Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2015

Niezbyt popularny owoc, który leczy

fot. John Haslam

fot. John Haslam

Agrest bo o nim mowa nie jest zbyt chętnie jadanym owocem. A szkoda, bo lista jego leczniczych właściwości jest naprawdę imponująca.

Agrest to owoc z rodziny skalnicowatych, istnieje kilkadziesiąt odmian tej rośliny, którą można spotkać w Europie i Azji zachodniej.
Pod względem kulinarnym ma szerokie zastosowanie. Wykonuje się z niego kompoty, galaretki, syropy i pikle. Popularny jest też jako crumble, kiedy to zapieka się go pod kruszonką.

Istnieją odmiany mniej i bardziej kwaśne, najpopularniejszy to agrest zielony oraz bordowy.

Prozdrowotne cechy tego owocu to między innymi: właściwości moczopędne, oczyszczające. Jedzenie agresrtu wpływa na pobudzenie apetytu, poprawę trawienia, działa także odchudzająco.

Dlatego też, agrest jest polecany w takich dolegliwościach jak artretyzm, reumatyzm, zaparcia, otyłość, niedokrwistość, czy przy stanach zapalnych.

Niektóre odmiany agrestu właśnie teraz są dojrzałe. Warto przygotować z nich przetwory, na przykład soki, które wspomogą działanie naszego organizmu.

Oceń artykuł: 88 146

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    ona, w dniu 01-07-2015 22:56:26 napisał:

    Nie ma działki, nie ma agrestu. W sklepie trudno go dostać. To samo tyczy się czerwonych i czarnych porzeczek. Wielka szkoda, bo są smaczne i zdrowe

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    matroo, w dniu 01-07-2015 23:00:04 napisał:

    Jak agrest pomaga w otyłości ? Można go jeść w czasie odchudzania ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)