Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

01 lutego 2018

Kolejne niespokojne obrady. Prawdziwa burza rozpętała się w wolnych wnioskach

fot. LK

fot. LK

31 stycznia 2018 roku odbyła się kolejna, bardzo burzliwa sesja Rady Miejskiej w Kcyni. Zaczęła #się bardzo pozytywnym akcentem – nadaniem Honorowego Obywatelstwa Gminy Kcynia profesorowi Janowi Polewczyńskiemu. Po uroczystości było już tylko gorzej...

O uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa piszemy w osobnym artykule. W dalszym porządku obrad, jak zwykle, znalazło się sprawozdanie burmistrza Kcyni z działalności w okresie międzysesyjnym. Marek Szaruga mówił m.in. o spotkaniach w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Kcynia-Gołańcz oraz o spotkaniu w Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Jeszcze raz powtórzył, jakie cięcia w budżecie będą dokonane. Zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty dla nauczycieli. - Jestem pewien, że trudne decyzje, które dziś podejmujemy, pozytywnie zaskutkują w przyszłości – powiedział włodarz.

Kilka interpelacji złożyli radni. Jan Kurant wniósł o postawienie kamienia wraz z tablicą, który upamiętniałby szczątki osób, które zostały ekshumowane i przeniesione w inne miejsce na tzw. starym cmentarzu w trakcie budowy ronda. Obecnie „upamiętnia” je tylko skromny kopczyk... Radny zastanawiał się także, czy w związku z ustawą dekomunizacyjną, można obchodzić rocznicę wyzwolenia Kcyni. Danuta Rudzka pytała o zasięg telefonii komórkowej w gminie. Jak mówi, w wielu miejscach jest on tragiczny. Zwróciła także uwagę na to, aby nie oszczędzać na drogach po to, by dofinansowywać wypłaty dla nauczycieli.

Następnie radni przyjęli kilka uchwał, choć nie obyło się bez pytań, np. o Program ochrony środowiska dla gminy Kcynia. Jan Kurant zauważył, że brakuje w nim takich punktów, jak chociażby likwidacja składowisk odpadów w Dziewierzewie i Karmelicie czy budowa przydomowych oczyszczalni ścieków z możliwością pozyskania dofinansowania z zewnątrz. Po długiej dyskusji, większość radnych nie wyraziła chęci zmieniania Programu i został on (niejednogłośnie) przyjęty w niezmienionej formie.

Nie zabrakło oczywiście wniosków sołtysów. Grzegorz Kowalski z Głogowińca pytał o to, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup kamienia, przypomniał temat bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej w sołectwie, który na sesji pojawia się co miesiąc. Zwrócił uwagę także na oświetlenie. - W programie doświetlania mieliśmy zapisane 9 lamp. Zawieszone są 2, co z resztą? - zapytał sołtys. Podkreślił także brak komunikacji między sołtysami a pracownikami urzędu. Romuald Łasut z Żarczyna wrócił do tematu składowiska odpadów w Dziewierzewie. - To teren prywatny, ale dla nas, mieszkańców, to przede wszystkim teren sołectwa. Żyjemy na bombie zegarowej i musimy coś z tym zrobić – zaakcentował. Dalej nawiązał do sytuacji finansowej gminy. - Od początku kadencji mówiło się nam, sołtysom, że gmina musi oszczędzać po poprzednikach. Minęły 4 lata, a my wracamy do początku. Wciąż słyszy się o tym, że nie ma pieniędzy – powiedział Łasut. Nie obyło się bez wymiany zdań między Kowalskim a Witczakiem. - Najlepiej jest przyjść na sesję i udzielać nam rad, jak mamy rządzić i jak podejmować decyzje – mówił zdenerwowany przewodniczący Rady.

Prawdziwa burza pytań, informacji i zażaleń rozpętała się w wolnych wnioskach. Jako pierwsza głos zabrała Anna Grewling-Chełkowska, mama ucznia klasy IIIb, która, jako jedna z czterech oddziałów, ma zostać podzielona. Kobieta odczytała list skierowany do burmistrza i Rady Miejskiej. Treść publikujemy w osobnym artykule. Rodzice ponownie zapytali, dlaczego dzieci mają zostać podzielone już teraz, tymczasem cięcia w dodatkach dla nauczycieli wprowadza się dopiero od września? - Oszczędzamy na najsłabszym ogniwie – dzieciach. Zostawcie w spokoju Szkołę Podstawową w Kcyni, do której samorząd nie musi dokładać ani złotówki – apelowali rodzice. Apel jednak zdał się na nic, bo aneksy do arkuszy organizacyjnych zostały już podpisane. Skarbnik gminy Edyta Szczurek wyjaśniła, że gminie brakuje 1 mln 600 tys. zł na wynagrodzenia dla nauczycieli. - To, co robiliśmy do tej pory (np. nieliczne oddziały – przyp.red.) robiliśmy z korzyścią dla dzieci, nie dla gminy – powiedziała. Burmistrz ponownie podkreślił, że żaden czas nie jest dobry na podejmowanie tak trudnych decyzji. - Proszę państwa o pomoc. Pomóżmy dzieciom przejść przez ten trudny dla nich czas – mówił.

To nie koniec złych informacji w gminie. Prezes ZGKiM w Kcyni Henryk Grobelny poinformował, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią przeprowadził kontrolę hali segregacji odpadów komunalnych (PSZOK). Wnioski pokontrolne? Hala nie spełnia wymagań, np. brakuje wolnej przestrzeni dla pracowników, nie ma sanitariatów, szatni, wentylacji, ogrzewania, itp. Grobelny wyjaśniał, że miejscem pracy jest ZGKiM przy ul. Nakielskiej, a nie Dworcowej. To jednak nie przekonało kontrolerów. Prezes ma 7 dni od dnia otrzymania wyników kontroli na zrealizowanie wszystkich jej postulatów. - To niemożliwe. Potrzeba około 3 milionów złotych, by budynek doprowadzić do stanu spełniającego wszelkie wymogi. Ubiegaliśmy się o dotacje z Funduszy Ochrony Środowiska. Usłyszeliśmy, że gminie Kcynia nie jest potrzebny taki obiekt. Teraz musimy przemodelować funkcjonowanie PSZOK, mimo tego, wszystkie punkty umowy ZGKiM i gminy będą realizowane. Z bólem serca muszę powiedzieć, że dziś wypowiedziałem umowę o pracę 12 osobom, które znalazły ją właśnie w PSZOK. Te osoby nie znajdą już zatrudnienia, oni byli wykluczeni z rynku pracy. Kiedyś dałem im poczucie własnej wartości. Dziś musiałem ich zwolnić. Jeśli taki był cel PPIS, to został on osiągnięty – powiedział prezes ZGKiM Henryk Grobelny.

O problemach parafian w Dziewierzewie mówił mieszkaniec Górek Zagajnych Jurand Świerc. Na zakończenie obrad burmistrz Marek Szaruga udzielił odpowiedzi na pytania. 

Oceń artykuł: 7 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (47) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (25)

  rodowity, w dniu 01-02-2018 09:31:39 napisał:

  Jak widać z treści artykułu zachowanie przewodniczącego rady żenujące a wobec mieszkańców chamskie i obraźliwe. Widać, że jedynie chce 2 tysiaki brać i d... mu nie zawracać. Czas wreszcie na ostateczne wyprowadzenie sztandaru psl-u z naszego miasta, razem z całą świtą.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (25)

  Mkkj, w dniu 01-02-2018 10:08:03 napisał:

  Arkusz organizacyjny był podpisany przed rozpoczęciem roku szkolnego,teraz doszedł tylko aneks,który narusza prawa dzieci. Wstyd dla gminy że oszczędności zaczyna właśnie od nich! W tej gminie już nic mnie nie zdziwi. A przewodniczący faktycznie ma chamskie zachowania. Rada do wymiany,burmistrz też

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (18)

  Smutny rodzic, w dniu 01-02-2018 10:45:39 napisał:

  Jak można krzywdzić dzieci i szkołę do której nie musi dokładać gmina ? Trzeba było zacząć od likwidacji małych szkół, gdzie średnia uczniów wynosi to 5,5. O tym że jest trudna sytuacja materialna pan burmistrz wiedział od początku swojej kadencji trzeba było od razu zacząć oszczędzać, nie planować inwestycji, zakupów dla urzędu. Zgodzić się na postawienia wiatraków a nie słuchać radnych, ciekawe w czym teraz pomogą ? Sytuacja jest katastrofalna tylko uciekać z tego beznadziejnego miasta, którym nie ma żadnej przyszłości, gdzie nie szanuje się mieszkańców, a winą za długi obarcza małe dzieci !

  odpowiedz

  • 9 (15)

  Sauron, w dniu 01-02-2018 11:10:18 napisał:

  Co wy macie z tymi kamieniami? Nie możecie zamówić jakiegoś obelisku? W tej gminie nie ma za grosz gustu i potem miasto wygląda jak kupa kamieni? Mało wam że ludzie są tu brzydcy jak w Mordorze to jeszcze wszędzie te kamulce stawiacie

  odpowiedz

  • -16 (38)

  xxx, w dniu 01-02-2018 11:32:21 napisał:

  pan burmistrz probuje ogarnąc bałagan po poprzednikach SZ. I H. TO NIE JEST wina jednej osoby na ten stan pracowali poprzednicy szkoda ze obrywa się temu kto chce to prostować

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (14)

  Blik, w dniu 01-02-2018 12:12:52 napisał:

  Kosztem Dzieci czytaj Nauczycieli a po co kolejny kamień Ludzie myśleć trzeba o żywych a nie stawiać kolejne kamienie nie ma na to pieniędzy a i potem trzeba o to dbać na to tez nie będzie i koniec

  odpowiedz

  • 12 (20)

  podatnik, w dniu 01-02-2018 12:28:33 napisał:

  Oj radni się obudzili po 3 latach rządów PO i PSL ..gdy im grunt z pod nóg usieka ..no tak zbliżają się wybory o stołki czas się martwić na następne 4 lata . Niech KOMISARZ wejdzie do Kcyni i pogna to towarzystwo...

  odpowiedz

  • 15 (25)

  człowiek lepszego sortu, w dniu 01-02-2018 13:14:30 napisał:

  zdjęcie na której jest pani W..ka idealnie pokazuje jak rada prosperuje, ludzie co tam siedzą po prostu nie chce się na nich patrzeć już... i jeszcze ten honorowy obywatel.. ha ha ha pytam za co ? komuchy się nagradzają ..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (12)

  BeKa, w dniu 01-02-2018 14:53:33 napisał:

  Kamień to szykujcie dla tych wszystkich nauczycieli z Gim. i LO ktorzy uslyszeli ze maja byc zwolnieni.Zaloza go na szyje I pojda sie utopic,bo gdzie roboty szukac?Najgorsze jest to,ze trafilo na prawde na dobrych lubianych nauczycieli ktorych nie ma kto bronić.A Szaruga tak obiecywał, że nikt nie straci prace.Jak widać zmienił zdanie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 12 (20)

  pis, w dniu 01-02-2018 18:13:49 napisał:

  A gdzie w tym wszystkim wielce zasłużony szkodnik nr 2 Pani Adamska Zastępca burmistrza , zawsze głośna, zaradna, aktywna na sesji . A tu zonk- kampania się zaczęła, Marek został sam .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (20)

  nauczyciel , w dniu 01-02-2018 18:42:42 napisał:

  Moim zdanie obecny Burmistrz obwiniając publicznie swoich poprzedników za "obecną" sytuację finansową gminy nie wie chyba o czym mówi albo już dawno powinien zrezygnować z pełnionej funkcji. Przecież to 4-ty rok rządów obecnego burmistrza. Planując budżet na 2018r było już wiadomo o problemach finansowych gminy. Przy planowaniu wydatków należało wprowadzić cięcia w np. w oświacie, ale uważam, że nie tylko. Obwinianie poprzedników za obecną sytuację rządząc 4-ty rok jest nie na miejscu. Co Pan zrobił przez ostatnie ponad 3 lata?

  odpowiedz

  • 7 (15)

  hihot, w dniu 01-02-2018 18:57:14 napisał:

  Uwaga, uwaga burmistrz i skarbniczka w ramach oszczędności rezygnuja z inwestycji w gminie znaleźli aż 7 tyś złotych .

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Nel, w dniu 01-02-2018 19:05:50 napisał:

  Pani Rudzka! Te oszczędności to nie tylko dla nauczycieli, ale na Pani diety też. Nauczyciele dostają chociaż część z ministerstwa, a Pani żeruje wyłącznie na naszych podatkach.

  odpowiedz

  • 11 (21)

  Krysia, w dniu 01-02-2018 19:21:05 napisał:

  Zlikwidować ciekawostki i inne promocje urzędników. Dwa etaty juz znalazłam na zaoszczędzenie! Ktoś dorzuci?

  odpowiedz

  • 7 (19)

  Krystian, w dniu 01-02-2018 19:53:17 napisał:

  zlikwidować etat zastępcy burmistrza

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Matematyk, w dniu 01-02-2018 20:08:02 napisał:

  Mieszkańców ubywa. Młodzi wyjeżdżają a zatrudnienie w urzędzie rośnie. Gdzie logika?

  odpowiedz

  • 10 (14)

  Mieszkaniec, w dniu 01-02-2018 20:13:32 napisał:

  Brawo Krysia - czekamy na nowe propozycje.Oto moje - Nie przedłużać umów na czas określony. Nie tworzyć dodatkowych, niepotrzebnych miejsc pracy znajomym. Gdyby każdy urzędnik pracował sumiennie od 7-15 to ilość etatów spadła by do minimum, a jak komuś by nie pasowało drzwi otwarte. Chętnych do pracy jest bardzo dużo.

  odpowiedz

  • -20 (34)

  zuzanna, w dniu 01-02-2018 21:00:25 napisał:

  Panie Henryku. Zdobył Pan już doświadczenie samorządowe. Jest Pan także uczciwym i mądrym człowiekiem. Pora podjąć jednoznaczną decyzję. Wystartuję w wyborach na burmistrza. Czekają na to wierni Panu wyborcy. Jest ich mnóstwo. Prosimy o to bardzo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -15 (29)

  Green, w dniu 01-02-2018 21:23:00 napisał:

  W tym przypadku fotel na kadencję następną powinien zostać w rękach obecnego włodarza niech działa i ratuje to co zostało.

  odpowiedz

  • 13 (21)

  Straznik Teksasu, w dniu 01-02-2018 21:26:57 napisał:

  Pan Heniu to ten Kcyński Chuck Norris ( z lat 80-tych) ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (20)

  Major Wołczyk, w dniu 01-02-2018 21:31:24 napisał:

  NIE Pan Henryk to Porucznik Antoni Zubek słabsza połowa Porucznika Borewicza z 07 zgłoś się

  odpowiedz

  • 9 (17)

  stefan 99, w dniu 01-02-2018 22:04:38 napisał:

  Eeee prawa ręka Kapitana Sowy na tropie

  odpowiedz

  • 9 (9)

  WE, w dniu 02-02-2018 10:56:21 napisał:

  Radni marionetki.

  odpowiedz

  • 3 (11)

  obserwator , w dniu 02-02-2018 12:29:52 napisał:

  Ludzie przestańcie się obrażać wszyscy tacy gorliwy katolicy .

  odpowiedz

  • 3 (9)

  stan, w dniu 02-02-2018 15:39:56 napisał:

  mnie to już sie niechce pisać komentarzy na tą naszą nieudolną władze jeżeli ktoś niepotrafi gospodarzyć i rządzić to rezygnuje i dowidzenia

  odpowiedz

  • 10 (10)

  zak, w dniu 03-02-2018 23:28:24 napisał:

  Panie burmistrzu prosze szukac oszczednosci nie tylko w oswiacie niech Pan wreszcie przyjrzy sie wydawanym pieniazkom na pomoc docelowa z Mops. Moze trzeba tam zmienic pania kierownik, ktora wydaje decyzje wedle wlasnego widzi mi sie. Warto by sprwdzic jacy bogaci ludzie otrzymuja pomoc finansowa. Jesliby okazalo sie to prawda to najwyzszy czas przerwac ta niesprawiedliwosc i pozegnac ta pania chyba, ze czeka Pan na jakas kontrole wyzszego urzedu finansowego.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  Maria, w dniu 05-02-2018 21:16:35 napisał:

  trzeba było zrobić referendum i odwołać burmistrza!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  kk, w dniu 06-02-2018 12:59:52 napisał:

  uczciwie to on bierze 10 tys złotych pensji miesięcznie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  JAja, w dniu 06-02-2018 14:00:30 napisał:

  O ku... Blik ty nie jestes normalny jesli burmistrza widzisz jako uczciwego.Oszukal i oklamal juz tyle ludzi a najgorsze ze dalej to robi.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gimnastyka korekcyjna
Stół rozkładany + 6 krzeseł
MEBLE PIOTR PASIEKA
Zabieg parafinowy
Mikrodermabrazja
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Meble kuchenne
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)