Dziś mamy 23 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

01 października 2023

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

fot. KOWR

fot. KOWR

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

28 września w sadzie jabłkowym w gospodarstwie Andrzeja Jarosiewicza w Nowych Olszynach w powiecie płońskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego, Zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli i Doroty Kruczyńskiej, eksperta Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

– Światowy Dzień Jabłka to dzień szczególny, kiedy możemy pokazać ogromny potencjał polskiego jabłka. Polska jest liderem w produkcji i eksporcie tych owoców.  Nasz kraj jest największym producentem w Unii Europejskiej oraz 4. na świecie po Chinach, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Turcji. Udział jabłek w krajowych zbiorach owoców wynosi 80 proc.– poinformował Sekretarz Stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Mówiąc o działaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rynku jabłek, Sekretarz Stanu Rafał Romanowski, podkreślił, że na pomoc dla sadowników, w gospodarstwach których straty spowodowane zostały przez huragan, grad lub przymrozki zabezpieczone zostały środki w wysokości 225 mln zł. – W przypadku drzew owocowych pomoc wynosi 5000 złotych/ha, a w przypadku krzewów owocowych i truskawek – 2500 zł/ha – poinformował Rafał Romanowski.

– Gorąco zachęcamy sadowników do włączania się do akcji samozbiorów, a konsumentów do odwiedzania sadów. Takie doświadczenie może być wspaniałą przygodą dla całych rodzin. Samodzielnie zerwane z drzewa owoce smakują wyjątkowo – zapraszała Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Formularz zgłoszeniowy dla gospodarstw sadowniczych zainteresowanych włączeniem do akcji i adresy gospodarstw sadowniczych biorących w niej udział są dostępne na https://www.kupujswiadomie.gov.pl/samozbiory-jablek/

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię #KupujŚwiadomie promującą rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności, w tym polskich jabłek. Zachęca do wybierania owoców polskiej produkcji. Wszystkie informacje nt. działań realizowanych przez KOWR w ramach kampanii #KupujŚwiadomie są dostępne na stronie www.kupujswiadomie.gov.pl, zapraszam do jej odwiedzania – powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola.

– Światowa produkcja jabłek opiera się na kilku odmianach, które rosną w sadach w różnych częściach globu. Niezmiennie od dziesiątków lat numerem jeden jest Golden Delicious, a następnie Fuji i Delicious. Do tej trójki dołączyła Gala, której udział w ogólnej produkcji jabłek zwiększył się znacząco – dr Dorota Kruczyńska, ekspert Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, przedstawiła tendencje odmianowe w produkcji towarowej.

W kraju zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejszymi odmianami jabłek uprawianymi w Polsce są: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo, Cortland.

Światowy Dzień Jabłka obchodzono również w Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – do poczęstowania się polskimi jabłkami zaprosił pracowników Dyrektor Generalny Waldemar Humięcki.

– Jabłka krajowej produkcji są pyszne we wszystkich smakach i kolorach, dlatego każdego dnia warto doceniać te wyjątkowe owoce – zachęcał Dyrektor Generalny, jednocześnie zapraszając na samozbiory, które KOWR organizuje wspólnie z sadownikami.

Źródło: KOWR

Oceń artykuł: 16 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (12)

  w, w dniu 01-10-2023 10:54:20 napisał:

  Pisowski portalik nagle obrósł reklamami pisowskich kołtunów.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Precz z kosciolem, w dniu 01-10-2023 15:01:35 napisał:

  Dąbrowa Górnicza księża się bawią

  odpowiedz

  • 2 (6)

  ***** ***, w dniu 01-10-2023 15:56:26 napisał:

  Czy to prawda że przodkowie Jarosława to żydzi z Odessy a jego dziadek służył w carskiej armii?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Do złodziei z PiS , w dniu 02-10-2023 13:09:18 napisał:

  Pisowskie pierdolenie w sadzie. Za robotę się weźcie złodzieje!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Polak ale nie taki sztuczny jak Ci z PiS, w dniu 02-10-2023 17:46:42 napisał:

  PiS nakradł więcej niż nam ruski do roku 90. I to w 8 lat przegonili swojego nauczyciela z Kremla.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Złodzieje , w dniu 02-10-2023 19:47:42 napisał:

  Głosuje na PO może złodzieje wrócą i oddadzą kasę z OFFE

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Ewa, w dniu 02-10-2023 19:53:56 napisał:

  Czekam na PO ,żeby pracować do 70 lat

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)