Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Uczniowie z wizytą na wydziale chemii UMK. Pouczające warsztaty

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Chochralskiego w Kcyni rozpoczęli obchody# 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii w Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Udział w warsztatach chemicznych na długo zostanie w naszej pamięci. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi - tylko trochę małoletni- studenci. Białe fartuch, okulary ochronne, super pracownie, sprzęt laboratoryjny i samodzielne wykonywanie doświadczeń pod okiem przemiłych pań. Na zajęciach dotyczących chemii żywności wykrywaliśmy składniki pokarmowe np. skrobie, wit. C w różnych pokarmach i napojach. Na zajęciach z analizy sensorycznej rozpoznawaliśmy i określaliśmy smaki różnych produktów żywnościowych oraz różne zapachy (oj się działo). Dziękujemy Paniom za bardzo ciekawe pouczające zajęcia.

Pani mgr Agata Szumera zabrała nas w świat gazów – „Gazy wokół nas”. Wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Było mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały nam się” wybuchy” i doświadczenia z zimnym lodem. Przekonaliśmy się jak ciekawa i fascynująca może być podróż w krainę chemii.

Następnie z okazji Roku Kopernikańskiego - 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – ruszyliśmy zwiedzać Toruń. Pokłoniliśmy się wielkiemu uczonemu i późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kcyni.

Dziękujemy serdecznie Paniom z Wydział Chemii UMK p. dr Sylwii Kowalskiej, p.dr Dobrochnie Rabiej – Kozioł , p. mgr Alicji Tymczewskiej i p. mgr Katarzynie Włodarczyk, oraz p. mgr Agacie Szumera za bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.

Dziękujemy p. Ryszardowi Hanioszynowi za zorganizowanie dla nas środka transportu.

Dziękujemy również naszym opiekunom p. Renacie Pulikowskiej, p. Marzenie Lulce, p. Dobromile Siewkowskiej oraz p. Dorocie Szaruga za zorganizowanie wyjazdu na UMK w Toruniu.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)