Wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki. Pobrano próbki

fot. PIORiN
W dniach 13-25 września br. odbył się w Polsce audyt #przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE), który miał na celu ocenę aktualnej sytuacji w sektorze produkcji i obrotu ziemniakami, w szczególności w zakresie kontroli występowania bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) oraz ocenę realizacji nowych przepisów rozporządzenia wykonawczego KE 2022/1194, regulującego m.in. przemieszczanie ziemniaków z Polski do innych państw UE.
Audyt rozpoczął się od spotkań w trybie zdalnym, w których udział wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) oraz wytypowanych Wojewódzkich Inspektoratów w Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tych dniach przedstawiona została struktura upraw ziemniaków w Polsce oraz krajowe regulacje, określające wymogi odnośnie wytwarzania i obrotu ziemniakami. Audytorzy zapoznali się również szczegółowo z zasadami prowadzenia przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) nadzoru nad występowaniem i zwalczaniem bakterii Clavibacter sepedonicus oraz przemieszczaniem do innych państw członkowskich UE ziemniaków, pochodzących z Polski. Zapoznano się także z działalnością Centralnego Laboratorium GIORiN, w którym prowadzone są m.in. badania ziemniaków pod kątem występowania bakterii.
W kolejnych dniach program audytu obejmował wizyty w gospodarstwach uprawiających ziemniaki oraz punktach dystrybucji, na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Audytorzy mieli możliwość przyjrzenia się procedurze kontroli i pobierania prób ziemniaków przez pracowników Inspekcji. Ponadto w firmie zajmującej się konfekcjonowaniem oraz dystrybucją ziemniaków prześledzili sposób przygotowania ziemniaków do obrotu, począwszy od ich skupu i magazynowania, poprzez sortowanie, mycie i pakowanie w opakowania jednostkowe, aż do dystrybucji do sklepów. W wizytowanym ośrodku hodowli ziemniaka audytorzy zobaczyli jak w praktyce wygląda proces rozmnożenia materiałów przedbazowych i bazowych ziemniaka (począwszy od „in vitro”, poprzez mikrobulwy i minibulwy, aż po superelity i elity).
W ostatnim dniu audytorzy wstępnie podsumowali ustalenia poczynione w trakcie spotkań i wizyt. Na uwagę zasługuje fakt, że według oceny audytorów przepisy dotyczące zwalczanie bakterii Clavibacter sepepdonicus, w tym przemieszczania ziemniaków do innych państw członkowskich UE, są właściwie wdrażane przez polski urząd kompetentny w tym zakresie tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Źródło: PIORiN
Galeria




Czytaj również
- Informacje dla pobierających świadczenia dla opiekunów. Zmiany od stycznia
- Płatności bezpośrednie i obszarowe. Ostatni dzień wypłaty zaliczek
- Jakie firmy importowały zboże z Ukrainy? Lista podmiotów udostępniona
- Weryfikacja stanu pól uprawnych. System monitorowania rolniczych obszarów
- Duże zainteresowanie wsparciem. "Rozwój małych gospodarstw"
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.
(czytaj więcej)Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Polak , w dniu 02-10-2023 11:40:18 napisał:
odpowiedz
Cna, w dniu 02-10-2023 11:45:49 napisał:
odpowiedz
Wypasacz świń, w dniu 02-10-2023 18:47:19 napisał:
odpowiedz
Heldbaum 55, w dniu 02-10-2023 18:50:42 napisał:
odpowiedz
Nabywca, w dniu 03-10-2023 06:31:14 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!