Dziś mamy 3 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Uczniowie z wizytą na wydziale chemii UMK. Pouczające warsztaty

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Chochralskiego w Kcyni rozpoczęli obchody# 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii w Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Udział w warsztatach chemicznych na długo zostanie w naszej pamięci. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi - tylko trochę małoletni- studenci. Białe fartuch, okulary ochronne, super pracownie, sprzęt laboratoryjny i samodzielne wykonywanie doświadczeń pod okiem przemiłych pań. Na zajęciach dotyczących chemii żywności wykrywaliśmy składniki pokarmowe np. skrobie, wit. C w różnych pokarmach i napojach. Na zajęciach z analizy sensorycznej rozpoznawaliśmy i określaliśmy smaki różnych produktów żywnościowych oraz różne zapachy (oj się działo). Dziękujemy Paniom za bardzo ciekawe pouczające zajęcia.

Pani mgr Agata Szumera zabrała nas w świat gazów – „Gazy wokół nas”. Wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Było mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały nam się” wybuchy” i doświadczenia z zimnym lodem. Przekonaliśmy się jak ciekawa i fascynująca może być podróż w krainę chemii.

Następnie z okazji Roku Kopernikańskiego - 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – ruszyliśmy zwiedzać Toruń. Pokłoniliśmy się wielkiemu uczonemu i późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kcyni.

Dziękujemy serdecznie Paniom z Wydział Chemii UMK p. dr Sylwii Kowalskiej, p.dr Dobrochnie Rabiej – Kozioł , p. mgr Alicji Tymczewskiej i p. mgr Katarzynie Włodarczyk, oraz p. mgr Agacie Szumera za bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.

Dziękujemy p. Ryszardowi Hanioszynowi za zorganizowanie dla nas środka transportu.

Dziękujemy również naszym opiekunom p. Renacie Pulikowskiej, p. Marzenie Lulce, p. Dobromile Siewkowskiej oraz p. Dorocie Szaruga za zorganizowanie wyjazdu na UMK w Toruniu.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)