Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

25 września 2021

Nieprawidłowo eksponują ceny. Co drugi sprzedawca popełnia błędy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Czy wiesz ile zapłacisz za produkt, który wkładasz do# koszyka? Czy bardziej opłaca się kupić pomidory pakowane czy te na wagę? Ser w opakowaniu 250 czy 500 gramów? Podpowiadamy, jak możesz porównać różne oferty. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Błędy popełnił co drugi sprzedawca, a zastrzeżenia wzbudził co siódmy skontrolowany produkt.

Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Rzetelna informacja ma znaczący wpływ na jakość i satysfakcję z podejmowanych decyzji zakupowych. W I połowie 2021 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy w sklepach i w różnych miejscach świadczenia usług przedsiębiorcy uwidaczniają w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie produktów ceny towarów i usług. Inspektorzy porównywali również zgodność eksponowanych cen z tymi zakodowanymi w kasie i w czytniku oraz z informacjami zamieszczanymi w materiałach reklamowych. 

Co drugi sprzedawca popełnia błędy

Inspektorzy sprawdzili 1530 podmiotów i ponad 280 tysięcy partii produktów. Okazało się, że błędy popełniał co drugi sprzedawca, a zastrzeżenia wzbudził co siódmy (14 proc.) zweryfikowany produkt.

- Przedsiębiorcy pomimo obowiązku najczęściej nie umieszczali cen jednostkowych przy artykułach lub nie eksponowali cen wcale. Zdarzało się, że źle wyliczali ceny jednostkowe, stosowali niewłaściwe zapisy w cennikach np. nieprecyzyjne przedziały „od… do…” i nie informowali o nominalnej ilości podawanych potraw i napojów – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W 1022 sklepach inspektorzy porównali również zgodność cen podanych na półce z tymi zakodowanymi w kasie. Wyższe ceny na rachunku dotyczyły prawie 5 proc. skontrolowanych produktów. Ponadto inspektorzy dokonali zakupu kontrolnego w 1050 punktach, aby sprawdzić, czy rzetelnie obsługują swoich klientów. Przykładowo ocenili, czy przy zakupie ciasta na wagę sprzedawca odlicza wagę opakowania. Wyższa należność była pobierana w 55 miejscach.

- Kontrole oznakowania cen trwają przez cały rok – inspektorzy Inspekcji Handlowej weryfikują w terenie, czy przedsiębiorcy dostarczają tych ważnych dla decyzji informacji, a także czy nie wprowadzają konsumentów w błąd. Suma kar za naruszenie obowiązków w zakresie uwidaczniania cen i rzetelności obliczania zapłaty za produkty przekroczyła dotychczas 350 tys. zł – dodaje Prezes UOKiK.

Każdy sprzedawca ma obowiązek uwidaczniania właściwej ceny towaru. Uporczywe i ciągłe niespełnianie go może skutkować uznaniem takiej praktyki za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. W zeszłym roku skargi na tego typu działania dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci Biedronka), które zakończyło się nałożeniem 115 mln zł kary.

Materiał: Biuro Prasowe UOKiK

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (7)

  klient, w dniu 25-09-2021 18:12:54 napisał:

  Dużo ludzi daje się nabierać i płaci więcej niż powinni. Ja osobiście nigdy jako facet nie sprawdzam szczegółowo ile co kosztowało, płacę i opuszczam sklep. Moja partnerka ma wzorowa pamięć do cen i za każdym razem po zakupie sprawdza paragon i prawie w co drugim paragonie widzi nieścisłość, oczywiście na korzyść sklepu. Po zwróceniu uwagi zawsze po kilka czy kilkanaście zł. jej zwracają. A co z tymi co nie pamiętają cen i odchodzą ? Podejrzewam, że jest to działanie celowe by mieć dodatkowe dochody kasjera czy właściciela sklepu! Raz w Dino kasjerka kasując nabiła cenę za inny produkt, głośno przeprosiła, nabiła właściwą cenę i niby wszystko w porządku. Ale po podliczeniu za sklepem zorientowałem się, że nie odjęła kwoty za niewłaściwy produkt. Po zwróceniu uwagi, ach przepraszam, i oddała te kilkadziesiąt zł. Także bądźmy czujni zwłaszcza jak płacimy kartą!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Jupik, w dniu 25-09-2021 21:23:15 napisał:

  Najlepsza metoda to sprawdzanie ile za kg,za litr, bo producenci obniżają wagę jednostkowych artykułów

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Klient, w dniu 26-09-2021 11:02:04 napisał:

  W mroteckiej Biedronce bardzo często są powieszone karteczki z cenami, które nie mają odzwierciedlenia w kasie. Już straciłem rachubę ile razy zwracałem kasjerkom uwagę, że na towarach wiszą nieprawidłowe ceny. Niby ma być promocja przy zakupie kilku sztuk, a przy kasie cena normalna i winny tylko klient bo jest na tyle głupi, że się na to nabrać. Sprawdzam wszystkie paragony i bardzo często są jakieś niezgodności.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  karma wróci, w dniu 26-09-2021 13:58:36 napisał:

  No i teraz nie ma się co dziwić że emeryci stoją do kasy z jednym produktem. Najbardziej narażeni są ci co kupują całym wózkiem kilka oszust na cenie i dopiero w domu wychodzi że cena zawyżona.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  czytelniczka, w dniu 28-09-2021 08:33:38 napisał:

  Niestety bardzo często wywieszone są błędne ceny. Najgorsze, że wówczas kasjer powinien obniżyć cenę do tej, która wisi na kartce, a tego nie robi.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)