Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 marca 2019

„Ciekawość świata”. Warsztaty mydlarskie

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

W dniu 14 marca br. gościliśmy Darię Kieraszewicz z Muzeum Mydła i Historii Brudu#, która w ramach cyklu "Ciekawość świata" przedstawiła nam temat "Bydgoszcz nieoczywista".

Dodatkową atrakcją spotkania były warsztaty mydlarskie, które towarzyszyły prelekcji, którzy przybyli na "Ciekawość świata" mogli własnoręcznie skomponować składniki i wykonać mydła, które następnie zabrali ze sobą na pamiątkę. Ta propozycja organizatora wynikała po części z chęci uczczenia niedawnego Dnia Kobiet.

Daria Kieraszewicz nie kryła, że od pewnego czasu Bydgoszcz jako kierunek podróży zaczyna być modna wśród turystów. Z racji historii nie jest to łatwe miejsce, ponieważ większość mieszkańców przybyła tutaj po II wojnie światowej i trudno mówić o jakimś dziedzictwie historycznym, skoro wspomnienia rodzinne związane z miastem sięgają nie dalej niż 60 lat wstecz. Pokutuje także stwierdzenie, że "tutaj nic nie ma", żartobliwie Bydgoszcz jeszcze niedawno była nazywana "Brzydgoszczą". Pani Daria opowiedziała nam także o niezwykle ciekawych zamówieniach na wycieczki, które otrzymuje od cudzoziemców mających polskie korzenie. Wspólnie z nimi udaje się ustalić wiele interesujących informacji, jak choćby te o bydgoskim browarze, producentach mydła czy znanych osobach pochodzących z Bydgoszczy. Podzieliła się także swoimi doświadczeniami z pracy przewodnika wycieczek - trzeba odpowiednio dobierać poruszaną w prelekcji tematykę, tak, by dostosować ją do oczekiwań odbiorców. Inne są oczekiwania Amerykanów, inne Europejczyków.

Daria Kieraszewicz opowiedziała o swoich początkach pracy przewodniczki i przedsiębiorczyni, o dylematach i szczęśliwych zbiegach okoliczności, które przyczyniły się do powołania firmy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Pracownicy Muzeum Historii Mydła i Brudu podejmują wysiłki, by popularyzować chociażby gwarę bydgoską i dziedzictwo materialne Bydgoszczy.

„Nie trzeba marzyć, trzeba po prostu ROBIĆ to, o czym się marzy. I trzeba WIERZYĆ w to, co się robi" - stwierdziła bohaterka marcowej Ciekawości świata. Opowiedziała nam o swoim spełnionym marzeniu - Muzeum Mydła i Historii Brudu i o wielu niesamowitych przygodach, jakie miała podczas oprowadzania po Nieoczywistej Bydgoszczy. To było bardzo dobre spotkanie! Dobrze posłuchać kogoś, kto swoją pasję uczynił pracą i umie się nią dzielić.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej strony internetowej i profilu Dźwiękowego Archiwum Kcyni na portalu społecznościowym Facebook, gdzie wkrótce zaprezentujemy szczegółowy harmonogram spotkań zaplanowanych w okresie od kwietnia do czerwca 2019 r.

materiał: Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)