Dziś mamy 22 października 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
03 marca 2018

Zatrważające dane bydgoskiego CPR. W ponad 80% zgłoszenia były niezasadne

W lutym obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Choć te trzy cyfry #mogą uratować nasze życie w sytuacjach zagrożenia, wciąż nie wszyscy potrafimy z tego numeru korzystać.

Ogólnopolskie statystyki mówią o tym, że z niemal 19 mln zgłoszeń na numer 112, jakie odnotowano w 2017 roku, niemal 45 proc. było fałszywych - podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort apeluje, aby nie blokować numeru, który służy ratowaniu życia i zdrowia.

- W 2017 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego zarejestrowano niemal 19 mln zgłoszeń przychodzących. To średnio ponad 1,5 mln połączeń miesięcznie w skali kraju, a 93 tys. miesięcznie w każdym CPR. W roku 2017 na jednego operatora w CPR przypadało średnio 1 tys. zgłoszeń miesięcznie. Z danych wynika, że najwięcej połączeń zostało zarejestrowanych latem - w czerwcu, lipcu i sierpniu. Prawie 8,5 mln zgłoszeń (prawie 45 proc. ogółu) stanowiły zgłoszenia fałszywe - podaje w specjalnym komunikacie MSWIA. W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) - dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Odbierają one połączenia kierowane na numer alarmowy 112 z obszaru całego kraju. Według danych na 31 grudnia 2017 r. jest 1183 operatorów numeru alarmowego 112. Zgłoszenia z powiatu nakielskiego trafiają do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy. W 2017 roku bydgoskie CPR odnotowało 1 336 693 zgłoszeń na numer alarmowy 112.

Jak informuje Radosław Bogusławski, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, ilość niezasadnych oraz anulowanych stanowiła ponad 81% wszystkich. - W stosunku do roku 2016, ilość nieuzasadnionych zgłoszeń spadła o około 2%. Liczba fałszywych zgłoszeń, choć wciąż jest bardzo wysoka, sukcesywnie spada o kilka procent rocznie. Centrum Powiadamiania Ratunkowego od początku funkcjonowania prowadzi szereg przedsięwzięć, mających na celu edukowanie społeczeństwa w województwie w zakresie zasadności używania numeru alarmowego, co bez wątpienia również przyczynia się do spadku ilości fałszywych zgłoszeń - ocenia kierownik CPR Radosław Bogusławski.

Co warto wiedzieć, niefrasobliwe używanie numeru alarmowego 112, w myśl znowelizowanych przepisów może się może się dla alarmującego centrum bez uzasadnienia skończyć karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Nowe przepisy obowiązują od końca ubiegłego roku. Dotychczas w Kodeksie wykroczeń nie uwzględniano przypadków polegających na blokowaniu numerów alarmowych przez samo wykonywanie połączeń. Art. 66 tego kodeksu we wcześniejszej wersji mówił, że kto - chcąc wywołać niepotrzebną czynność - fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. zł. Nowelizacja uzupełniła ten przepis, dodając do niego zapis przewidujący, iż karom tym podlegał będzie również "kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego". - Centrum Powiadamiania Ratunkowego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji na bieżąco monitoruje przypadki najbardziej uporczywego nadużywania numerów alarmowych, a w szczególności fałszywych zgłoszeń - zapewnia kierownik bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratowniczego.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  wrrrr, w dniu 03-03-2018 17:18:54 napisał:

  chachacha wiekszosc tych falszywych zgloszen byla prawdziwa zwlaszcza z pow nakielskiego tylko ze w nakielskiej komendzie sa olewane bo kumpel kumpla nie udupi przeciez, zwlaszcza super madrzy dzielnicowi np z ul. witosa w kcyni

  odpowiedz

  • 0 (0)

  wrrr, w dniu 05-03-2018 11:28:54 napisał:

  bedziemy dzwonic na 112 dopóki prokuratura albo cba cbś nie zrobi porzadku w policji w pow. nakielskim

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE MŁODZIEŻOWE
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Produkty instax
od 37,90PLN
SALON - ASPEN
Gimnastyka korekcyjna
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)