Dziś mamy 3 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 października 2023

Wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki. Pobrano próbki

fot. PIORiN

fot. PIORiN

W dniach 13-25 września br. odbył się w Polsce audyt #przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE), który miał na celu ocenę aktualnej sytuacji w sektorze produkcji i obrotu ziemniakami, w szczególności w zakresie kontroli występowania bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) oraz ocenę realizacji nowych przepisów rozporządzenia wykonawczego KE 2022/1194, regulującego m.in. przemieszczanie ziemniaków z Polski do innych państw UE.

Audyt rozpoczął się od spotkań w trybie zdalnym, w których udział wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) oraz wytypowanych Wojewódzkich Inspektoratów w Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tych dniach przedstawiona została struktura upraw ziemniaków w Polsce oraz krajowe regulacje, określające wymogi odnośnie wytwarzania i obrotu ziemniakami. Audytorzy zapoznali się również szczegółowo z zasadami prowadzenia przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) nadzoru nad występowaniem i zwalczaniem bakterii Clavibacter sepedonicus oraz przemieszczaniem do innych państw członkowskich UE ziemniaków, pochodzących z Polski. Zapoznano się także z działalnością Centralnego Laboratorium GIORiN, w którym prowadzone są m.in. badania ziemniaków pod kątem występowania bakterii.

W kolejnych dniach program audytu obejmował wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki oraz punktach dystrybucji, na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Audytorzy mieli możliwość przyjrzenia się procedurze kontroli i pobierania prób ziemniaków przez pracowników Inspekcji. Ponadto w firmie zajmującej się konfekcjonowaniem oraz dystrybucją ziemniaków prześledzili sposób przygotowania ziemniaków do obrotu, począwszy od ich skupu i magazynowania, poprzez sortowanie, mycie i pakowanie w opakowania jednostkowe, aż do dystrybucji do sklepów. W wizytowanym ośrodku hodowli ziemniaka audytorzy zobaczyli jak w praktyce wygląda proces rozmnożenia materiałów przedbazowych i bazowych ziemniaka (począwszy od „in vitro”, poprzez mikrobulwy i minibulwy, aż po superelity i elity).

W ostatnim dniu audytorzy wstępnie podsumowali ustalenia poczynione w trakcie spotkań i wizyt. Na uwagę zasługuje fakt, że według oceny audytorów przepisy dotyczące zwalczanie bakterii Clavibacter sepepdonicus, w tym przemieszczania ziemniaków do innych państw członkowskich UE, są właściwie wdrażane przez polski  urząd kompetentny w tym zakresie tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Źródło: PIORiN

Oceń artykuł: 19 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (7)

    Polak , w dniu 02-10-2023 11:40:18 napisał:

    niech możne zaczną kontrolować ukraińskie produkty co do nas napływają i mięso z Litwy!

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Cna, w dniu 02-10-2023 11:45:49 napisał:

    Niechaj te nieroby idądo marketów i sklepów i psełdo jadłodajni sprzedających to zatrute żarcie

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Wypasacz świń, w dniu 02-10-2023 18:47:19 napisał:

    Chemia -pestycydy,to zabójca współczesnej produkcji płodów rolnych.Rolnik po prostu nie ma wyjścia-by biznes się opłacał musi lać na pole dosłownie wszystko.Jemy to wszyscy,czy to nam się podoba czy nie.Cena-? wiadomo-krótsze życie.Jeżeli moje świnie nie chcą jeść"ziemniaków" to wyobraźcie sobie co to są za ziemniaki i jak bardzo naszpikowane chemią.Co do kontroli......pic na wodę foto montaż.Odfajkowanie biurokratycznych "terminów kontroli" -jednych z wielu i co dalej-? A no nic-procedury się wdroży a te będą się ciągnąć,ciągnąć i ciągnąć.W tym czasie wymrze około kilka mln osób...którym do karty zgonu najczęściej "koroner" wpisze wyświechtaną formułkę " niewydolność krążeniowo-oddechowa .No i tak do kolejnych zbiorów.....

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Heldbaum 55, w dniu 02-10-2023 18:50:42 napisał:

    A na Ukrainie też byli?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Nabywca, w dniu 03-10-2023 06:31:14 napisał:

    Kontrole w Turzynie przeprowadzić i to konkretną.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)