Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

22 listopada 2018

Są efekty współpracy. Zagrożenie ASF coraz mniejsze

– Od 19 września nie zanotowano w Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb # weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ustalanie zasad regionalizacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium niektórych Państw Członkowskich Unii Europejskiej odbywa się w gronie wszystkich Państw Członkowskich wraz z udziałem Komisji Europejskiej.

W związku ze spełnieniem niezbędnych wymogów, strona polska przed posiedzeniem Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbyło się w połowie października br., przedłożyła Komisji Europejskiej propozycję zmiany regionalizacji i zniesienia niektórych obszarów objętych restrykcjami. Podczas głosowania nasza propozycja została zaakceptowana, w następstwie czego około 60 gmin zostało uwolnionych z ograniczeń i już następuje w nich odtwarzanie produkcji.

W połowie listopada Główny Lekarz Weterynarii przekazał do Komisji Europejskiej wykaz kolejnych obszarów zagrożonych wraz z wnioskiem o uchylenie w nich dotychczas obowiązujących restrykcji i przywrócenie tym terenom statusu obszarów objętych ograniczeniami lub obszarów ochronnych. Ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez Komisję Europejską po analizie wniosku.

Wniosek dotyczy gmin w województwach: lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Zniesienie obszarów zagrożenia wiąże się z liberalizacją ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania wszystkich świń, jak również mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń.

materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Zdzichu, w dniu 22-11-2018 22:01:35 napisał:

    Łodyńca pokożta a nie maciory.Pawlak nie bujta się...Atakuje....

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)