Dziś mamy 28 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2019

Uczniowie świętowali. Za nimi półmetek edukacji w szkole średniej!

fot. ZST Kcynia

fot. ZST Kcynia

15 listopada uczniowie klasy II LO oraz klasy III TI w ZST w Kcyni świętowali #półmetek swojej edukacji w szkole średniej. Połowinki odbyły się w świetlicy w Żurawi.

Uczestniczyli w nich uczniowie z osobami towarzyszącymi, pani Dyrektor Katarzyna Kluczyńska, wychowawcy – Monika Kantorska-Suty i Wioletta Szczepańska, nauczyciele oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęli Julia Rybak oraz Daniel Sułkowski, którzy powitali zebranych i przedstawili krótko istotę Połowinek. Następnie pani dyrektor dokonała symbolicznego otwarcia balu i wszyscy zasiedli do stołu. Po smacznej kolacji zabrzmiała muzyka, a na parkiecie natychmiast pojawiły się liczne pary taneczne i soliści. Zabawa rozkręcała się z minuty na minutę. Najwytrwalsi tancerze nie schodzili z parkietu, zarażając swoją ekspresją kolejnych uczestników. W atmosferze radości, życzliwości i dobrej zabawy uczniowie bawili się całą noc!

materiał: Monika Suty

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)