Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2019

Strategia zwalczania ASF. Wyjaśnienia w sprawie polowań zbiorowych

fot. archiwum

fot. archiwum

W związku z chaosem informacyjnym dotyczącym kwestii polowań zbiorowych skoordynowanych # (tzw. "wielkoobszarowych") na dziki oraz licznymi pytaniami w tej sprawie, Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnia.

1. Polowania zbiorowe zsynchronizowane na dziki różnią się od klasycznych polowań zbiorowych na zwierzęta tylko tym, że wykonuje się je równocześnie w obwodach łowieckich sąsiadujących ze sobą powiatów.
2. Polowania zsynchronizowane w ramach odstrzału sanitarnego dzików mają być wykonywane w pasie o szerokości kilku kilometrów, na zewnątrz od strefy cichych polowań, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się ASF.
3.Obszar planowanego odstrzału skoordynowanego przebiega przez część województw, tj. województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie. Obejmuje w sumie około 320 obwodów łowieckich (mapa), co stanowi około 6,8% obwodów łowieckich dzierżawionych przez PZŁ.
4. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w znacznej odległości od terenów zurbanizowanych.
5. Nie jest prawdą, że myśliwi mają nakaz strzelania do ciężarnych loch. Polowania będą prowadzone zgodnie z prawem łowieckim i zasadami etyki łowieckiej.
6. Nie jest prawdą, że odstrzał sanitarny wielkoobszarowy ma doprowadzić do odstrzału ponad 200 tys. dzików.
7. Pozyskanie dzików w granicach 190 tys. szt. zakłada się w całym sezonie łowieckim 2018/2019, czyli w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 marca 2019 r.
8. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w soboty i w niedziele, czyli w czasie, w którym wykonywane są klasyczne polowania zbiorowe i mają za zadanie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF na zachód Polski.
9. Zakończenie polowań zbiorowych, w tym skoordynowanych, nastąpi z końcem stycznia.

Strategia zwalczania ASF u dzików w Polsce opiera się m.in. na:
- przestrzeganiu zasad bioasekuracji wśród hodowców i myśliwych - przy czym rolą bioasekuracji jest niedopuszczenie do przeniesienia wirusa ASF;
- usuwaniu zwłok padłych dzików, zarówno na obszarach objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF jak i na pozostałych obszarach;
- określaniu zasięgu występowania choroby u dzików poprzez monitoring obejmujący badanie próbek od każdego znalezionego padłego dzika w Polsce, każdego odstrzelonego dzika podejrzanego o zakażenie ASF na obszarze nieobjętym restrykcjami, każdego odstrzelonego dzika na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF;
- wykonywaniu polowań na dziki, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych (wyłącznie w okresie kiedy dozwolone są polowania zbiorowe);
- wykonywaniu wyłącznie polowań indywidualnych na dziki w strefie cichych polowań (pas o szerokości mniej więcej 40 km, którego oś stanowi granica pomiędzy obszarem objętym ograniczeniami lub obszarem zagrożenia a obszarem ochronnym);
- wykonywaniu odstrzału sanitarnego dzików, który zarządzany jest głównie w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych; przy czym odstrzał sanitarny nie zastąpi wykonania planu łowieckiego, a ma go jedynie uzupełnić.

Afrykański pomór świń (ASF) wystąpił u dzików w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 roku. Jest to śmiertelna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie ma możliwości leczenia ASF oraz nie opracowano dotychczas skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. ASF nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli zwierząt oraz dla branży mięsnej.

Liczba przypadków ASF u dzików odnotowanych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r. wynosi 3407.

Tylko w roku 2018 potwierdzono 2443 przypadki ASF u dzików, z czego 326 stanowiły dziki odstrzelone, a pozostałe przypadki stanowią dziki padłe, w tym powypadkowe.

W tym roku potwierdzono już aż 60 przypadków ASF u dzików. Natomiast od 14 września ubiegłego roku nie odnotowano ognisk choroby w gospodarstwach produkujących świnie, co świadczy o skuteczności bioasekuracji i wysokim poziomie przestrzegania jej zasad przez rolników.

Dziki są głównym rezerwuarem ASF w środowisku, o czym świadczy występowanie przypadków ASF a tym samym utrzymywanie się zakażeń wirusem ASF w Polsce na terenach leśnych oraz w ich pobliżu w części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Przypadki ASF u dzików występują również na terenach zurbanizowanych, np. w Warszawie potwierdzono dotychczas 225 przypadków ASF, od początku potwierdzenia pierwszego przypadku tj. od 30 listopada 2017 roku.

Za utrzymywanie się wirusa ASF w populacji dzików w środowisku nie odpowiada człowiek. Człowiek nie odpowiada za przenoszenie wirusa ASF pomiędzy poszczególnymi dzikami w obrębie jednej watahy.

Im mniejsza gęstość populacji dzików na danym terenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF u tych zwierząt. Stąd konieczność obniżenia populacji dzików na ścisłe określonym obszarze, w ramach intensywnych i skoordynowanych palowań, przeprowadzonych w krótkim czasie. 

materiał: ARiMR

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • -4 (8)

    niemyśliwy, w dniu 21-01-2019 21:25:15 napisał:

    Zgadzam się w pełni! Tak powinno być.

    odpowiedz

    • 13 (15)

    On, w dniu 21-01-2019 21:36:49 napisał:

    Mordowanie dzików po to by potem mordować zdrowsze świnie. Aby przemysł mięsny nie upadł, czyli nazywając całą akcję po imieniu - Mordowanie dla pieniędzy... Żadne mądre wyjaśnienia nie przekonają trzeźwo myślących na to osób.

    odpowiedz

    • 13 (13)

    Niemordujący, w dniu 21-01-2019 21:49:27 napisał:

    Nie ma żadnego chaosu informacyjnego. Nie dla rzezi dzików.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 8 (12)

    Me , w dniu 21-01-2019 22:00:03 napisał:

    "Polowania będą prowadzone zgodnie z prawem łowieckim i zasadami etyki łowieckiej." - Będą? Do tej pory nie są, skoro napływają informacje o kolejnym myśliwym w akcji na dziki pod wpływem alkoholu, o kolejnym postrzelonym myśliwym zamiast dzika... Wystarczy zajrzeć na stronę któregoś Ruchu Antyłowieckiego, np. bydgoskiego - https://pl-pl.facebook.com/bdgvshunt/ Ujrzycie fakty o tej brutalnej rozrywce.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (8)

    Kiler, w dniu 22-01-2019 10:51:52 napisał:

    łowiectwo to hodowla zwierzyny w stanie wolnym więc skoro ktoś hoduje to w jakimś celu prawda tak samo kury czy świnie, krowy, a jakoś na grilla nikt nie narzeka :) a mięso w markecie to co z fabryki ? też zabito te zwierzęta

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (11)

    Mieszkaniec, w dniu 22-01-2019 15:45:31 napisał:

    Wystarczy ujrzeć jak są szkolone psy myśliwskie- tresura polega na rozszarpywaniu maleńkich zwierząt, tj.:dziczków, prosiąt, lisków czy kotków. Psy szczute przez myśliwych, którzy się przy tym bawią. Organizują nawet zawody- czyj pies roszarpie pierwszy swą ofiarę. Oto prawdziwe oblicze myśliwego. Z dumą publikują się z zamordowanym zwierzęciem. Nazywają to etyką i pomaganiem środowisku. Nawet ich dokarmianie paśnikami w lasach jest po to by zwiększyć populację i móc do kogo strzelać. Nie popierajcie tego zła.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Dzik, w dniu 24-01-2019 09:52:56 napisał:

    Naj większe dziki są na wiejskiej w Warszawie powinni sobie zrobić polowanie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)