Dziś mamy 22 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

23 września 2020

Spływ kajakowy na Piławie. W dobrych humorach spędzili wspólnie czas

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Realizując cele i zamierzenia programów wychowawczych# „Bezpieczne Kajakarstwo” i „Archeologia Żywa”, w dniu 20 września, wczesnym, chłodnym i mglistym porankiem wyruszyliśmy na jesienny spływ kajakowy na rzece Piławie.

Został on zorganizowany dzięki wsparciu Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz Dyrektora Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Prowadzony był przez Instruktorów Kajakarstwa PZKaj, będących pracownikami naszego zakładu. Odpowiedzialną funkcję asystenta pełnił wychowanek ZP Kcynia, doświadczony kajakarz.

Grupa uczniów ZS im. St. Staszica wraz ze swymi pedagogami oraz entuzjastami aktywnego wypoczynku nad wodą z powiatu nakielskiego i sępoleńskiego dojechała o godzinie 10.00 do Liszkowa. Tutaj, po odprawie i omówieniu warunków bezpieczeństwa obowiązujących w czasie spływu, zeszliśmy na wodę. Na odcinku od Bornego Sulinowa do Nadarzyc Piława została poprzecinana przez Niemców przed II wojną światową jazami, przez co tworzy rozległe rozlewiska. Były one elementem fortyfikacji Wału Pomorskiego, zamykających drogę wojskom polskim i sowieckim na Pomorze Zachodnie. Na tych terenach krwawili żołnierze 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. Gdy po wielu walkach wreszcie dotarli do Nadarzyc, najpierw wyzwolili swych kolegów z wrześniowych walk w 1939 r. przetrzymywanych w Oflagu Gross Born, aby następnie uwikłać się w dramatyczne walki związane z przełamaniem pełnej betonowych fortyfikacji pozycji ryglowej Wału Pomorskiego. Ta ciekawa lekcja historii była pełniejsza, gdy zobaczyliśmy ukryte wśród gęstych lasów, pozostałości tajnych sowieckich baz wojskowych z czasów zimnej wojny.

Sama rzeka wiła się licznymi zakolami i rozlewiskami. Wpływając na odcinki przepływające przez las, czuliśmy się urzeczeni zielonym dachem gałęzi nad naszymi głowami. Odbijał się w malachitowym lustrze wody, pod którym przemykały jak duchy cienie ryb. Ostre sztylety promieni słonecznych, przebijając się przez zieloną kopułę, oślepiały nas na chwilę. Na jednym z większych jazów na Piławie odważni koledzy kajakarze urządzili pokaz swych umiejętności. Efektowne zjazdy i wyjścia z pełnego zanurzenia wzbudziły aplauz i uznanie przygodnych turystów. Instruktorzy cały czas wspierali niedoświadczone koleżanki i kolegów. Życzliwością i kulturą osobistą zdobywając sobie ich zaufanie i wdzięczność.

W czasie takich spływów, w konfrontacji z piękną naturą i środowiskiem przyrodniczym, młodzi ludzie mają wielką okazję kształtować w sobie właściwe postawy społeczne, pełne odpowiedzialności. Uczą się w sposób konstruktywny panować nad emocjami i stresem. To dobra szkoła życia.

Po przepłynięciu labiryntu wodnego na Rozlewiskach Nadarzyckich dopłynęliśmy do Przystani Wędkarskiej w Nadarzycach. Tutaj czekał na nas z rozpalonym grillem pan Mariusz. W doskonałych humorach spędziliśmy wspólnie czas, planując następne wyprawy kajakowe.

Materiał: Jacek Maćkowski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)