Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

Uczniowie z Dziewierzewa zwiedzali Wielkopolskę. Udana wycieczka

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

W dniu 5 czerwca 2024 r. uczniowie klas #IV, V oraz VI pod opieką nauczycielek: Marii Kamińskiej, Aleksandry Kubackiej, Anny Ososko i Zofii Świerc uczestniczyli w jednodniowej wycieczce szkolnej.

Pierwszym etapem naszej podróży było Gniezno - pierwsza stolica Polski. Zwiedziliśmy tam najważniejszy zabytek sakralny w tym mieście, czyli znajdującą się na wzgórzu Lecha Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywaną Katedrą Gnieźnieńską. Po wysłuchaniu opowieści o słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, na których uwieczniona została historia życia i śmierci św. Wojciecha, pani przewodnik oprowadziła nas po wnętrzu katedry.

Następnie udaliśmy się do Kórnika, gdzie zwiedzaliśmy zamek Górków i Działyńskich. Poznaliśmy historię zamku, nawiązującą do wielu ważnych wydarzeń historycznych. Ogromn wrażenie zrobiło na nas zabytkowe wyposażenie zamku z przepięknymi meblami, zbrojownią, wieloma dziełami sztuki, kolekcją pamiątek z podróży Władysława Zamoyskiego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy legendy o słynnej Białej Damie. Ponadto dowiedzieliśmy się, że znajduje się tu siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, posiadająca w swoich zbiorach bezcenne starodruki, mapy i rękopisy.

Kolejnym miejscem na naszej trasie było Puszczykowo ze słynnym muzeum Arkadego Fiedlera - znanego podróżnika i pisarza, autora m.in. „Dywizjonu 303”. W egzotycznych wnętrzach domu - muzeum potomek wielkiego podróżnika  przybliżył uczniom postać swojego ojca oraz opowiedział o jego wyprawach i napisanych książkach. Uczniowie mogli przez chwilę poczuć jak zdobywcy nieznanych lądów i wsiąść na statek Krzysztofa Kolumba- „Santa Maria”  oraz napełnić się pozytywną energią w piramidzie Cheopsa.

W dalszą podróż udaliśmy się do Rogalina. Znajduje się tam zespół pałacowo - parkowy stworzony przez Kazimierza Raczyńskiego. Podziwiać mogliśmy również słynne „Dęby Rogalińskie”, noszące imiona legendarnych władców słowiańskich.

Po posiłku w McDonald’s, pełni wrażeń, wzbogaceni w wiedzę historyczną i przyrodniczą udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania tych pięknych miejsc w Wielkopolsce, będących perełkami architektury i bogactwa przyrodniczego.

Materiał: Zofia Świerc / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)