Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 maja 2015

Promują kajakarstwo w całym powiecie

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Miniony okres kwietniowo-majowego wypoczynku to czas wielu imprez w czasie których #kajakarze z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni promowali aktywny wypoczynek nad wodą.

Dzięki wsparciu polskich olimpijczyków i medalistów w kajakarstwie pani Izabeli Dylewskiej i pana Kajetana Broniewskiego 29 marca br. pozyskaliśmy dla naszego koła nowe kajaki, które na pewno będą wykorzystane do uatrakcyjnienia naszej oferty rekreacyjnej. Te dwie jednostki o znamionach regatowych pozwolą sprawdzić się na naszych nakielskich akwenach wodnych osobom o zainteresowaniach sportowych. 6 Kwietnia koło nasze zorganizowało III Wielkanocny Spływ Kajakowy na Rokitce z Sadek do Samostrzela.

Dwa lata temu, gdy inaugurowaliśmy spływy na Rokitce w okresie wielkanocnym musieliśmy się zmierzyć z niską temperaturą, dużą ilością śniegu i lodu na rzece, w bieżącym roku spływ odbywał się w wiosennej aurze wśród rozkwitających zawilców i lepiężników. Spłynięcie malowniczymi przełomami Rokitki wijącej się w głębokim wąwozie wyprofilowanym w polodowcowej morenie przynosi nam zawsze wiele niezapomnianych wrażeń.

10 Kwietnia wykorzystując doskonałą pogodę zorganizowaliśmy spływ rzeką Orlą z Radzicza do Rudy. Tym spływem chcieliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych pięknem naszego powiatu nakielskiego do zapoznania się z najwartościowszymi zasobami przyrodniczymi doliny rzeki Orlej. Rzeka ta jest ewidentnie jedną z największych i najcenniejszych naszych atrakcji turystycznych, dzięki niej możemy w pełni docenić walory przyrodnicze otaczających nas kompleksów leśnych. Spływowi przewodziła pani Dr inż. Ewa Krasicka-Korczyńska adiunkt w katedrze Botaniki i Ekologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Wspólnie staraliśmy się wypracować wizję i sposoby udostępnienia szerokim rzeszom zainteresowanych ciekawych zbiorowisk roślinności i stanowisk erozyjnych. My kajakarze mający za swój podstawowy cel zachowanie nienaruszonego charakteru tej rzeki z jej wieloma zwałkami, wykrotami i dzikimi zabagnionymi brzegami oraz doskonałymi warunkami na uprawianie kajakarstwa zwałkowego, poprzez współpracę z panią Ewą Krasicką-Korczyńską chcemy się podzielić z wszystkimi mieszkańcami naszego regionu tym, czego my sami doświadczamy pływając tą rzeką i podziwiając piękno otaczającej jej przyrody. W spływie tym wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie realizujący w tej szkole program „Szkoła na Fali”.

11 Kwietnia na zaproszenie pani Izabeli Dylewskiej dwukrotnej medalistki olimpijskiej w kajakarstwie, uczestniczyliśmy w spływie na rzece Cybinie z Swarzędza do Poznania. Mogliśmy podpatrzeć jak organizowane są kajakowe imprezy masowe na rzekach i jeziorach w rejonie Poznania i jak wiele osób aktywnie wypoczywa na wodzie całymi rodzinami.        

12 Kwietnia powróciliśmy na Orlą i zorganizowaliśmy spływ na odcinku z Orzelskiego Młyna do Wyrzy. Tym razem naszym celem było przeszkolenie młodych adeptów kajakarstwa w technikach pokonywania zwałek na rzekach szybko płynących. Wysoki stan wody pozwalał na dokładne opanowanie szkolonych technik. Koledzy instruktorzy kajakarstwa wspomagali młodszych kolegów w efektywnym wykorzystaniu sprzętu kajakowego w pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód. Ten odcinek rzeki często wykorzystujemy w celach szkoleniowych. Podobnie było 2 maja, gdy grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie pod kierunkiem pani Małgorzaty Pingot zmierzyła się z przeszkodami leżącymi w nurcie Orlej. Pani Małgorzata Pingot od wielu lat promuje aktywny wypoczynek nad wodą wśród młodzieży. Wspólnie z uczniami szubińskiego liceum realizuje projekt „Szkoła na Fali”.   Często zapraszamy nauczycieli szkół naszego powiatu do współpracy w przeprowadzaniu spływów dla swoich uczniów. 24 Kwietnia na zaproszenie pani Gabrieli Rojek dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie uczestniczyliśmy w prezentacji sprzętu kajakowego w czasie uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego. Gdy młodzież ma problemy z dotarciem do kajaków to my sami z kajakami przyjeżdżamy do niej do szkół.

25 Kwietnia wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Szubinie z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Szubinowi zorganizowaliśmy spływ na rzece Gąsawce. W zabezpieczeniu tego spływu wzięli udział przeszkoleni wcześniej przez nas uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. Pokonywanie betonowych stopni wszystkim uzmysłowiło, że pływanie kajakami wymaga uwagi i odpowiedzialności. A koleżankom, które urozmaiciły nam wszystkim spływ efektownymi kabinami wszyscy serdecznie gratulowali. 

W spływie wziął udział między innymi burmistrz Szubina pan Artur Michalak jest on doświadczonym kajakarzem i wielokrotnie służył pomocą początkującym koleżankom i kolegom.  

1 Maja na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy zorganizowaliśmy spływ rzeką Orlą z Puszczy do Rościmina. Ten rodzinny spływ prowadził przez cztery jeziora połączone rzeką Orlą. Powoli delektując się wiosenna aurą, podziwiając kolorowe dywany kwiatów na brzegach oraz wsłuchując się w szczebiot tokujących ptaków dopłynęliśmy do Stanicy Wodnej ZHP w Rościminie. Tam przy ognisku posilając się kiełbaskami wymienialiśmy się uwagami na temat zbliżającego się sezonu kajakowego.  

3 Maja zorganizowaliśmy spływ na rzece Łobżonce na odcinku z Kościerzyna Wielkiego do Klawek. Dla młodych adeptów kajakarstwa, którzy płynęli z nami był to swoisty egzamin opanowanych dotychczas umiejętności pokonywania przeszkód. Szybki nurt tej wyjątkowej rzeki i ilość oraz konfiguracja zwalonych drzew zapierały dech w piersiach. Należało podejmować błyskawiczne decyzje jak pokonywać przeszkodę, która nagle pojawiała się przed kajakiem. Chwila zawahania lub nieuwagi zawsze kosztuje wtedy wywrotką. Nam, którzy doskonale znamy tą rzekę imponuje ona zawsze nowymi zwałkami i wykrotami. Słoneczna pogoda i ciepła aura wyraźnie nam dopisywała.

9 Maja na zaproszenie Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki” w Nakle nad Notecią wzięliśmy udział w oficjalnym otwarciu Stanicy Wędkarskiej w Więcborku., w czasie, którego na miejscowym jeziorze zaprezentowaliśmy sprzęt kajakowy oraz techniki ratownictwa kajakowego. Następnie wspólnie z młodzieżą z miejscowego liceum spłynęliśmy rzeką Orlą do Rościmina.  

Podsumowując w minionym okresie kwietnia i początku maja w różnego rodzaju spływach zorganizowanych przez Koło Turystów Górskich im Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni wspólnie z wieloma instytucjami samorządowymi po rzekach naszego powiatu nakielskiego wzięło udział około 110 mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości. Wzięliśmy udział w dwóch imprezach masowych w czasie, których promowaliśmy szerokim rzeszom mieszkańców naszego powiatu zasady bezpiecznego uprawiania kajakarstwa. W wszystkich tych imprezach aktywny udział wzięli wychowankowie kcyńskiej placówki resocjalizacyjnej wykazując się odpowiedzialnością za powierzony im sprzęt, uczynnością wobec poczatkujących kajakarzy a także doskonałymi umiejętnościami kajakowymi w pokonywaniu przeszkód i asekuracji.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 77 100

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Tadeusz Kunikowski, w dniu 29-05-2015 12:18:39 napisał:

    Bardzo fajne imprezy godne polecenia i rozpropagowania. Oby inni poszli w Wasze ślady. Super trasy i zdjęcia. Pozdrawiam gorąco.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konstrukcje stalowe
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)