Dziś mamy 21 maja 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2018

Dwie szkoły otrzymały dofinansowanie na zakup książek. W bibliotekach pojawiły się nowości

fot. powierzone

fot. powierzone

Dwie placówki oświatowe - szkoła podstawowa w Kcyni i szkoła podstawowa # w Palmierowie otrzymały wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2018. Do bibliotek szkolnych trafiły książki za łączną kwotę 20 tys. zł.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ze środków budżetu państwa w ramach umowy dotacyjnej.

Po przeprowadzeniu procedury wyłonienia dostawcy w miesiącu październiku nastąpiła dostawa książek (nowości wydawniczych, lektur szkolnych, książek niebędących podręcznikami). Biblioteka szkoły podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie otrzymała książki zgodnie ze stworzonym przez szkołę wykazem za łączną kwotę 5 tys. zł. brutto, natomiast biblioteka szkoły podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni za łączną kwotę 15 tys. zł brutto. Dofinansowanie z budżetu gminy Kcynia wyniosło 4 tys. zł, natomiast dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2018 - 16 tys. zł. Poniżej przedstawiamy materiał prasowy przygotowany przez poszczególne szkoły.

Szkoła Podstawowa im. J. Czochralskiego w Kcyni realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego otrzymała 15 tysięcy złotych (12 tysięcy z ministerstwa i 3 tysiące wkładu własnego) na zakup książek i e-booków mających rozwijać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  W ramach Programu szkolna biblioteka w naszej placówce pozyskała dużą ilość lektur szkolnych zgodnych z obowiązującym kanonem oraz atrakcyjne pozycje z literatury pięknej dziecięcej i młodzieżowej. Dzięki temu młodsi uczniowie naszej szkoły mogą poznać książki pt.,,Sposób na Elfa” ,,,Dziewczynka z parku”, ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej, np. ,,Dobre i złe przyjaźnie”, Grzegorza Kasdepke ,,Ostrożnie’’ ,  ,,Detektyw Pozytywka”. Wiersze Agnieszki Frączek, np. ,, Dranie w trawie, czyli wiersze trudne niesłychanie”.

Pojawiły się też propozycje dla uczniów klas IV-VI m.in. ,,Kapelusz za sto tysięcy” , ,,Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy ,,Bruno i siostry”,  ,, Uniwersytet wszystko moje”, ,,Ida sierpniowa”.

Również uczniowie z klas VII-VIII mają w czym wybierać. Oprócz lektur, np.,,Kamienie na Szaniec”, ,,Oskar i pani Róża”, ,,Ziele na kraterze”, ,,Stowarzyszenie umarłych poetów” mogą czytać powieści fantastyczne, np. ,,Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, , J. K. Rowling ,,Harry Potter”, ,,Igrzyska śmierci” oraz książki mówiące o życiu, przedstawiające problemy na tyle bliskie uczniom, by mogły stanowić pretekst do otwartej rozmowy o uczuciach i otaczającej rzeczywistości, np.,,Ostatnie wakacje”, ,,Szkoła Dyrektora Dreamera”, ,,Błahostka i kamyk” czy ,,Hera moja miłość” Anny Onichimowskiej.
W ramach projektu zakupiono łącznie 956 książek i 25 e-booków.

Zakupione książki uwzględniają różnorodne potrzeby uczniów, ułatwiają pracę na lekcji oraz przyczyniają się do rozwoju wyobraźni, ale też do budowania wewnętrznych motywacji czytelniczych.

Poza tymi działaniami z budżetu szkoły w miesiącu listopadzie zostaną zakupione książki do szkolnej biblioteki w kwocie 1500 zł.

Druga ze szkół - SP im. Orła Białego w Palmierowie na zakup nowości wydawniczych otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 5 000,00 złotych (20 % wkładu własnego organu prowadzącego i 80 % wkładu budżetu państwa). Za przyznaną kwotę zakupiono 296 książek, w tym 10 audiobooków, a także lektury, które stanowią 55% nabytych nowości. Książki dostarczone zostały przez Księgarnię Biss - Mariusz Piasecki z Kcyni. Przy zakupie  nowości wydawniczych uwzględniono życzenia uczniów i nauczycieli.

W wyniku  realizacji projekt księgozbiór biblioteki znacznie się wzbogacił. Nowe książki cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Regały, na których znalazły one miejsce, codziennie są oblegane, codziennie ktoś szuka czegoś dla siebie.

materiały: Zofia Napierała nauczyciel-bibliotekarz SP w Kcyni , Jadwiga Olszak, dyrektor SP w Palmierowie/red.

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)