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Znajdą tam państwo galerię zdjęć: http://www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/galeria/peregrynacja-kopii-obrazu-matki-boskiej-czestochowskiej-w-kcyni-2-3121978.html

Można m.in. zobaczyć, jak mieszkańcy miasta udekorowali Kcynię przed spotkaniem z Matką Bożą w cudownym obrazie z Częstochowy, a także przejrzeć zbiorowe zdjęcia – pamiątki z nawiedzenia i chwile spotkania z Maryją w rodzinnym gronie.

Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Obraz będzie gościł do 7 grudnia w dekanatach: Bydgoszcz V, VI, IV, Łabiszyn, Szubin, Kcynia, Nakło, Wyrzysk, Wysoka, Łobżenica, Złotów II, zaś od 1 lutego do 6 kwietnia w dekanatach: Złotów II, Złotów I, Sępólno Krajeńskie, Mrocza, Białe Błota, Osielsko, Bydgoszcz I, III, II. Wtedy odbędzie się uroczyste pożegnanie Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku. Przed nawiedzeniem w każdej parafii odbywać się będą misje święte oraz czuwania.

materiał: zred. Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)