Dziś mamy 18 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2019

Wycieczka Szlakiem Piastowskim. Rowerzyści pokonali 86 kilometrów

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

28 grudnia 2019 r. grupa wychowanków kcyńskiego zakładu poprawczego wspólnie z # pracownikami a zarazem Instruktorami Turystyki Rowerowej, wzięła udział w Świąteczno-Noworocznej Wycieczce Rowerowej Szlakiem Piastowskim na Pałukach.

Trasa 86-kilometrowej wycieczki wiodła z Kcyni przez Królikowo, Paryż, Cerekwicę, Biskupin, Wenecję, Żnin, Januszkowo, Wąsosz, Królikowo do Kcyni. Celem tej rowerowej eskapady było pokazanie wychowankom najciekawszych turystycznych atrakcji południowych Pałuk, a związanych z najstarszą i nowszą historią naszego narodu. 

Ważne było dla nas opiekunów, aby wychowankowie, często bezradni wobec nowej dla nich przestrzeni fizycznej, potrafili ją w swoisty sposób zawłaszczać, identyfikować, nazywać. Szczególnie wtedy, gdy nacechujemy ją wartościami lub przypiszemy jej pewne własności i znaczenia historyczne. Wtedy to otaczająca ich przestrzeń architektoniczna, geograficzna i przyrodnicza przestaje być obca i daje się zaakceptować.

Konieczny był dla naszych podopiecznych wysiłek tak intelektualny, poznawczy jak i fizyczny, aby doszło do zmysłowego poznania – odkrycia i zaakceptowanej tożsamości tych miejsc. W każdym z wychowanków ten proces ma indywidualny charakter, jednakże gdy odwołuje się do wspólnych wartości i źródeł historycznych, to możemy oczekiwać zmian w ich świadomości oraz społecznych zachowaniach wychowanków.

Ten tak zwany genius loci („duch miejsca”) najsilniej wyczuwalny jest w miejscach wieloetnicznych, wielokulturowych, takich jak Cerekwica, Biskupin, Wenecja czy Żnin. Specyficzna i wspaniała atmosfera tych miejsc przeniosła się na nas, odwiedzających je turystów rowerowych w cudowny świat, czyniąc pobyt w nich niezapomnianym. Spowodowała, że nie chciało nam się z nich wyjeżdżać. 

Zwiedzanie opustoszałych (o tej porze roku bardzo niewielkiej liczby zwiedzających) obiektów Muzeum – Skansenu Etnograficznego w Biskupinie, Muzeum Zamku w Wenecji czy Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji sprawiło, że mogliśmy skoncentrować się na poznaniu warunków życia ludności „kultury łużyckiej” lub też w epoce wczesnego średniowiecza.

Mogliśmy też zapoznać się z procesami renowacji czy rewitalizacji obiektów nawiązujących do epoki brązu czy epoki żelaza oraz zabytków mechanicznych z techniki kolejowej, dbania o czystość i niepowtarzalność tych obiektów oraz z metodami zapewnienia turystom komfortu wypoczynku, tworzenia odpowiedniej aury, bogatego zaplecza kulturalno-artystycznego, a także edukacyjnego.

Zaprezentowanie tej wzorcowej troski władz lokalnych o nasze dziedzictwo historyczno-kulturowe pozwala na kształtowanie u zwiedzających je młodych ludzi postaw patriotycznych, szacunku dla kulturowego dziedzictwa i chęci ocalenia od zapomnienia rzeczy o wyjątkowej wartości, a znajdujących się w ich własnym środowisku rodzinnym, w „małej ojczyźnie.”

materiał: Jacek Maćkowski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)