Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2018

Mikołajkowy Turniej Szachowy. Doskonała atmosfera wydarzenia

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Święty Mikołaj to ma jednak dobrą pamięć. Zwykle, około pierwszego weekendu grudnia, cały świat # mu truje głowę o prezenty. Wielu go zaprasza na spotkania wigilijne, imprezy sportowe, tak więc i szachiści nie pozostają bezczynni w tej materii i ślą mu listy.

W dniu 08 grudnia 2018 roku, siwawy grubasek w sędziwym wieku dostał listy o przyjazd na zawody szachowe między innymi do Barcina, Torunia, Bydgoszczy, Świecia, Grudziądza i Kcyni. Oczywiście nie był w stanie dojechać wszędzie, więc powysyłał swoich przedstawicieli w różne świata strony. Najfajniejszą „Mikołajką” okazała się pani Maria Kordyś, która godnie przyjęła 24 szachistów w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni – gdzie rozegrano V Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Na zaproszenie organizatorów, jak już wspomniałem, odpowiedziało 24 zawodników w wieku od 7 do 84 lat. Wszyscy grali w jednej grupie, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 12 minut + 4 sekundy za wykonany ruch dla zawodnika. Szachiści pochodzili z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Mrocza, Szubin, Świecie, Sępólno Krajeńskie, Aleksandrów Kujawski, Oborniki, Łochowo. Niestety z samej Kcyni ... nikt nie dotarł … i niech żałują, bo atmosfera turnieju była doskonała, przyjazna, niemal rodzinna. Był słodki poczęstunek, bar kawowo-herbaciany, dopisywały humory i oczywiście trwała walka o turniejowe punkty. Zakupiono piękne puchary, jak też Mikołaj sypnął wspaniałymi nagrodami dla każdego. Nominacja na sędziego głównego ponownie trafiła w ręce Jarosława Wiśniewskiego – Prezesa KPZSzach, który jednak zbyt wiele pracy nie miał, ponieważ zawodnicy grali niezwykle fair, szanując rywali, siebie i … sędziego.

Faworytami byli otrzaskani w bojach ligowych starsi zawodnicy z Sępólna Krajeńskiego, czy Szubina. Uważać należało na zdolna młodzież, ale już totalnym zaskoczeniem byłą gra 7-letniego Mateusza Różańskiego, reprezentującego Wielkopolski Klub Szachowy. Junior ten wygrywał z rówieśnikami dość łatwo, zanotował dwie porażki z silnymi zawodnikami, jak chociażby Piotr Szybowicz (UKS „Szachowa Dwójka” Szubin) czy Mateusz Wójcicki (MLKS Krajna Sępólno). Później ów egzotyczny młokos, wytłukł resztę konkurencji i … wygrał zawody z dorobkiem 7 punktów (na 9 możliwych). Tego jeszcze w Kcyni nie było. Sensacja poszła w świat, a Mikołaj zacierał ręce z radości.

Pomimo tego, że wszyscy grali w jednej grupie, klasyfikacja końcowa podzielona został na seniorów, juniorów do lat 13, juniorów do lat 18 oraz kobiet. Pierwsze trójki w każdej z grup otrzymały piękne puchary i dyplomy, a wszyscy atrakcyjne nagrody. Słodkościami dzieliła Mikołajowa – Maria Kordyś, a wręczeniem trofeów zajął się Burmistrz Kcyni – Marek Szaruga.

I. Klasyfikacja w grupie OPEN:
1. Mateusz Różański – Wielkopolski Klub Szachowy – 7 pkt. / 9 możliwych.
2. Mateusz Wójcicki – MLKS KRAJNA Sępólno Krajeńskie – 6,5 pkt.
3. Jacek Jesse – MLKS KRAJNA Sępólno Krajeńskie – 6,5 pkt.

II. Klasyfikacja w grupie JUNIOR do lat 13:
1. Mateusz Różański – Wielkopolski Klub Szachowy – 7 pkt. / 9 możliwych.
2. Wiktor Wiśniewski – NOK Nakło – 5 pkt.
3. Bartosz Górecki – NOK Nako – 4 pkt.

III. Klasyfikacja w grupie JUNIOR do lat 13:
1 Kacper Leśniak – KSz GAMBIT Świecie – 5 pkt.
2 Hubert Zdralek – UKS „Szachowa Dwójka” Szubin – 3 pkt.

IV. Klasyfikacja w grupie KOBIET:
1. Angelika Leśniak – KSz GAMBIT Świecie – 5 pkt.
2. Ewelina Musiał – LUKS Feniks Mrocza – 4 pkt.
3. Kornelia Kilichowska – Łochowo – 2 pkt. (najmłodsza uczestniczka turnieju).

materiał: Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 17 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Botox i wypełniacze
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Odchudzanie
Czytniki kodów kreskowych
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Meble kuchenne
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)