Dziś mamy 17 listopada 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

12 października 2019

Wyższe stawki dopłat bezpośrednich. Jest kilka wyjątków

Dzięki korzystnemu kursowi wymiany euro na złotówki, tegoroczne stawki # płatności bezpośrednich są w większości wyższe od ubiegłorocznych. To dobra informacja dla rolników, choć pojawiają się komentarze, że to i tak minimalna pomoc dla gospodarstw.

30 września 2019 Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany walut, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 rok. Wynosi on 4,3782 zł za 1 euro i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 euro). Resort rolnictwa przygotował więc już projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2019 rok wyniesie 15,2 mld złotych (o ok. 400 mln zł więcej niż w 2018 r.).

Większość tegorocznych stawek płatności bezpośrednich będzie wyższa od ubiegłorocznych – są jednak pewne wyjątki. Jak wynika z propozycji ministerstwa rolnictwa, spadnie nieco stawka płatności dla młodych rolników. Także niektóre stawki płatności związanych z produkcją będą mniejsze niż w ubiegłym roku. Na mniejszą dopłatę powinni przygotować się hodowcy kóz, plantatorzy chmielu, pomidorów do przetwórstwa, tytoniu czy konopi.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, od połowy października do końca listopada ARiMR ma wypłacać rolnikom zaliczki na poczet tegorocznych płatności bezpośrednich. W tej formie ma trafić na konta rolników nawet do 70% należnej kwoty płatności.

Oto projektowane stawki poszczególnych dopłat:
jednolita płatność obszarowa 471,64 zł/ha,
za zazielenienie 316,54 zł/ha,
dla młodego rolnika 165,10 zł/ha,
dodatkowa 184,98 zł/ha,
do bydła 302,77 zł/szt.,
do krów 387,29 zł/szt.,
do owiec 104,08 zł/szt.,
do kóz 51,95 zł/szt.,
do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) 765,80 zł/ha,
do roślin strączkowych na ziarno (powyżej 75 ha) 382,90 zł/ha,
do roślin pastewnych 463,71 zł/ha,
do chmielu 2 054,33 zł/ha,
do ziemniaków skrobiowych 1 110,09 zł/ha,
do buraków cukrowych 1 524,18 zł/ha,
do pomidorów 2 250,81 zł/ha,
do truskawek 1 136,95 zł/ha,
do lnu 569,14 zł/ha,
do konopi włóknistych 135,44 zł/ha,
do tytoniu – Virginia 3,28 zł/kg,
do tytoniu - pozostały tytoń 2,31 zł/kg.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż ślubny
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Wulkanizacja
Szafy przesuwne
Budowa magazynów
Jadalnia / pokój dzienny
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)