Dziś mamy 16 stycznia 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
25 grudnia 2016

Mineralna, źródlana czy "kranowa"? Potencjał marketingowy badań wody

fot. arch.

fot. arch.

W kraju powstaje wręcz moda na zastępowanie butelkowanej wody #mineralnej czy źródlanej wodą z kranu, ale to przedsiębiorstwa komunalne z naszego powiatu nie badają mineralizacji swoich wód i nie wykorzystują tego w celach marketingowych. Szkoda, bo badania nie kosztują wiele, a w Polsce komunalne „wodociągi” potrafią budować markę opierając się na takich informacjach.

Wzrasta świadomość konsumentów, a zatem produkty muszą spełniać coraz wyższe wymagania. To dotyczy także wody.

Źródlana a mineralna

Coraz częściej konsumenci kierują się nie tylko smakiem czy nazwą marki, czytają także dokładnie skład mineralny. W mediach dietetycy zwracają uwagę na to, że woda w kranach nie jest gorsza od butelkowanych. O jej walorach decyduje tzw. mineralizacja, czyli zawartość minerałów korzystnych dla ludzkiego organizmu. Są to: wapń, potas, magnez oraz - w umiarkowanej ilości - sód (w postaci kationów) oraz aniony: wodorowęglanowe, chlorkowe, siarczanowe. Jeżeli w litrze wody jest ich poniżej 500 miligramów, to mamy do czynienia z wodą źródlaną (niskomineralizowana), jeżeli mają od 500 do 1000 miligramów to jest to woda średniomineralizowane (stołowa). Te wody, które zawierają powyżej 1500 mg minerałów to wody mineralne (wysokomineralizowane). Dobra woda mineralna w litrze ma: od 180 - 300 mg wapnia, od 50 - 150 mg magnezu, od 60 do 130 mg sodu, od 7,5 - 45 mg potasu, od 1100 - 1500 wodorowęglanów, ok. 30 mg siarczanów, od 2,5 do 9 mg chlorków. W wodach źródlanych jest tych składników znacznie mniej (na przykładzie najpopularniejszej butelkowanej wody źródlanej): wapń – 41,69 mg, magnez – 5,62 mg, sód – 9,65 mg, potas – 0 mg, wodorowęglany – 131,06 mg, siarczany – 0 mg i chlorki – 0 mg (dane wg deklaracji na etykiecie).

Niepełne badania

Sprawdziliśmy, czy wody dostarczane przez przedsiębiorstwa na terenie naszego powiatu odbiegają od norm wód butelkowanych. Na terenie powiatu nakielskiego działają cztery spółki dostarczające wodę pitną: KPWiK Szubin, KPWiK Nakło, ZGKIM Kcynia, ZGK Mrocza. Woda z ujęć musi być regularnie badana i monitorowana. Skład wody reguluje prawo (obecnie Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13. listopada 2015). Do tego zalecenia wydaje odpowiedni powiatowy sanepid, w tym ustala zakres badania wody. Oprócz rocznych badań (monitoring przeglądowy), są także dodatkowe kontrolne. Nie są one tanie. Monitoring roczny kosztuje ok. 1500 zł, a każda kontrola to koszt ok. 350 zł. Każde z ujęć musibyć badane osobno. Np. ZGKiM Kcynia w ciągu roku płaci za 4 badania roczne i 22 kontrolne. Daje to łączną kwotę w wysokości 13 700 zł rocznie.

Nie bada się jednak pełnego profilu mineralizacji wody. Każde przedsiębiorstwo ma różny zakres szczegółowości badania składu wody (im mniej produkuje, tym mniej musi badać). Mimo to widać, że woda w naszych kranach (przynajmniej z KPWiK Szubin oraz KPWiK Nakło) nie jest gorsza od wód źródlanych, a nawet przewyższa składem w niektórych parametrach najpopularniejszą wodę butelkowaną - Żywiec. Należy jednak zaznaczyć, że rodzime zakłady nie badają zawartości wszystkich składników mineralnych. Nie bada się poziomu wapnia, potasu i wodorowęglanów.

 

przedsiębiorstwo

magnez

sód

chlorki

siarczany

ZGKiM Kcynia

bd.

28,2 mg

10,6 mg

5,4 mg

KPWiK Nakło

15,1 mg

10,4 mg

28,,9 mg

54,1 mg

KPWiK Szubin

15,8 mg

136 mg

197 mg

35 mg

ZGK Mrocza

bd.

bd.

bd.

bd.

Żywiec

5,62 mg

9,65 mg

-

-

Różne wody źródlane

5 – 35 mg

6 – 15 mg

4 – 20 mg

3 – 50 mg

 

Klient ma prawo wiedzieć

W nakielskim sanepidzie poinformowano nas, że laboratorium bada tylko i wyłącznie składniki, które wskazane są w rozporządzeniu, dotyczącym jakości wody. – Nie mamy wdrożonych procedur, aby wykonywać badania na obecność potasu, wapnia, itp. – poinformowali pracownicy laboratorium.

Sprawdziliśmy oferty kilku laboratoriów posiadających certyfikaty sanepidu na wykonywanie badań. Koszty zbadania zawartości pożytecznych mikroelementów, takich jak: magnez, wapń, potas, sód, wodorowęglany, siarczany to ok. 200 zł.

Firma Hydrochemia z Bielska-Białej zajmuje się m.in. badaniem wody. Właściciel firmy - Łukasz Zyskowski podkreślił, że spółki komunalne wykonują tylko badania, do których są zobligowane przez prawo. Są jednak wyjątki. – Duże miasta zlecają szczegółowe badania wody, w tym na obecność takich składników, jak potas, magnez, sód, wodorowęglany, itp. Mogą się wtedy pochwalić wysoką zawartością minerałów, szczególnie te z południowej części Polski. Małe przedsiębiorstwa tego nie robią, aby nie podnosić sobie kosztów – skomentował.

Przedsiębiorstwo Ekolabs również wykonuje szczegółowe badania wody. Kierownik laboratorium tej firmy - Piotr Bezłada potwierdza, że woda z ujęć publicznych może śmiało konkurować z wodą butelkowaną. – Są przypadki przedsiębiorstw, które sprzedają wodę „kranową” w butelkach. Poddają ją procesowi filtracji, aby uzyskać lepszy smak i taka woda trafia do marketów i sklepów. We Wrocławiu zorganizowano happening, podczas którego przechodniom do degustacji podawano wodę, rzekomo z nowego prastarego ujęcia. Wrocławianom bardzo smakowała i deklarowali, że byliby gotowi ją kupować jako butelkowaną. Zdziwieni byli, gdy okazało się, że to zwykła woda z kranu. Sądzę, że wiele ujęć, szczególnie tych funkcjonujących od lat, może konkurować z wodami butelkowanymi – podkreślił.

Bo szkoda pieniędzy?

Zapytaliśmy prezesów czterech spółek komunalnych, czy w celach marketingowych wykorzystywano kiedykolwiek informacje o wysokiej zawartości związków mineralnych i, czy w przyszłości zamierzają to robić? Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że nie wykorzystuje się. Tylko prezes KPWiK Szubin zapowiedział, że w przyszłości zamierza skorzystać z takich informacji dla celów marketingowych.

Koszty badania wody to nieco ponad 200 zł, a często tylko 100 zł? Dlaczego zatem przedsiębiorstwa z powiatu nakielskiego nie poproszą o zbadanie zawartości składników mineralnych? Prezesi odpowiedzieli nam niemal zgodnie, że wykonują tylko zalecenia określone przez ministra i sanepid. – Przedsiębiorstwa komunalne niechętnie chcą ponosić koszty, które nie są do końca uzasadnione. Nie planują sprzedaży wody w butelkach i stąd nie mają potrzeby badania jej zawartości – mówi Piotr Bezłada.

Komentarz

Spośród czterech przedsiębiorstw uzdatniających wodę, tylko KPWiK Szubin zapowiedziało, że w przyszłości chce wykorzystywać do celów marketingowych informacje o składzie mineralnym wody. Szkoda, bo konsumentom należałaby się informacja, co dokładnie piją i, czy warto, aby kupowali wodę źródlaną w butelkach, która jest wielokrotnie droższa. Wydanie dodatkowo 100 czy 200 zł dla spółek obracających setkami tysięcy zł, a nawet ponad milionem zł rocznie, to przysłowiowy pryszcz. Cieszy deklaracja prezesa KPWiK Szubin i pozostaje mieć nadzieję, że inne przedsiębiorstwa komunalne pójdą tą samą drogą dla dobra swoich konsumentów. Swego czasu były prezes KPWiK Nakło Adam Szumlas na jednej z sesji stwierdził, że woda z ujęć głębinowych mogłaby być sprzedawana w butelkach i śmiało mogłaby rywalizować ze znanymi producentami. Jak do tej pory, nikt o tym nie pomyślał, bo widocznie najłatwiej jest podnosić ceny za wodę i tym sposobem zwiększać przychody, wykorzystując pozycję monopolisty (z małymi wyjątkami).

Oceń artykuł: 44 39

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (9)

  Nakielanin, w dniu 25-12-2016 19:50:18 napisał:

  W Nakle nad Notecią to na wszystkim się szczędzi. Z takimi włodarzami to daleko nie znajdziemy. Wesołych świąt.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  pol, w dniu 26-12-2016 08:21:40 napisał:

  na stronie kpwik naklo są przeciez aktualne badania wody

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Meble łazienkowe
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Badania techniczne
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Orzech
tona (25Mj/kg) / 650PLN
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Masz 18 lat i pierwszy raz wnioskujesz o paszport? Otrzymasz wyjątkowy prezent!

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek #wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)