Dziś mamy 23 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2024

Ćwiczenia międzypowiatowe. Gaszenie pożarów na obszarach leśnych

fot. KP PSP w Nakle

fot. KP PSP w Nakle

13 czerwca 2024 roku w miejscowości Gąbin oraz Kowalewo #(gm. Szubin, powiat nakielski) przeprowadzone zostały ćwiczenia międzypowiatowe z zakresu gaszenia pożarów na obszarach leśnych.

Przedsięwzięcie było koordynowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią przy współudziale Nadleśnictwa Szubin. Oprócz gospodarzy w ćwiczeniach brały udział jednostki ochrony przeciwpożarowej z: KM PSP Bydgoszcz, KP PSP Żnin oraz KP PSP Świecie. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 29 zastępów Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz blisko 100 strażaków. Scenariusz do ćwiczeń uwzględniał pożar występujący na terenie dwóch oddziałów leśnych. Celem ćwiczących było zbudowanie dwóch systemów dostarczania wody na duże odległości: przetłaczania i dowożenia. Przetłaczanie odbywało się na pierwszym odcinku bojowym, gdzie zastępy czerpały wodę do pożaru z jeziora Gąbińskiego przy użyciu pompy wysokiej wydajności. Natomiast dowożenie skutecznie realizowano na drugim odcinku bojowym, korzystając ze zbiornika przeciwpożarowego liczącego 50 m3 wody. Ponadto w ćwiczenia zaangażowała się Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, która przy użyciu przepływomierza nadzorowała uzyskaną wydajność wodną na głównej magistrali (2xW110x1200m) dostarczającej wodę do pożaru.

Opracowanie: kpt. Maciej Poraj

Materiał: st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)