Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2022

Zieleń miejska. Ile kosztuje ten balsam dla oczu?

fot. pow

fot. pow

Kcyni to średniowieczne miasteczko, pięknieje zwłaszcza #w okresie wiosenno-letnim, kiedy skwery się zielenią, a kwiaty pięknie kwitną. Ile kosztuje ten balsam dla oczu?

Szeroko pojętym utrzymaniem zieleni oraz bieżącym sprzątaniem dróg, placów, zatok, parkingów, chodników i przystanków zajmuje się w gminie Kcynia Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Utrzymanie czystości i porządku to prace związane z codziennym zbieraniem zaśmiecenia z miejsc publicznych, regularnym zamiataniem chodników, placów i innych powierzchni utwardzonych, to także opróżnianie koszy ulicznych oraz wymiana i montaż nowych. To także posprzątanie dzikich zaśmieceń na terenie działek gminnych. W 2021 roku wszystko to kosztowało 149 tys. zł. Poza tym, zakupiono i zamontowano nowe ławki na terenie miasta za łączną kwotę 1416 zł. Konserwacja i utrzymanie terenów zielonych kosztowały aż 161 tys. 277 zł. 1500 zł przekazano na nagrody w VI edycji konkursu „Segregacja to się opłaca”, organizowanym przez ZGKiM w Kcyni pod patronatem burmistrza Kcyni. Raport z wykonania programu ochrony środowiska za lata 2017-2020 kosztował 4920 zł. Roczne badanie jakości powietrza sensorami zamontowanymi na budynkach MGOPS i SP w Kcyni to koszt 959 zł (80 zł miesięcznie). Suma tych wszystkich wydatków to 319 tys. zł.

W ramach walki o ekologię w całej gminie zutylizowano 124 tony azbestu za łączną kwotę 50 tys. 514 zł. Łączna kwota dotacji z WFOŚiGW na zadania związane z usuwaniem azbestu na lata 2021-2023 wyniosła 163 tys. zł.

Wzdłuż dróg, tylko po co?
W ramach utrzymania zieleni wykonywane są prace sezonowe związane z przycinaniem – odmładzaniem drzew w mieście, wykonywaniem nasadzeń w kwietnikach i wazonach na terenie miasta oraz wymiana tych nasadzeń w ciągu roku. To także bieżące, w miarę potrzeb, koszenie trawników. Na to wszystko w 2021 roku wydano łączną kwotę 161 tys. 277 zł.
Gmina Kcynia posiada odrębny budżet na wycinkę, pielęgnację oraz nowe nasadzenia drzew i krzewów na terenie gminnych nieruchomości: na zakup materiałów – 11 tys. 242 zł, usługi – 21 tys. 483 zł, umowa zlecenie – 585 zł. W sumie – 33 tys. 310 zł. W ramach tego budżetu gmina Kcynia podpisała umowę zakupu 77 drzew ozdobnych. To dęby, świerki i klony. Łączna kwota zakupu drzew to 11 tys. 242 zł, a dotacja z WFOŚiGW w Toruniu to 3000 zł. Nasadzenia zostały wykonane na terenie działek gminnych w miejscowościach, w których wcześniej dokonano wycinki drzew zgodnie z wydanymi zezwoleniami starosty nakielskiego, z których wynikają obowiązki wykonania nasadzeń zastępczych. Drzewka wysadzono m.in.: na cmentarzu ewangelickim w Kcyni, w parku miejskim oraz w poboczach dróg gminnych w miejscowościach: Dobieszewo, Górki Zagajne, Grocholin, Kowalewko, Żarczyn, Sipiory, Szczepice, Malice, Dębogóra, Piotrowo, Włodzimierzewo, Turzyn.
Radna Magdalena Wyczańska-Jabłkowska zastanawia się, jaki jest cel nasadzeń nowych drzew wzdłuż dróg. - Sami tworzymy sobie koszty, bo te drzewa trzeba potem wciąż przycinać – mówi. Warto też dodać, że z drzewem przy drodze „łatwiej” o groźny wypadek drogowy. Piotr Mantych z Urzędu Miejskiego w Kcyni tłumaczy, że gmina dokonuje nasadzeń przy drogach, bo zwyczajnie nie ma gdzie tego robić. – Jeśli w sołectwie jest taka opcja, to sadzimy drzewa na placach zabaw, przy świetlicach wiejskich itp. – wyjaśnił.

Kwiatki, bratki i stokrotki...
Padło także pytanie o bratki. W tym roku, np. na Rynku są one w barwach narodowych Ukrainy, co spodobało się wielu mieszkańców, ale nie zabrakło też „maruderów”, którzy dopytywali czy nie było biało-czerwonych kwiatków. Magdalena Wyczańska-Jabłkowska zastanawia się, dlaczego gmina co roku sadzi jednoroczne kwiaty, które w czerwcu wymieniane są na znów jednoroczne begonie, skoro można by co roku nasadzić po kilka sztuk wieloletnich roślin, jak np. hortensje czy róże. – Sami sobie generujemy koszty. Jakbyśmy co roku wsadzili po 10 sadzonek hortensji, to za 3 lata mielibyśmy piękny Rynek – skomentowała radna. Jaki jest cel właśnie takich nasadzeń? Piotr Mantych odpowiada, że... nie ma być co roku tak samo. Radna skomentowała, że w takim razie gmina Kcynia musi być bardzo bogata.

Trwają rozmowy na ten temat, czy przywrócić nasadzenia kwiatów wieloletnich, tak jak kiedyś, gdy Kcynia była znana z róż.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  J 23, w dniu 25-06-2022 16:51:17 napisał:

  Średniowiecze Kcyni nie opuszcza do dziś. Szkoda kawiarenki.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mocher, w dniu 25-06-2022 17:06:52 napisał:

  Piwko zimne by sie wypiło gdzie w kcyni na legalu mozna

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec , w dniu 25-06-2022 17:33:53 napisał:

  Och bardzo Szkoda ha ha ha

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mieszkancy, w dniu 25-06-2022 19:49:20 napisał:

  a stare spruchniale drzewa same sie lamia i niema kto z tym balaganem zrobic porzadku pomimo kilku trupow

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kcynianka , w dniu 25-06-2022 21:14:19 napisał:

  Szkoda kawiarenki chociaż życie wracało do Kcynia.Dzisiaj w parku na imprezie ludzi tłumy że szok......Brak słów

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Zyta, w dniu 25-06-2022 22:14:37 napisał:

  Czepialstwo. Ludziom się nie dogodzi. Nakielanom sie nie podoba Nakło, Szubiniakom Szubin.... A mi sie Kcynia podoba.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Bartek, w dniu 25-06-2022 22:57:20 napisał:

  Mantych komentuje sadzenie kwiatów , brak słów , komedia Bareji to mało powiedziane !!!!!!!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zdzisia, w dniu 28-06-2022 13:11:03 napisał:

  Drzewa za bardzo są przycinane. Dajcie im trochę urosnąć! Pobocza dróg i chodników są niezadbane. Na drogach osiedlowych nadal jest piesek z zimy! Generalnie bardzo słabo dbają. Nie mówiąc o boisku na Powstańców- tragedia- przecież co dwa tygodnie powinno być koszone.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Mama, w dniu 28-06-2022 13:17:12 napisał:

  W całej Europie wzdłuż dróg są drzewa. Wystarczy je trochę dalej od drogi sadzić! Przecież drzewa to samo dobro. Nie ma gdzie sadzić? Na osiedlach brakuje drzew, przy każdym domu powinno być. Wielki chłodnik po każdej stronie nie musi być mega szeroki!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)