Dziś mamy 5 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2024

Teren grodziska przygotowywany do zwiedzania. Pracy będzie wiele

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

Dziś wizyta na terenie grodziska #wczesnośredniowiecznego w okolicy Grocholina.

Na  południe od Grocholina zachowało się wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate typu dolinnego, o wale wysokości 3 metrów i średnicy wewnętrznej kotlinki 30 metrów.  Grodzisko widoczne w nizinnym terenie. Według niektórych historyków ów gród obronny był być może prapoczątkiem Kcyni. Są przypuszczenia, że osada rozwinięta wokół tego grodziska została potem przeniesiona na miejsce dzisiejszej Kcyni.

Staraniem Gminy nieruchomość o powierzchni 1,0026 ha została przekazana aktem notarialny w dniu 28 marca 2024 r. przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na rzecz Gminy Kcynia na cele związane z realizacją przedsięwzięć służących wykonaniu zadań własnych w zakresie: kultury, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Czeka nas sporo pracy, by udostępnić ten zabytek do zwiedzania jednocześnie zachowując jego walory. Grodzisko jako stanowisko archeologiczne podlega ochronie.

Pracy będzie wiele przede wszystkim z uwagi na fakt, że w chwili obecnej nie ma bezpośredniego dojścia.

Wspólnymi siłami angażując lokalne stowarzyszenia, szkoły i pasjonatów chcemy przygotować teren do możliwości jego zwiedzania.

W ostatnich latach przywróciliśmy - dzięki współpracy z Towarzystwo Historyczne w Kcyni - możliwość zwiedzania schronów z okresu II wojny światowej znajdujących się w rejonie Dobieszewka. Powstało nowe oznakowanie, tablice, ale przede wszystkim oczyszczono i odtworzono dojście do schronów.

W dzisiejszej wizycie w terenie wzięli dziś udział przedstawiciele Urzędu - Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami oraz Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury  Urzędu Miejskiego oraz Stowarzyszenia Aktywna Kcynia, które chce się zaangażować w turystyczno-edukacyjne wykorzystanie tego terenu.

Sąsiedztwo m.in. Rezerwatu Grocholin czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym, które może stać się w przyszłości częścią np. trasy pieszo-rowerowej.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)