Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

28 września 2021

Uczniowie poczuli zapach prochu. Zawody zakończono ogniskiem

fot. pow.

fot. pow.

Piątek 24 września to data, którą uczniowie ZST# w Kcyni uczestniczący w zawodach strzeleckich niewątpliwie zapamiętają na długo. Tuż po pierwszej lekcji grupa młodzieży zainteresowana rozwijaniem strzeleckich umiejętności wsiadła na kcyńskim rynku do autobusu i przemieściła się do obiektów JRS w Kowalewku.

Na miejscu czekały na nich cztery stanowiska strzeleckie przygotowane przez Panią Ewę Karczewską i Pana Stanisława Kanta. Wstępny instruktaż ugruntował wiedzę z reguł obowiązujących w trakcie strzelania oraz przyjmowania właściwych postaw strzeleckich. Tuż po komendzie prowadzącego strzelanie pierwsza czwórka oddała pierwsze wystrzały. Huk i zapach spalonego prochu wypełnił nieckę strzelnicy, a towarzyszące wydarzeniu emocje sięgnęły zenitu. Pięćdziesięciometrowa odległość od tarcz uniemożliwiała nawet wprawnym oczom odczytanie wyników, dlatego uczestnicy posługiwali się przygotowanymi wcześniej przyrządami optycznymi. Nasi uczniowie często słyszeli komentarze Pani Ewy oraz Panów Stanisława i Ryszarda typu: „siódemka na szóstej” , „dziewiątka na trzeciej” czy ”dyszka”, które umożliwiały dokonywanie odpowiednich korekt.

Po oddaniu 8 strzałów i spacerku po przestrzelone tarcze, każdy z uczestników mógł zapoznać się ze swoimi wynikami. Do zestawienia decydującego o miejscach na podium branych było pod uwagę pięć najlepszych rezultatów. Debiutanci strzelania prochowego z bocznym zapłonem mogli liczyć na pomoc Pana Tomasza Sutego – żołnierza WOT, organizatora szkolnego wyjazdu i opiekuna Ligii Strzeleckiej ZST w Kcyni.

Po ponad dwugodzinnej rywalizacji nadszedł czas na przekąski. Upieczone nad ogniskiem kiełbaski, musztarda, chleb i napoje szybko uzupełniły zasoby energetyczne zawodników. Dzielenie się wrażeniami oraz omawianie indywidualnych technik trzymania broni i zgrywania przyrządów celowniczych zdominowały rozmowy przy ognisku.
Ukoronowaniem tego wyjazdu było wręczenie nagród i dyplomów dla najlepszych zawodników przez Panią Dyrektor ZST w Kcyni Katarzynę Kluczyńską oraz Pana Ryszarda Hanioszyna reprezentującego Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury UM w Kcyni. Tym razem najlepszy wynik 44 punktów i sporą przewagę uzyskała uczennica klasy 3TEIp Weronika Panasik, której serdecznie gratulujemy. Drugą lokatą pochwalić się może uczeń z tej samej klasy Kacper Bubacz, a ostatnie miejsce na podium zajęła pierwszoklasistka Patrycja Siwiak.

Warto dodać, że zwycięzcy oprócz upominków (koszulek i kubków) otrzymali cenne bony na zakup akcesoriów sportowych lub edukacyjnych odpowiednio w kwotach 300, 200 i 150 złotych. Dodatkowo troje zawodników uhonorowano upominkami w postaci tzw. „esek” – żołnierskich racji żywnościowych, które pan Stanisław Kant wręczył Weronice, Patrycji oraz Kacprowi Bączkowskiemu z klasy 1TEIp. W tym miejscu naszym nagrodzonym mówimy smacznego.

Uczestnicy zawodów zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia wzięli się ochoczo za porządki. Pozostawione w czystości miejsce rywalizacji świadczyło o ich wysokim poziomie kultury osobistej i odpowiedzialności, których niewątpliwie uczy strzelectwo sportowe.

Tego typu przedsięwzięcia realizowane przez różne podmioty (UM w Kcyni, LOK, ZST w Kcyni, WOT) i osoby stanowią doskonały przykład współpracy w celu rozwijania patriotycznych postaw i zainteresowań młodzieży z naszej gminy.
Dziękujemy również naszym fotografom: Weronice, Panom Marcinowi Lisieckiemu i Tomaszowi Sutemu za utrwalenie emocjonujących momentów z tego dnia.

Materiał: Tomasz Suty

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)