Dziś mamy 23 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

08 lipca 2024

Prace i badania konserwatorskie w kcyńskich kościołach. Realizacja zadań

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W kcyńskich kościołach trwa realizacja zadań# z Polskiego Ładu. Edycja: Rządowy Program Odbudowy Zabytków.

Trwa realizacja zadania pn. "Przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich ambony w kształcie łodzi z żaglem (z ok. 1787 r.) z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni", na które Gmina Kcynia otrzymała dofinansowanie z funduszu Polski Ład. Parafia otrzymała 150 000 zł wsparcia, z czego 147 000 zł to Polski Ład, pozostała kwota to wkład własny gminy. Aktualnie we wnętrzu kościoła pw. WNMP w Kcyni  przeprowadzane są prace konserwatorskie i restauratorskie ambony w kształcie łodzi z żaglem (z ok. 1787 r.). Prace wykonuje mgr Solida Lim Pracownia Konserwacji I Restauracji Dziel Sztuki Lim z Torunia.

Drugim zadaniem jest "Przeprowadzenie badań konserwatorskich w zakrystii i pomieszczeniu przyległym do zakrystii w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni", na które Gmina Kcynia również otrzymała środki z funduszu Polski Ład. Wsparcie dla Parafii wynosi 150 000 zł.

Zakończyły się już prace polegające na remoncie więźby dachowej z wymianą pokrycia dachu budynku klasztoru w Kcyni – etap II. Zadanie sfinansowane zostało z dotacji celowej udzielonej przez gminę Kcynia. O środki na realizację zadania Gmina Kcynia wystąpiła do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, pozyskując z sukcesem 500.000 zł.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)