Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 lipca 2018

"Spacery z historią" podsumowane. Przeniesiono się prawie sto lat wstecz

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

25 lipca podsumowaliśmy tegoroczną edycję Spacerów z historią. Przypomnijmy - w #kolejne czwartki lipca (5, 12, 19) spotykaliśmy się, by w terenie rozmawiać o historii Kcyni.

Każdy spacer poświęcony był innemu zagadnieniu, innemu fragmentowi kcyńskiej historii. I tak - na pierwszym z nich wędrowaliśmy żydowskimi śladami, na drugim próbowaliśmy odwzorować portret nieistniejącego miasta, na trzecim przyjrzeliśmy się przemysłowej i handlowej Kcyni sprzed lat. Wszystkie materiały ze Spacerów.... są udostępnione, a linki do nich znajdują się na stronie DAK - można je pobrać, odsłuchać i samodzielnie spacerować według ustalonych tras. Organizatorem spacerów było Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Trasy spacerów i konspekty opracowała Justyna Makarewicz. Na spacerach wykorzystywaliśmy materiały dźwiękowe, fotograficzne z zasobów Dźwiękowego Archiwum oraz naukowe z publikacji dotyczących Kcyni.

W środę, 25 lipca spotkaliśmy się przy ul. Jurczyka, by w zaaranżowanej retro kawiarni wspólnie się bawić. Wybór epoki, w duchu której podsumowaliśmy Spacery z historią, był nieprzypadkowy - w ten sposób włączyliśmy się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt uzyskał oficjalną zgodę na posługiwanie się znakiem graficznym Programu Wieloletniego Niepodległa, wpisany został także do kalendarza wydarzeń odbywających się z tej okazji. W programie Podsumowania Spacerów z historią zaplanowano wspólne zabawy: były kalambury kcyńskie na rozgrzewkę, test wiedzy o II RP oraz konkurs na retro stylizację. Nasza kawiarnia została ozdobiona rycinami pokazującymi, jak wyglądała moda lat 20. i 30. XX wieku.

Dziękujemy pani dyrektor ZST Aleksandrze Doiczman za pomoc w organizacji wydarzenia. Zawsze możemy liczyć na gościnność Zespołu Szkół Technicznych, bo podsumowania Spacerów organizujemy tam już kolejny raz.

W podsumowaniu wziął udział Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który pogratulował inicjatywy i na ręce Justyny Makarewicz złożył podziękowania dla wszystkich, którzy wspólnie poznawali historię Kcyni. Podkreślał, jak ważna jest wolność w życiu narodu i jak bardzo możemy się cieszyć z tego, że przyszło nam żyć w czasach, gdy nie musimy o tą wolność walczyć.

Uczestnicy spacerów zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na stylizację retro - oto wśród nas pojawiły się stylowe panie ubrane w pióra, w modne w dwudziestoleciu międzywojennym czarne suknie z obniżonym stanem, frędzle, siatkowe rękawiczki, z nieodłącznym papierosem w dłoni. Wszystkie panie zadały sobie wiele trudu, by przygotować swoje stroje w zgodzie z ówczesną modą. Nie zabrakło szykownych stylizacji, a jury w składzie: Anna Duda-Nowicka, Sylwia Wysocka, Marek Szaruga oraz Piotr Makarewicz miało naprawdę trudne zadanie. Ostatecznie postanowiło nagrodzić: Irenę Borzych, Beatę Pietruszewską, Honoratę Pezacką, Annę Niedbalską, Marię Mańkowską, Monikę Kochanowską. Specjalną nagrodę otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu Olga Pezacka. Nagrodzone osoby otrzymały od naszego patrona medialnego dwuosobowe zaproszenia na obiad do restauracji w Biskupinie.

Na chwilę przenieśliśmy się prawie sto lat wstecz. Wspólnie rozwiązaliśmy test o II RP. Najpierw rozwiązywały go drużyny, następnie wspólnymi siłami spróbowaliśmy sprawdzić swoją wiedzę. Drużynowo największą ilość punktów zdobyli Jolanta i Henryk Kalkowie. Ostatnim punktem programu Podsumowania była wspólna potańcówka do piosenek z międzywojnia.

Podsumowanie Spacerów z historią inauguruje działania Dźwiękowego Archiwum Kcyni, które będą odbywać się z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Dźwiękowe Archiwum Kcyni już od sierpnia rozpoczyna akcję #stoDni. Inne akcje czekają nas na jesieni.

materiał: Justyna Makarewicz / red.

utorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 35 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)