40 lat temu obraz odwiedził Kcynię. Trwają przygotowania do ponownej wizyty

fot. powierzone
Wierni kcyńskich parafii przygotowują się do spotkania z Matką Bożą w kopii cudownego obrazu z # Jasnej Góry. Przygotowaniom towarzyszyć będą misje święte. Wizyta w diecezji bydgoskiej rozpoczęła się w dniu 1 września, a kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się na Jasnej Górze, będzie nawiedzała parafie naszej diecezji przez najbliższe tygodnie. W dniu 9 października obraz Matki Bożej z Jasnej Góry dotrze do Kcyni.
Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przebywała w Kcyni w dniach 2-3 grudnia 1978 r. Po tym uroczystym nawiedzeniu rozpoczęła się peregrynacja mniejszego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej po całej parafii. Chętne rodziny przyjmowały Matkę Bożą w cudownym jasnogórskim obrazie, modliły się przed nim, a następnego dnia przekazywały kolejnej rodzinie.
Nawiedzenie obrazu Matki Bożej w 1978 roku stanowiło kontynuację zapoczątkowanego decyzją prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowania narodu do Millenium Chrztu Polski.
W 1957 roku – jak opisuje ojcowie paulini zlecili wykonanie kopii cudownego wizerunku Maryi znajdującego się w ołtarzu jasnogórskiej kaplicy. Kopię wykonał prof. Leonard Torwirt z Torunia, który jest związany z historią kościoła w Kcyni. To profesor Torwirt był wykonawcą prac dekoracyjnych we wnętrzu kcyńskiego kościoła pokarmelickiego. W latach 1962-65 położył tynki ścienne, z wykorzystaniem pracochłonnej techniki "sgrafitto" oraz "buono fresco".
Tym, którzy chcieliby powspominać peregrynację obrazu w Kcyni sprzed 40 laty, polecamy materiały zamieszczone na stronie Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Znajdą tam państwo galerię zdjęć: http://www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/galeria/peregrynacja-kopii-obrazu-matki-boskiej-czestochowskiej-w-kcyni-2-3121978.html
Można m.in. zobaczyć, jak mieszkańcy miasta udekorowali Kcynię przed spotkaniem z Matką Bożą w cudownym obrazie z Częstochowy, a także przejrzeć zbiorowe zdjęcia – pamiątki z nawiedzenia i chwile spotkania z Maryją w rodzinnym gronie.
Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Obraz będzie gościł do 7 grudnia w dekanatach: Bydgoszcz V, VI, IV, Łabiszyn, Szubin, Kcynia, Nakło, Wyrzysk, Wysoka, Łobżenica, Złotów II, zaś od 1 lutego do 6 kwietnia w dekanatach: Złotów II, Złotów I, Sępólno Krajeńskie, Mrocza, Białe Błota, Osielsko, Bydgoszcz I, III, II. Wtedy odbędzie się uroczyste pożegnanie Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku. Przed nawiedzeniem w każdej parafii odbywać się będą misje święte oraz czuwania.
materiał: zred. Justyna Makarewicz
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Poniedziałkowa wycieczka do Poznania. Z wizytą w zoo
- Agnieszka Chylińska porwała tłumy! Niezapomniany koncert w Nakle
- "Przystań w kolorze Blue" za nami. To był letni wieczór pełen wrażeń
- Drugi dzień warsztatów w rzeźbie. Powstały prawdziwe dzieła
- Powstanie kolejny mural. Ruszyły prace przygotowawcze
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)