Dziś mamy 20 maja 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 lutego 2019

Zimowa przygoda kajakarzy. Za nimi trudny i niebezpieczny spływ

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

W ubiegłym tygodniu w dniach 10 i 11 lutego 2019 r., kajakarze z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w # Kcyni, wspierani przez odpowiednio przeszkolonych wychowanków Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz przyjaciół z Chojnic zmierzyli się z rzekami, które w naszym województwie uchodzą wśród braci kajakowej za najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze.

Wyprawy na płynącą niedaleko Grudziądza Gardęgę i naszą nakielską Rokitkę poprzedziły szkolenia i przygotowania na Orlej, Łobżonce czy Sępolence, trwające od października ubiegłego roku.

Tak jak charakter Rokitki na odcinku z Sadek do Samostrzela jest nam bardzo dobrze znany, (pływamy po niej często i wielokrotnie zmierzaliśmy się z jej górskim i dzikim nurtem), tak Gardęgę na odcinku z Sobótki do Rogóźna Zamku dopiero mieliśmy poznać…

10 lutego wybraliśmy się do Sobótki. Po krótkiej odprawie i omówieniu warunków bezpieczeństwa oraz zasad wzajemnej asekuracji, sprowadziliśmy kajaki na wodę przy pobliskim moście. Gardęga przepycha się tutaj przez nadwiślańską morenę wąskim jarem, jego dno usłane jest olbrzymią ilością zwalonych drzew. Duży spadek powoduje, że rzeka ta w swym łożysku skalnym burzy się na wystających z dna kamieniach, olbrzymich samorodach, które pamiętają krzyżackich budowniczych zamku w Rogóźnie, na wysokim wzgórzu dominującym nad okolicą. Rzeka wiła się zakrętami, pieniła się, kipiała wirami, szumiała i szeleściła, przepływając pod fantazyjnymi lodowymi pomostami. Białe kryzy tafli lodowych wyprofilowane w śliczne hafty udrapowały brzegi i nie pozwalały nam na wyjście z rzeki. Rzeka ta w pełni zasługuje na miano „kwintesencji kajakowej zwałki”… Słońce skrzyło się refleksami w otaczającej nas bieli, a nasze kolorowe kajaki wyglądały magicznie w tym dzikim otoczeniu. Łupiny naszych łódek żwawo przemykały pośród różnorodnych przeszkód…

Jakże podobne wrażenia mieliśmy dnia następnego - 11 lutego, gdy zmierzyliśmy się z doskonale nam znaną Rokitką. Podobny głęboki i wąski jar morenowy, porosły resztkami puszczy. Gdzie drzewa padają same obalone wichrem, pobite w walce i przeznaczone na spróchnienie w dnie rzecznym. Rokitka, tak jak Gardęga, wije się w ciasnych przełomach. Co krok rozchylały się przed nami zasłony, ukazując w następnym zakosie rzecznym tajemne widoki i skarby… boginie z ludowych legend… witane wzruszeniem rozlewającym się na naszych wargach i wyrazem uwielbienia w oczach…

Spłynięcie tymi rzekami sprawiło nam wiele radości i przyjemności. Specyficzna atmosfera tych miejsc, pełna wielorakich i subiektywnych niuansów pozwala uwierzyć, że opiekuje się nimi jakiś niezwykły duch… Anioł Stróż. Każdy z nas powinien mieć swoje genius loci… swoją Arkadię.

materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Oczyszczanie twarzy
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Masaż gorącymi kamieniami
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)