Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2019

„Z tradycją i kulturą na co dzień, przywoływki Wielkanocne”

fot.Ewa Hałas

fot.Ewa Hałas

Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni#, realizuje projekt pn. „Z tradycją i kulturą na co dzień, przywoływki Wielkanocne” dotowany przez Zarząd Powiatu Nakielskiego w ramach otwartego konkursu ofert nr 3/2019 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2019 roku w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach którego 13 kwietnia, odbyło się tradycyjne śniadanie wielkanocne.

Podczas uroczystości obecni byli Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Jan Kurant, Dyrektor GCKiB w Kcyni p. Ilona Kurdelska, Prezes Stowarzyszenia p. Barbara Borowska, członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Gościem specjalnym, który przyjął zaproszenie do udziału w śniadaniu był p. Mirosław Kaźmierz Binkowski, autor „Mojego słownika gwary pałuckiej”, który nie tylko przybliżył nam w zabawnej formie słownictwo typowe dla regionu Pałuk, ale rozbawił gości do łez wierszami „o plotkarce pałuckiej” i „o kupie”. Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga gratulował Prezes Stowarzyszenia wspaniałego pomysłu na projekt, a wszystkim członkom kultywowania pałuckich tradycji, deklarując jednocześnie dalsze wsparcie dla inicjatyw i pomysłów związanych z tradycją i kulturą Pałuk. Ważnym elementem projektu były również tzw. wielkanocne przywoływki i przywołówki dyngusowe w wykonaniu Zespołu Pałuki. Wielkanocny zwyczaj polewania się woda, czyli dyngus przybrał na Pałukach formę społecznej zabawy, stając się tym samym doskonałą okazją do całorocznych rozrachunków pomiędzy chłopcami a dziewczynami. Zwyczaj ten był na Pałukach bardzo rozbudowany i znany pod nazwą „Przywoływek dyngusowych”, albo „wywoływek”, „wołanek” lub „krzyków”. „Wywołanki” dyngusowe były znakomitą okazją do kojarzenia małżeńskich par. Pełniły ponadto funkcje wychowawcze, towarzyskie, zabawowe, a nawet patriotyczne. Na koniec wszyscy uczestnicy śniadania mogli skosztować pysznego żurku, tradycyjnych wielkanocnych bab, mazurków, jaj, chrzanu i białej kiełbasy.

materiał: Ewa Hałas

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)