Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 lutego 2018

Kajakami na basenie. Chętne osoby uczą się pod okiem instruktora

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Gdy bardzo silne mrozy nie pozwalają na korzystanie z uroków pływania po rzekach i #podziwiania piękna otaczającej nas przyrody, bardzo chętnie przenosimy się na basen. Kajakarze z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni dzięki uprzejmości i dużej życzliwości kierownictwa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie organizują zajęcia dla wszystkich chętnych na basenie „Wodnik” w Janikowie.

Specjalnie przygotowane, oczyszczone i zdezynfekowane kajaki oraz inny sprzęt kajakowy, który w sezonie wiosenno-jesiennym ułatwia nam pływanie po różnych rzekach i jeziorach nie tylko na terenie naszego regionu, ale całej północno-wschodniej Polski. Umożliwiają nam doskonalenie umiejętności manewrowania kajakami oraz ćwiczenie różnego rodzaju technik asekuracji tak potrzebnych w czasie pływania na przykład po Rokitce czy Orlej. Pod okiem doświadczonych Instruktorów Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego młodzi i starsi adepci kajakarstwa uczą się panowania nad łódką rozpoczynając od manewrów najprostszych, aby wraz z opływaniem nauczyć się naturalnie i bezboleśnie także tych skomplikowanych.  Ćwiczą, więc na tempa: sposoby wsiadania i wychodzenia z kajaków, przyjmowania prawidłowej pozycji w kajaku, płynięcia do przodu, zakręcania kajakiem przy pomocy wychylenia biodra lub przy pomocy wiosła. Różnego rodzaju kontry (czeską, sterującą), które umożliwiają między innymi wchodzenie w cofki na rzece oraz sterowanie kajakiem w czasie pokonywania przeszkód naturalnych. Doskonalą podpórki, które zabezpieczają nas przed wywrotką: wysoką i niską będące także wstępem do nauki dużo poważniejszych technik, jaką jest niewątpliwie między innymi „eskimoska”.  Piórkowanie i naciąganie potrzebne do sytuowania kajaka na wodzie w odpowiedniej pozycji.

W warunkach ćwiczeń na basenie, gdy instruktor najpierw sam prezentuje odpowiednią technikę a następnie stojąc obok ćwiczącego, indywidualnie asekuruje i pomaga w prawidłowym jej wykonaniu, możliwy jest szybki progres w opanowaniu odpowiednich umiejętności. Taki cykl przygotowań do sezonu wiosenno-letniego pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w aktywnym kajakarstwie, a polega on między innymi na kształtowaniu szacunku do piękna naszego regionu, kreowaniu oczekiwanych postaw społecznych nacechowanych odpowiedzialnością i tolerancją oraz przeżywaniu emocji niespotykanych gdzie indziej. Dużą pomocą w przeprowadzeniu tych zajęć służą wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej, dlatego tak bardzo nas cieszy liczny udział młodzieży w naszych imprezach kajakowych organizowanych we współpracy z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk oraz różnych instytucji samorządowych i społecznych.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)