Dziś mamy 28 marca 2017, wtorek, imieniny obchodzą:
11 kwietnia 2016

Zmarł wybitny kcynianin

fot. arch.

fot. arch.

Odszedł śp. prof. Witold Jurczyk.

Śp. prof. Witold Jurczyk urodził się 19 marca 1931 roku w Kcyni w rodzinie nauczycielskiej. Jego ojciec, powstaniec śląski, był wieloletnim kierownikiem Szkoły Podstawowej w Kcyni, organizatorem i kierownikiem kcyńskiego Banku Spółdzielczego po 1945 roku oraz zasłużonym obywatelem miasta. Witold Jurczyk zdał maturę z wyróżnieniem w kcyńskim gimnazjum w 1949 roku. W latach 1949-1954 studiował na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.

W wolnych chwilach prowadził kursy sanitarne dla młodzieży macierzystego liceum. W październiku 1954 roku uzyskał dyplom lekarza medycyny. W 1958 roku uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w zakresie chirurgii ogólnej i drugiego stopnia w 1962 roku w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Studia specjalistyczne odbywał w Warszawie. Uzupełniał je później w Paryżu i Wiedniu. Doktorat medyczny uzyskał w 1961 roku. Habilitował się w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii w 1965 roku, uzyskując stopień doktora habilitowanego i samodzielnego pracownika nauki. W roku 1970 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1976 profesora zwyczajnego. Od chwili ukończenia studiów aż po dzień dzisiejszy związany jest z Akademia Medyczną w Poznaniu.

W latach 1968-1975 był jej prorektorem. Jest autorem ponad 200 prac naukowych, publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz w formie książkowej. Jego zainteresowania dotyczą głównie patofizjologii i leczenia ostrej niewydolności oddechowej. Wypromował 33 doktorów nauk medycznych. Profesor Witold Jurczyk jest współzałożycielem i wieloletnim członkiem Senatu Europejskiej Akademii Anestezjologii Klinicznej w Paryżu. Działał w wielu towarzystwach medycznych. W latach 1970-88 był członkiem Rady Naukowej przy ministrze zdrowia. Przechodząc kolejne szczeble rozwoju naukowego, prof. Witold Jurczyk zawsze utrzymywał i utrzymuje ścisłe związki z rodzinnym miastem. Z jego inicjatywy miejscowe liceum otrzymało sztandar, a pracownia biologiczna cenne pomoce naukowe. Z okazji 50-lecia szkoły ofiarował szkło laboratoryjne do pracowni chemicznej. Założył dla miasta i gminy Kcynia Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym.

Przyczynił się również w dużym stopniu do założenia i wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego w kcyńskim ośrodku zdrowia. Dzięki niemu wielu kcynian leczyło się w klinikach Akademii Medycznej w Poznaniu. 24 listopada 1989 roku prof. dr hab. n. med. Witold Jurczyk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kcyni.

6 grudnia 2007 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kcyni nadany mu został medal Zasłużony dla Gminy Kcynia.

materiał: UM Kcynia


Oceń artykuł: 18 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Groszek
tona (25Mj/kg) / 570PLN tona (25Mj/kg) / 540PLN
MARO STONE
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Badania techniczne
Usta - powiekszanie
Narożniki
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
0

Chcesz uniknąć tych dolegliwości? Po prostu się ruszaj!

W moim gabinecie bardzo często spotykam się z dolegliwością określaną przez pacjentów jako „ból kręgosłupa”. Statystyki pokazują, że przynajmniej 84% z nas przynajmniej raz w życiu go odczuje.

(czytaj więcej)
0

Gdzie w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Sprawdzamy statystyki

Najwięcej dzieci rodzi się w naszym regionie w rodzinach dobrze wykształconych #matek – wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka, najsłynniejsza seksuolog czasów PRL-u, walczy o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków.

(czytaj więcej)
0

Dermokonsultacje w Studio Urody Lidii Gwóźdź

Zapraszamy na specjalistyczną konsultację i diagnostykę skóry. Dobierzemy odpowiednie zabiegi oraz kosmetyki do pielęgnacji domowej.

(czytaj więcej)